برای مدیریت زمان بهتر و برنامه ریزی - این سوال قدرتمند را از خودت بپرس - نظارت بر خودمان

فیلم شماره ۸ از ۹۱ تکنیک مدیریت زمان و برنامه ریزی – پرسیدن سوال قدرتمند از خودت

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

شما در قسمت هشتم از برنامه ۹۱ تمرین و تکنیک مدیریت زمان هستید، دوره‌ای که هر روز یک فیلم رایگان و یک تکنیک مدیریت زمان و برنامه ریزی معرفی می‌کنم. امروز قراره یک سوال مهم را هر روز و هر ساعت از خودمون بپرسیم. سوالی که ما رو قاضی می‌کنه روی کارهای خودمون.

در واقع یک خودکوچی یا کوچینگ شخصی برای خودمان خواهیم بود که کارها و برنامه‌های خودمان را زیر نظر داریم تا از اتلاف وقت جلوگیری کنیم و به بهترین کارها و مهم‌ترین آن‌ها برسیم. این سوال قدرتمند را باید هر روز تکرارش کنیم…

p08 1

تمرین و تکنیک روز هشتم – پرسیدن یک سوال قدرتمند از خودت

اینجا شما تمرین شماره ۸ از ۹۱ را مشاهده می‌کنید. امروز می‌خواهم یک سوال قدرتمند به شما یاد بدهم که همیشه از خودتان بپرسید. سوالی که بتونه زندگی و کار شما رو با یک ناظر بیرونی (خودتون) رو به رو کنه که مجبور باشی به خودت جواب بدی و از خودت گزارش بگیری.

فقط یاد باشه باید قاضی عادل و همزمان سخت‌گیری باشی..

دیدن این فیلم از یوتیوب

اگر فیلم بالا به هر دلیلی منتشر نشد، می‌توانید از این قسمت و از کانال یوتیوب من این فیلم را مشاهده کنید:

شنیدن فایل صوتی این تمرین

من علاوه بر فیلم‌های ضبط و منتشر شده، تلاش کردم فایل صوتی این دوره‌ی آموزشی را هم منتشر کنم. اینجا شما می‌توانید فایل صوتی این قسمت را بشنوید که از کانال مخصوص کست‌باکس پخش می‌شود:

تجربه‌ای پیشنهادی داری کامنت بنویس

پیشنهاد من این است که اگر می‌توانید زیر همین پست کامنت بنویسید. همین الان فکر کنید که بزرگترین مصداق‌ها و مثال‌ها در زندگی شخصی شما چیه؟

زیر همین پست بنویسید. این نوشته هم به شما کمک می‌کند ذهن‌تان را منظم کنید و هم دیگران با خواندن نظرات شما، می‌توانند یاد بگیرند.

در فیلم شماره ۸ چه گفتم؟

سلام امروز تکنیک شماره‌ی ۸ از مجموعه‌ی ۹۱ تکنیک که قراره برای مدیریت زمان شما و برنامه ریزی شما بگم وقتش رسیده خوب گوش بده که انجامش بدی.

ببین یک سواله، سوال قدرتمند، پاسخ قدرتمند میاره و عمل رقم میزنه. یه سواله که گاه به گاه باید از خودت بپرسی قبل اینکه این سوالو بگم بزار یه خاطره‌ی کوچولو بگم، اینکه من وقتی دوره‌ی نوجوونی تو سن ۱۶، ۱۷ ساله که بودم تازه کامپیوتر خریده بودیم و یاهو مسنجر اون موقع ها داغ بود من می‌نشستم و وقت تلف میکردم، ولگردی اینترنی میکردم

همه چی هم میدیدم، چت هم میکردم خیلی هم دوست داشتم و مادرم میومد کنارم می‌ایستاد و میگفت: سجاد پسرم چکار میکنی؟ به کارت میرسی؟ قصه چیه؟ درس میخونی؟ ۷، ۸ ساعته ۱۰ ساعته اینجایی.

من خیلی جدی میگفتم: نه مامان این برای درسه طفلک مامانم هم سواد نداشت بدونه کامپیوتر یعنی چی! اینترنت گشتن یعنی چی! و میگفتم من دارم درسهامو میخونم و اگه درسهامو نخونم از دنیا عقب میوفتم و کنکورم به فنا میره!

ببین سوالی که از بیرون از من پرسیده میشه من خدای توجیه کردن هستم و توهم خدای توجیه کردن هستی! اگر یک نفر بیاد و بگه واقعا لازمه این همه چت کردن در طول روز یا محل کار و میگی آره دارم کارهامو انجام میدم! اگر جواب ندم مشتری میپره، اگه جواب ندم رابطه‌ی فامیلیمون کلاً خراب میشه! ما خداوند توجیه هستیم در مقابل دیگران. اما در مقابل خودمون که اینطور نیستیم!

سوال بسیار قوی و هشیار کننده

تکنیک امروز اینکه وقتی کاری رو در طول روز انجام میدی از خودت بپرسی: آیا این بهترین کاری هست که تو میتونی انجام بدی؟

تکنیک مدیریت زمان آیا این بهترین کاری هست که می توانم انجام دهم؟ سوال قدرتمند

این سوال رو باید هربار و هرکاری که انجام میدیم از خودمون بپرسیم! مثلاً وقتی تو اینستا داریم ولگردی میکنیم همینطور الکی پیج میبینیم همون موقع از خودمون بپرسیم آیا این بهترین کاری هست که میتونیم انجام بدیم؟

همون موقع که داریم تو پارک میگردیم که روابط عمومی خودمون رو توسعه بدیم و دوستان جدید پیدا کنیم برای خودمون، همون موقع که اون همه‌ وقت برای اون قضیه میزاریم میتونیم از خودمون بپرسیم آیا این بهترین کاری هست که میتونم انجام بدم!

آلترناتیو و جایگزین دیگری داری؟

آیا روش دیگه‌ای نیست؟ آیا کار دیگه‌ای نیست تو این دنیا من انجام بدم، همون موقع که نشستید تو خونه و زانوی غم بغل کردی و افسرده شدی(حالا افسرده یا بیماری نه!) مچاله شدی و برای خودت یه گوشه‌ای نشستی و میگی‌ که هی دیگه هیچ فایده‌ای نداره و آهنگ غمگین هم داری گوش میدی اونجا هم میتونی از خودت بپرسی آیا این کار که الان دارم انجام میدم بهترین کاریه که میتونم انجام بدم؟

چه جایگزینی داره اون موقع که پُک سیگار میزنی و دود وارد ریه‌هات میکنی هم میتونی این سوالو از خودت بپرسی! که آیا اینکار بهترین کاری هست که میتونم انجام بدم! جایگزین نداره؟

تو شرکت نشستی و بیکار یا ۴ ساعت داری با همکارات صحبت میکنی تو دل خودت میتونی بپرسی آیا این واقعاً بهترین کار هست؟ هیچکار دیگه‌ای نیست من بجای این انجام بدم.

یا همون موقع که جلوی تلویزیون پخش شدی رو مبل، ولو شدی رو مبل و داری تلویزیون تماشا میکنی و اون هم هرچیز که دلش میخواد برات پخش میکنه. همینطور تبلیغات میاد یکی میاد یکی میره، فیلم پخش میشه، کارتون بزرگسال، کوچک سال همه رو میشینی و نگاه میکنی!

واقعاً این سوالو از خودت بپرس آیا من کار دیگه‌ای ندارم، بهتر از این من نمیتونم وقتمو سپری کنم! و سوال بسیار بسیار قدرتمندی هست و میتونه پاسخ های خوب برای ما داشته باشه… شما وقتی این سوال و از خودت میپرسی و به درون خودت شرح میدی بهش یه چیز دیگم اضافه کن و بگو بجاش چکاری میتونم انجام بدم؟

تاکید: به جای اینکار، چکاری میتونم انجام بدم؟

بگو من بجای اون تلویزیون برم و از سایت تِد یه فیلم کوتاه آموزشی، یه سخنرانی خیلی خوب گوش بدم بهتر نیست؟ کتاب بخونم یا پست وبلاگ بنویسم بهتر نیست؟ با دوستام صحبت کنم یا کنار خانواده باشم باهاشون چای بخورم یا گپ بزنم بهتر نیست!

یا هزاران چیز دیگه که در زندگی شخص تو وجود داره یا نه! انجام بدیم مهمه. ده ها سناریوی مختلف و ده‌ها پاسخ مختلف شما هم میتونی برای هرکدوم از این ها پیدا کنی و متناسب با سن و سال خودت، یا کار خودت، جایی که هستی و سبک زندگیتو انتخاب کنی و انجام بدی.

اگر هم خوب بود مثلا داری کتاب میخونی بگی که بهتر از این کار نیست انجام بدم و ببندی و بری تلویزیون نگاه کنی خب نه! معکوس این رو من نمیگم ولی پاسخی که میدی باید  وجدان خودت راضی باشه چون کسی نیست توجیه کنی اونو، خودت باید قاضی کارهای خودت باشی.

پاسخ های تو باید….

پاسخ ها هم باید عمل تو، اون رفتار تورو تغییر بده و اون نمود بیرونی داشته باشه و انجام بده حالا نیازی نیست حرکت خاصی باشه مثلاً همینکه اینستارو ببندی و اینترنت گوشی رو خاموش کنی و بری کارتو انجام بدی یک کار خیلی خیلی خیلی بزرگی رو انجام دادی.

ممنونم که همراه من هستید این تکنیک شماره‌ی ۸ از ۹۱ تکنیکی هست که قراره من هر روز برای شما ارسال کنم و شما هر روز تمرین کنید و یک گام کوچک به سمت زندگی بهتر بردارین.

از اینکه از ویدئوها حمایت میکنید و اونها رو با دوستانتون به اشتراک میزارید و دوستانتون رو دعوت میکنید که ببینند و باهم انجام بدین من پیشاپیش از شما متشکرم.

برگشت به صفحه اصلی ۹۱ تکنیک مدیریت زمان

امیدوارم امروز فقط به این تکنیک پایبند باشید و فردا به سراغ ِ تکنیک دوم بروید.

هر زمانی این تکنیک انجام شد، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید تا به صفحه‌ی اصلی ۹۱ تکنیک مدیریت زمان بروید:

لیست ۹۱ تمرین و تکنیک مدیریت زمان

در اینجا می‌توانید مابقی تمرین‌ها و تکنیک‌ها را مشاهده کنید.

پیشنهاد جدی من این است که هر روز فقط و فقط یکی از این تمرین‌ها و تکنیک‌ها را مشاهده کنید و انجام دهید. در عجله کردن برای دیدن آنها، طمع نکنید که هیچ سودی برای شما ندارد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۱ Average: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.