مستند زمان قسمت اول ماهیت زمان چیست؟

مستند زمان – قسمت یک از ۱۳ – ماهیت زمان چیست؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در این بخش از تلوزیون زمان شما بیننده قسمت اول از مجموعه سیزده قسمتی «مستند زمان» هستید. این مستند با سوالات بسیار مهمی درباره‌ی زمان آغاز به کار می‌کند، پرسش‌هایی همانند: ماهیت زمان چیست؟ آیا زمان حرکت می‌کند؟ آیا می‌توان به گذشته سفر کرد یا روی آن اثر گذاشت؟ نظریه نسبیت زمان انیشتین چیست؟ نظریه زمان مطلق نیوتن چیست و نیوتن چگونه افکار همه‌ی انسان‌ها را یکسان کرد؟ آیا آینده از پیش رقم خورده و ما دچار یک جبر هستیم؟ 

.

محتوای بخش اول مستند

در قسمت شماره یک و بخش اولِ مستند زمان پای صحبت‌های آقای دکتر رضا منصوری می‌نشینیم و این استاد فیزیک دانشگاه شریف برای ما از نگاه فیزیک و دانشمندان فیزیک به «زمان» می‌پردازد و با کلامی آسان و شیوا، مسائل بسیار دشوار را بیان می‌کند. اون می‌گوید که زمان در فیزیک با ساعت سنجیده می‌شود و واحد آن ثانیه است. 

سپس به دانشمند بزرگ فیزیک نیوتن (+) و نظریه‌ی زمان مطلق او پرداخته می‌شود که زمان را خطی از دو سر بی‌پایان می‌دانست و این زمان را برای همه‌ی انسان‌ها (و حتی کهکشان‌ها) مطلق و یکسان در نظر می‌گرفت. (عکس)

در ادامه به نظریه جنجالی انیشتین (+) درباره‌ی زمان با عنوان «نظریه نسبیت زمان» پرداخته می‌شود. از آزمایش ساعت اتمی (بسیار دقیق) در یک سفر هوایی تا پارادوکس دوقولوها که بر اساس نظریه‌ی انیشتین اگر یکی از آنها با سرعت نور به سفر برود، در برگشت از سفر، جوان‌تر از دوقولوی خود خواهد بود. در واقع به این شکل که سرعت نور، زمان را متوقف می‌کند. همچنین به این مثال‌های انیشتین نیز پرداخته می‌شود که در هنگام خندیدن با یک دوست و داشتن لحاظ خوش، زمان بسیار تند و هنگامی که روی زغال ایستاده‌ایم، زمان بسیار کند می‌گذرد، مثال‌هایی که در اثبات نظریه‌ی نسبیتِ زمان آورده شده‌اند. (عکس)

 یک پیشنهاد : دکتر رضا منصوری عزیز یک نوشته بسیار کوتاه دارند که پیشنهاد می‌کنم فایل PDF آن را به طور مستقیم دانلود کنید و بخوانید:

دانلود نوشته: فیزیک فقط فیزیک نیست!

محتوای بخش دوم مستند

در بخش دوم، پای صحبت‌های دکتر میرعلی سید نقوی از دانشگاه علامه خواهیم نشست، صحبت‌هایی پیرامون اینکه مدیریت زمان چیست و چگونه می‌توانیم در سطح فردی و گروهی (تیمی) مدیریت زمان مطلوبی داشته باشیم؟

به عقیده‌ی دکتر سید نقوی بسیاری از مردم نمی‌دانند که مدیریت زمان چیست (+) و چگونه باید زمان را مدیریت کرد و به همین دلیل زمان را از دست می‌دهند. همچنین گروهی دیگر را نیز «اهمال کاران» معرفی می‌کند (درباره‌ی اهمال‌کاری بیشتر بخوانید)  که زمان خود را بیهوده تلف می‌کنند. و گروه سوم را افرادی معرفی می‌کند که دوست دارند تحت فشار زمانی و محدودیت زیاد کار کنند. سپس در ادامه برای هریک راهکارهایی را معرفی می‌کند.از دستاوردها و فواید مدیریت زمان می‌گوید و در یک تاکید جدی به این نکته اشاره دارد که بشر هیچ دستاوردی را بدون مدیریت زمان نمی‌تواند برای خود رقم بزند.

البته لازم به اشاره می‌دانم که با توجه به ماهیت مستند (که معرفی و آموزش مفوم زمان است نه آموزش حرفه‌ای مدیریت زمان) به همین دلیل فکر می‌کنم که بخش آموزش مدیریت زمان این مستند جای کار زیادی دارد و به تنهایی نمی‌تواند برای افراد علاقمند به مدیریت زمان، دانش کافی را منتقل کند. به همین جهت پیشنهاد می‌کنم برای آموزش بهتر و دقیق‌تر مدیریت زمان خود از بخش‌های مختلف سایت (همانند کتابخانه زمانرادیو مدیریت زمان و نوشته‌های منتخب) استفاده نمایید.

دانلود قسمت اول مستند زمان

روی هر یک از لینک‌های زیر کلیک کنید، با توجه به کیفیت معرفی شده می‌توانید به صورت مستقیم مستند زمان را از سرور آپارات دانلود کنید. اگر می‌خواهید دانلود نکنید به بخش بعدی بروید که همه‌ی سیزده قسمت را یکجا بتوانید ببینید:

دانلود با کیفیت ۱۴۴P

دانلود با کیفیت ۲۴۰P

مشاهده ۱۳ قسمت مستند زمان بصورت یکجا:

برای مشاهده‌ی همه‌ی ۱۳ قسمت این مستند می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید.

همچنین اگر به فیلم‌های مستند علاقمند هستید، پیشنهاد می‌کنم بخش ویژه مستندها را مشاهده کنید..

مشاهده این ویدیو در یوتیوب

در جهت افزایش امنیت حفظ اطلاعات، این ویدیو در سایت یوتیوب در این آدرس منتشر شده است که البته شما می‌توانید همین‌جا آن را به صورت مستقیم مشاهده کنید:

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۳ Average: ۳.۷]

One thought on “مستند زمان – قسمت یک از ۱۳ – ماهیت زمان چیست؟

  1. Pingback: درباره‌ی مستند زمان - معرفی مستند و کارگردان + امکان مشاهده و دانلود رایگان - سجاد سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.