تکنیک پارکینسون برای مدیریت زمان فیلم آموزشی 91 تکنیک مدیریت زمان و برنامه ریزی (نوشتن چک لیست روزانه کارها) سجاد سلیمانی کنترل اتلاف وقت و دزدان زمان

فیلم شماره ۴ از ۹۱ تکنیک مدیریت زمان و برنامه ریزی – تکنیک پارکینسون و کش آمدن کارها

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

شما در قسمت اول از برنامه ۹۱ تمرین و تکنیک مدیریت زمان هستید، دوره‌ای که هر روز یک فیلم رایگان و یک تکنیک مدیریت زمان معرفی می‌کنم. امروز روز چهارم این تمرین است با تکنیک پارکینسون در مدیریت زمان آشنا شویم.

پارکینسون در علم مدیریت چیزی هست درباره ی کش آمدن کارها، یعنی وقتی کاری که باید انجام بدهید را بی خود و بی جهت کشش میدهیم و با تاخیر زیاد انجام میدهیم (یا اصلا انجامش نمی دهیم!)

p04

تمرین و تکنیک روز چهارم – تکنیک پارکینسون و کش آمدن کارها

لطفا اگر تمرینات قبلی را ندیدی، برگرد و اونها رو نگاه کن و انجام بده و بیا اینجا. حتما هم برگه‌ای بردار و بنویس و تمرین‌ها را مکتوب انجام بده. فیلم تمرین شماره ۵ رو اینجا ببینید:

دیدن این فیلم از یوتیوب

اگر فیلم بالا به هر دلیلی منتشر نشد، می‌توانید از این قسمت و از کانال یوتیوب من این فیلم را مشاهده کنید:

شنیدن فایل صوتی این قسمت

من علاوه بر فیلم‌های ضبط و منتشر شده، تلاش کردم فایل صوتی این دوره‌ی آموزشی را هم منتشر کنم. اینجا شما می‌توانید فایل صوتی این قسمت را بشنوید:

پیشنهاد تمرین همین جا

پیشنهاد من این است که اگر می‌توانید زیر همین پست کامنت بنویسید. همین الان فکر کنید که بزرگترین مصداق‌ها و مثال‌ها در زندگی شخصی شما در مورد پارکینسون و کش آمدن کارها چیست؟

زیر همین پست بنویسید. این نوشته هم به شما کمک می‌کند ذهن‌تان را منظم کنید و هم دیگران با خواندن نظرات شما، می‌توانند یاد بگیرند.

در این فیلم چه گفتم؟

۹۱ تمرین در ۹۱ روز، هر روز یک تمرین برای یک مدیریت زمان تو. سلام. امروز روز چهارم تمرینات ما هست.

سوال اولم اینکه آیا تمرین های قبلی رو انجام دادی یا نه؟ اگه انجام ندادی فایده نداره! اگه نگاه کنی بهش و بگی آها اوکی بلدم خب و از کنارش رد بشی فایده نداره!

عزیزمن تک تک اینارو باید خوب و با مدیریت انجام بدی که ما بتونیم تهش بگیم مدیریت زمان شد یا نشد، نمیشه ساده از کنارش بگذریم پس خواهش من اینکه اگر ویدئوهای قبلی رو ندیدی برگردی بهش نگاه کنی، انجام بدی در این ویدئو و روزهای آینده همراه من باشی.

تکنیک پارکینسون

امروز روز چهارم هست، چهارمین تکنیک اسمش《پارکینسون》هست. پارکینسون اسم یه بیماریم هست!

قانون پاکینسون درمدیریت زمان

که حالا ما در مدیریت زمان بهش میگیم کش دادن یک کار. یعنی چی؟ یعنی تو که ۲ تا لیوان صبحانه که باهاش چای یا شیر خوردی و میگی من شب ها میشورم که شستن این ۲ لیوان تا شب طول میکشه. اگه قراره به بازاری زنگ بزنی و قیمت یک جنس رو بپرسی به خودت بگی که تا غروب زنگ میزنم این تماس تو تا غروب طول میکشه. کش اومدن همه جا وجود داره.

که حالا این کتاب رو میخونم، این ماه فرصت دارم که این کتاب رو بخونم، همه‌ی این مصداق‌های پارکینسون و کش اومدن کار هست.

یعنی چی؟ یعنی ما یک بازه زمانی بزرگی رو در نظر میگیریم برای یک کار  و اون کار همون قدر طول میکشه. راه حلش چیه؟ راه حلش اینکه تو باکس زمانی یه چارچوب زمانی برای انجام کار انتخاب کنی یه ددلاین بزاری براش.

یعنی مثلاً (یک زن خانه‌دار) بگی من خونه رو تا ۱۰ صبح باید جمع کنم، من این کتاب رو تا عصر ساعت ۵ بخونم،

یا مثلاً اگه ظهر تصمیم گرفته تا ۱۲ شب بخونه و ظهر ناهارشو خورده و استراحت میکنه که فیزیک بخونه، من تا ساعت ۵ حتماً باید یک ساعت کتاب و خونده باشم.

دقت میکنید! باید یک ددلاین براش بزارین یک بازه زمانی کوتاه که انجامش بدی، حالا شما فکر کنید مصداق های پارکینسون  تو زندگی شما چیه هرکسی چه چیزی رو چقدر طول میده! اینو باید بنویسی.

همینجوری فکر کنی بگی که آره مثلاً من ۲ ماه هست که کتاب نمیخونم از کنارش رد بشی جواب نمیگیری فایده نداره، باید اون دفتری که ابتدای این دوره گفتم برای همراه بودن با این دوره تهیه کنی هر روز تمرینا رو مکتوب کن بنویس که تمرین شماره‌ی ۴ پارکینسون.

پارکینسون در زندگی من

پارکینسون یا کش دادن کارها در زندگی من چیه؟ کدوما هستش؟ بعد اونا رو پیدا کن و بنویس وقتی نوشتی مثلاً تو میخوای درس‌ها تو بخونی، یا مدیر عامل یک شرکت هستی و میخوای اصول صادرات به کشور‌های عربی رو یاد بگیری، و یا میخوای تو یه دوره‌ای شرکت کنی، یا اینکه میخوای با دوستی تماس بگیری. این موضوع رو بگی یا مشورت بگیری ازش.

خب نگو حالا ببینم کی، تا آخر سال وقت هست. نه! بگو امروز تا ساعت ۱ بعدازظهر من حتماً باید یک بار زنگ بزنم، زنگ میزنم جواب نمیده نیست! بنویس من زنگ زدم جواب نداد. فردا تا ساعت ۱ بعدازظهر دوباره حتماً زنگ بزن. دقت میکنی؟

قانون یا تکنیک پارکینسون چطوری عمر و زمان ما را تلف می کند؟

باید یک ددلاین بزاری، تو اینو توی زندگی خودت پیدا کن و ببین که چه چیزی رو عقب میندازی و چه چیزی رو تو زندگیت کش میدی! و همینجوری داره میاد…

میخوام برم کلاس زبان انگلیسی شرکت کنم ۳ ماهِ که من در حال ثبت نام هستم و هیچ کاری نکردم. دقت میکنی؟

یا میخوام برم باشگاه، میخوام تو خونه ۲ تا دمبل باشه بازو، سرشونه یا حرکت دیگه رو انجام بدم، ۶ ماه که دنبال انجام دادن اینکارم و این فایده‌ای نداره مصداق هاشو تو زندگیت پیدا کن.

دلایلش و هم بنویس از نظر خودت و با نظر دیگران من کاری ندارم. بنظر خودت چرا داری کشش میدی؟ همین مصداق هارو پیدا کردن موضوع تمرین امروز ما هست.

با نوشتن ذهنت رو منسجم کن

فردا با این موضوع یک تمرین ساده، یک گام عملی میخوام پیشنهاد کنم.  امروز فقط و فقط و فقط بنویس چکارهایی رو کش میدی؟ چقدر کش دادی بهشون؟ طولانی کردی و چرا؟ (چرا) شو شرح بده.

نیم یا یک صفحه در موردش بنویس.

ممنون که همراه من هستی این ویدئو رو میبینی انجام میدی و اگر دوست داشتی و دیدی مفیده به دوستان خودت هم معرفی کن. تمرین هارو در کامنت هم میتونی انجام بدی و با حوصله کامنت بنویسی .

اگر بتونی یکی ۲ تا از دوستات رو شریک کنی بیاریشون،‌ همراهی شون کنی که توی دوره باشند، با تو تمرین کنن، باهم صحبت کنید و به هم نظارت کنید که باهم تمرین ها انجام بشه، در دوره‌ی ۳ ماه طولانی که پیش روی ما هست میتونیم موفقتر بشیم.

برگشت به صفحه اصلی ۹۱ تکنیک مدیریت زمان

امیدوارم امروز فقط به این تکنیک پایبند باشید و فردا به سراغ ِ تکنیک دوم بروید.

هر زمانی این تکنیک انجام شد، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید تا به صفحه‌ی اصلی ۹۱ تکنیک مدیریت زمان بروید:

مطالب مرتبط

یکسری نوشته دارم من با عنوان مدیریت زمان با تنبلی. یه وقت فکر نکنی که من با تنبلی مخالفم، نه اصلا، شما می‌توانی تنبل باشی و مدیریت زمان خودت رو هم داشته باشی. اگر دوست داری، لینک زیر برو و نگاه من درباره‌ی تنبلی و مدیریت زمان را ببین

مدیریت زمان با تنبلی و اتلاف وقت

همچنین دیدن این فیلم که در این آدرس منتشر کرده‌ام می‌تواند نگاه تازه‌ای به شما بدهد:

اگر تنبل هستید می‌خواهید بر تنبلی خودتان پیروز شوید این مطلب را ببینید:

لیست ۹۱ تمرین و تکنیک مدیریت زمان

در اینجا می‌توانید مابقی تمرین‌ها و تکنیک‌ها را مشاهده کنید.

پیشنهاد جدی من این است که هر روز فقط و فقط یکی از این تمرین‌ها و تکنیک‌ها را مشاهده کنید و انجام دهید. در عجله کردن برای دیدن آنها، طمع نکنید که هیچ سودی برای شما ندارد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۱ Average: ۵]