تکنیک های مدیریت زمان و برنامه ریزی - هپروت چیه و چطوری کنترل کنیم؟ عوامل اتلاف وقت

فیلم شماره 14 – هپروت یا حواس پرتی چیست؟ چطوری کنترل کنیم؟

امروز تمرین شماره 14 از دوره 91 روزه مدیریت زمان و برنامه ریزی است. امروز می‌خواهم درباره‌ی هپروت صحبت کنم. هپروت یا حواس پرتی چیست؟ چطوری کنترل کنیم؟ و چطوری وقت ما رو تلف می‌کنه؟ چگونه کنترلش کنیم؟

این بحث خیلی خیلی به تمرکز، بودن در لحظه اکنون و کار عمیق هم وابسته است که در ادامه درباره‌ی آنها هم فیلم‌هایی را خدمت شما معرفی می‌کنم.

p14
هپروت یا حواس پرتی چیست؟ چطوری کنترل کنیم؟

فیلم تکنیک شماره 14 – هپروت یا حواس پرتی چیست؟ چطوری کنترل کنیم؟

اینجا این تمرین را مشاهده کنید:

دیدن این فیلم از یوتیوب

اگر فیلم بالا به هر دلیلی منتشر نشد، می‌توانید از این قسمت و از کانال یوتیوب من این فیلم را مشاهده کنید:

در این قسمت چی گفتم؟

امروز روز چهاردهم از نود و یک روز تمرینه. دیدید گاهی با دوستت در مهمونی نشستی او همینجور زل زده نگات میکنه!؟ و حتی پلک هم نمیزنه! بهش بشکن هم میزنی و اونو متوجه خودت میکنی، بهش میگی کجایی؟

یهو به خودش میاد و میگه: همینجام. نه جایی نبودم همینجام!

این اتفاق برای همه‌ی ما پیش میاد و یک اسم باحال هم داره. این مسئله‌‌ای هست که باید کنترلش کرد. دراین ویدئو میخواهم درمورد این حالت صحبت کنم و بگم این چیه؟ اسمش چیه و چجوری میشه کنترلش کرد.

ماداریم تواین دوره درباره ی مدیریت زمان  و افزایش بهره وری صحبت میکنیم. مهم‌ترین و ارزشمندترین روش برای مدیریت زمان این است که ما در لحظه‌ی حال زندگی کنیم. و اصلا اگر شما در لحظه‌ی اکنون نباشی مدیریت زمان معنایی نداره. تمرکز معنی نداره، برنامه ریزی معنی نداره، نوشتن لیست کار، بهره وری بالا، مطالعه‌ی درست حسابی اصلا معنی نداره! رخ نمیده، اتفاق نمی افتد.

سه حالت مغز ما در خواب و بیداری

من درچند ویدئو، میخواهم راجب این صحبت کنم که چطور به لحظه‌ی حال برسیم، همین‌جا باشیم و شش‌دانگ حواسمون جمع باشه. امروز میخواهم راجب آدمهایی صحبت کنم که یک  سره در هپروتن و با یک بشکن ِ ما به خودشون می‌آیند. ما آدمها در این تقسیم بندی سه حالت داریم؛

  • حالتی که خوابیم. مثلا شب ها از 12 تا 7 خواب هستیم.
  • حالتی که بیداریم، برای مثال از 7 تا 12 بیداریم.
  • حالتی که در بیداری هستیم و اتفاقی به نام هپروت رخ میدهد.

حالا هپروت و هپروتی شنیدیم و راجبش طنز هم زیاد داریم !

قصه اینکه، ما وقتی بیداریم، باید بیدار باشیم. منظم منسجم، خیلی ساختار یافته فکر کنیم، کار کنیم، استراحتمون استراحت باشه و کارمون هم کار باشه. البته بعضی ها قاطی میکنن. نه استراحتشون استراحته، نه کارشون کار.

وقتی آدمی به خودش مسلط باشه و میخاد خیلی معنی دار و منسجم و هدفمند کار کنه، زندگی کنه و لذت ببره و دستاورد داشته باشه، باید درحالت بیداری کاملا هشیار باشه.

داستان اینکه این هپروت در حالت بیداری ما پیش میاد. یعنی شما مثلاً داری با کامپیوتر کار میکنی بعد یهو میری هپروت، چند ثانیه هم نه ها. طولانی میری. به خودت میای میبینی مثلاً یک ربع، بیست دقیقه گذشته. حالا زمانش به قدرت هپروت شما بستگی داره.

چطوری جلوی هپروتی شدن را بگیریم؟

موضوع اصلی صحبت من اینه: هپروت یا حواس پرتی چیست؟ چطوری کنترل کنیم؟ و حالا داریم میرسیم به نکته های اصلی

هپروت و حواس پرتی چیه و چطوری کنترلش کنیم؟ / آموزش تکنیک های مدیریت زمان و برنامه ریزی - سجاد سلیمانی مدرسه زمان
هپروت یا حواس پرتی چیست؟ چطوری کنترل کنیم؟

البته حواس نه. چون این حالت از حواس خارجه و با تمرین و تکرار کم و کم و کمتر میشه. هپروت برای ما هیچ فایده ای نداره.. ولی اگر بتونی کنترلش کنی شما یک زمان زیادی خواهی داشت که میتوانی منسجم، باتمرکز بالا کارکنی.

یکی از تکنیک‌ها، برای اینکه در هپروت نباشيم این است که هروقت حس کردی در هپروتی، باید تمرین کرده باشی و ناخودآگاهت هشیار باشه که در اولین لحظه که حس کردی درهپروتی باید بتونی بیرون بیایی و کاری کنی، صحبتی کنی یا به چیزی توجه کنی و یک کار معنادار و منسجم انجام بدی.

نه این که الکی کاغذ و خط خط کنی‌ها. اگر واقعاً فکر میکنی، که خب فکر میکنی و درهپروت نیستی. درهپروت ما هیچ کاری نمی‌کنیم. میریم برای خودمون جایی که نمیدونیم کجاست.

یکی از تکنیک هایی که من در روزهای آینده نیز بهش خواهم پرداخت، اینه که: یک کش مثل ساعت به مچ دست خودتون بندازید، مثلاً کش پول. خیلی ساده لحظه هایی که کار خاصی نداری، مثلاً پشت میز نشستی و اما میخوای کاری انجام بدی و جور درنمیاد این کش رو بکش و باهاش دوسه بار به دستت بزن! سریع به خودت میای. هشیار میشی و به زمان حالا ميای و تو لحظه‌ی حال خودت قرار میگیری.

وقتی هم که توفضای هپروت قرار میگیری و میری تو اتاق هیچ کجا که هیچ خبری در اون نیست. لحظه ای که مثلاً کش دستتون باشه و میخوای بیای بیرون سریع اگه ضربه بزنی راحت تر به لحظه حال میرسی.

چرا کنترل هپروت مهمه؟

سیر تمام مدیریت زمان، تمام تلاش برای تمرکز برای انجام برنامه، باکیفیت کار کردن باکیفیت مطالعه کردن، حتی صحبت با یک دوست، یا پارتنر و همسر و حتی فرزندت میخای ارتباط خوب داشته باشی، باید شما تو لحظه حال خودت حاضر باشی (باید حضور داشته باشی) نه اینکه فقط طرف مقابلتو نگاه کنی و خودت بری جایی که معلوم نيست کجاست! کاملاً با تمرکز باید نگاهش کنی و صحبت کنی، یا کارتو انجام بدی.

هپروت رو کنترل کنید، بیشتر در لحظه‌ی حال باشید، وازاکنون خودتون لذت ببرید. ممنونم که همراه من هستی و این گام‌های کوچک برای مدیریت زمان خود راطی میکنی.

امروز روز چهاردهم بود چشم روی هم بگذارید، باقی سه ماه هم میگذره. بعد از اون راحت تر و بیشتر و بهتر میتونیم کار کنیم و از خودمون رضایت داشته باشیم.

مطالب مرتبط:

همونطوری که در ابتدای این پست گفتم، بحث هپروت به چند تکنیک و روش دیگه پیوند خورده که اینجا به طور مشخص آن‌ها را معرفی می‌کنم. برای تسلط بیشتر بر موضوع و افزایش توانایی خودتون این‌ها را هم به ترتیب ببینید و تمرین کنید:

فیلم شماره ۳۹ از ۹۱ – زمان سیاه و سفید – تقویت تمرکز ذهن:

این روش هم بهتون کمک می‌کنه ماهیچه‌های تمرکز مغزتون تقویت بشه و با بهره‌وری بالایی کار کنید.

فیلم شماره ۱۸ از ۹۱ – تکنیک فوق‌العاده‌ی پومودورو :

برای تمرین تقویت تمرکز و داشتن ذهنی منسجم و بهره‌وری بالا هنگام کار کردن.

فیلم شماره ۲۴ از ۹۱ – تکنیک افزایش و تقویت تمرکز ذهن:

روش‌هایی که باعث میشه توانایی تمرکز بسیار بالاتری را کسب کنید.

فیلم شماره ۶۰ از ۹۱ – چگونه در لحظه حال (اکنون) باشیم؟ :

این تکنیک‌ها کمک می‌کنه شما طعم لحظه‌های حال رو بچشید و بیشتر از قبل در حوضچه‌ی اکنون، غرق شوید.

فیلم شماره ۶۳ از ۹۱ – جغد هستی یا چکاوک؟ – داشتن انرژی ذهنی و جسمی:

این تمرین کمک‌تون می‌کنه شناخت بهتری از انرژی‌های روزانه خودتان داشته باشید و بفهمید چه ساعت‌هایی به سرزمین ناکجاآباد هپروت تشریف می‌برید، شناختی که شروع کنترل اون هم هست.

فیلم شماره ۷۱ از ۹۱ – کار عمیق چیست و چطوری عمیق کار کنیم؟

کار عمیق یعنی به حداقل رساندن هپروت، افزایش تمرکز و تقویت ماهیچه‌های تمرکز و همچنین افزایش بسیار باکیفیت خروجی کارها و تسلط بیشتر شما در زندگی خودتان. به نوعی، در طولانی مدت، باعث اثر مرکب شده و زندگی شما را متحول می‌کند. به شرطی که بر اجرای آن مداومت داشته باشید.

برگشت به صفحه اصلی 91 تکنیک مدیریت زمان

امیدوارم امروز فقط به این تکنیک پایبند باشید و فردا به سراغ ِ تکنیک دوم بروید.

هر زمانی این تکنیک انجام شد، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید تا به صفحه‌ی اصلی 91 تکنیک مدیریت زمان بروید:

لیست 91 تمرین و تکنیک مدیریت زمان

در اینجا می‌توانید مابقی تمرین‌ها و تکنیک‌ها را مشاهده کنید.

پیشنهاد جدی من این است که هر روز فقط و فقط یکی از این تمرین‌ها و تکنیک‌ها را مشاهده کنید و انجام دهید. در عجله کردن برای دیدن آنها، طمع نکنید که هیچ سودی برای شما ندارد.