سرخط خبرها
چالش فردی چیست و چگونه یک چالش فردی موفق برای تغییر داشته باشیم؟

چالش فردی چیست و چگونه می‌توانم یک چالش فردی موفق داشته باشم؟

تغییر کردن و رشد یافتن و موفق شدن یکی از بهترین لذت‌هایی است که هر کسی در طول زندگی خود می‌تواند آنها را تجربه کند. اما جالب اینجاست که همه می‌دانیم یک جاهایی باید تغییر کنیم، یکسری کارها را انجام ندهیم یا کمتر انجام بدهیم و چند کار و عادت جدید را به زندگی خود وارد کنیم، اما تغییر سخت است و بسیاری از ما شکست می‌خوریم. در این فایل‌های صوتی (پادکست) می‌خواهیم درباره‌ی یک موضوع جذاب صحبت کنم: چالش فردی راهی برای تغییر کردن

شاید برای شما هم سوالات زیر پیش آمده باشد و در بسیاری از مواقع راه‌حلی برای آن سراغ نداشته‌اید:

  • چگونه می‌توانم تغییر کنم؟ آیا تغییر کردن سخت است؟ بهترین راه‌های تغیر کردن چیست؟
  • چگونه تغییر کنم؟ چگونه تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنم؟
  • عادت چیست؟ چگونه می‌توانم عادتی جدید در خودم ایجاد کنم؟
  • اصولا عادت‌ها چگونه شکل می‌گیرند و جای عادت‌های غلط و نادرست می‌نشینند؟
  • چرا وقتی تصمیم می‌گیرم کاری را انجام بدهم، شکست می‌خورم؟
  • چرا نمی‌توانم کاری را به صورت طولانی مدت انجام بدهم؟
  • تنبلی چیست؟ چرا تنبل هستم؟ چکار کنم تا تنبل نباشم؟ راه مبارزه با تنبلی چیست؟

چالش فردی چیست و چگونه یک چالش فردی انتخاب کنیم؟

آنچه برای من جالب و آموزنده است این بوده که هر فردی به تنهایی و به خودی خود به شرایط زندگی و درونِ خود فکر می‌کند، کارهایش را می‌بیند، نقاط قوت و ضعفش را تحلیل کرده و می‌تواند آنچه برایش مهم است یا اولویت دارد را به عنوان یک چالشِ فردی انتخاب کند.

سپس در  یک بازه‌ی زمانی تعیین شده این کار بر همه‌ی کارهایش اولویت پیدا کرده و تصمیم می‌گیرد آن را به سرانجام برساند و از لذتی که در پایان چالش وجود دارد بهره‌مند شود و عملا عزت نفس خودش را رشد بدهد و تغییر را احساس کند.. به همین دلیل شعار من این است: چالش فردی راهی برای تغییر کردن .

 

فایل صوتی درباره چالش فردی

فایل صوتی اول درباره‌ی این است که چرا چالشی را شروع کردم، چه دستاوردهایی دارد، آیا می‌تواند باعث ایجاد یک عادت جدید و حذف عادت‌های قدیمی و بد من شود؟ و اینکه چگونه باید یک چالش خوب داشته باشیم:

دانلود مستقیم فایل صوتی اول

در فایل صوتی دوم که از بازخورد سوالات و نتایج اجرای چالش توسط دوستان بدست آمده، درباره‌ی اندازه‌گیری یک چالش فردی و همچنین چگونگی انتخاب و اجرای جریمه و جایزه در چالش‌ها صحبت کرده‌ام و امیدوارم  برای داشتن یک چالش فردی به شما کمک کند:

دانلود مستقیم فایل دوم – اندازه‌گیری چالش و تعیین جریمه و جایزه (پاداش) برای چالش‌ها

 فایل صوتی سوم حاوی نکاتی درباره‌ی ایجاد تغییراتی در چالش‌هایمان است که یک هفته پس از اجرای چالش از بازخورد نتایج رفتار خودم و صبحت‌های دوستانِ همراه به دست آمده است. وقتی شما در همان ابتدای شروع یک عادت و تصمیم قرار دارید، ممکن است با کمی خطا ساعتِ کار یا مطالعه یا انجام دادن و انجام ندادن کاری را در نظر بگیرید که بعد از چند روز متوجه شوید که زیاده‌روی کرده‌اید و زود خسته می‌شوید (مثلا هشت ساعت مطالعه را انتخاب کرده‌اید) یا خیلی کم در نظر گرفته‌اید (پانزده دقیقه پیاده‌روی) و حالا قصد دارید آن را با کمی تغییرات ادامه بدهید

در این فایل صوتی درباره‌ی ایجاد تغییرات در چالش صحبت می‌کنم. (توجه داشته باشید که این فایل‌ها در زمانِ انجام چالش توسط خود من و زمان‌جویان گرامی که با من همراهی می‌کردند ضبط شده است):

دانلود مستقیم فایل صوتی ایجاد تغییراتی در چالش

فایل صوتی چهارم درباره‌ی فورس‌ماژور یا همان قوه قهــریه و شرایط اضطراری است که من می‌توانم یا مجاز هستم در زمانی که تعهد فردی خودم در اجرای چالش را انجام ندادم، جریمه پرداخت نکنم. درباره‌ی اینکه چرا این‌کار را می‌کنیم هم چند دقیقه‌ای صحبت کرده‌ام. فقط به خوبی در نظر داشته باشید که در طول یک دوره‌ی زمانی اجرای چالش فردی و متعهد شدن به آن تنها چند روز به صورت بسیار محدود حق دارید این فورس‌ماژور یا استراحت را برای خود در نظر بگیرید:

دانلود مستقیم فایل صوتی – فورس ماژور یا استراحت در چالش

یک نمونه از چالش فردی موفقی که اجرا کردم

در نوشته‌ی زیر که به صورت عملی و گام به گام من یک چالش فردی موفق را نوشته‌ام. در این چالش فردی من دوست داشتم که هر شب از کارهای همان روز، آموخته‌ها و تجربیات تلخ و شیرین خودم یک گزارش پانصد کلمه‌ای بنویسم و این را به عنوان یک چالش مطرح کردم و برای آن جایزه و جریمه هم در نظر گرفتم. فکر می‌کنم برای شما می‌تواند به عنوان یک نمونه جالب باشد:

.

باورها و تجربه‌ها از انتخاب یک چالش فردی برای رشدکردن، عادت‌سازی و تربیت دوباره خود

یک پیشنهاد برای عادت‌سازی و داشتن چالش فردی خوب

نگاه اصلی من در این نوشته‌ها آموزش مدیریت زمان، نظم شخصی، برنامه‌ریزی و کار عمیق با بهره‌وری بالاست. پیشنهاد من این است: تکنیک پومودورو یک چالش فردی. یعنی شما تکنیک پومودورو را خوب یاد بگیریدع کتاب آن را بخوانید و فایل‌صوتی و ویدیویی آن را ببینید و سپس به عنوان یک شیوه‌ی انجام دادن هر کاری (مثل ورزش کردن، مطالعه کردن، درس خواندن، تمیز کردن خانه، حسابداری، مدیریت جلسه، درس دادن و تدریس، گزارش‌نویسی روزانه، منشی‌گری، انجام دادن کارهای شرکت و پروژه‌ها و…) آن را به کار بگیرید. 

مرکز آموزش pomodoro_timer تکنیک پومودورو یا گوجه فرنگی

برای آشنایی بیشتر با تکنیک پومودورو پیشنهاد می‌کنم به صفحه‌ی اختصاصی آن و مرکز آموزش پومودرو مراجعه کنید. شاید جالب باشه برای شما که بدانید من همین مطلبی که در حال مطالعه آن هستید را با زمان‌بندی Pomodoro-پومودورو انجام دادم  😉 

رادیو مدیریت زمان

آرشیو پادکست‌ها و فایل‌های صوتی آموزشی مدیریت زمان

این رادیو با هدف به اشتراک‌گذاری فایل‌های صوتی با موضوع مدیریت زمان است. البته موضوعات بسیار دیگری هم اضافه شده و در دست اضافه شدن است. پیشنهاد می‌کنم از صفحه‌ی اصلی  رادیو مدیریت زمان بازدید کنید:

رادیو مدیریت زمان

برخی دیگر از بخش‌های سایت

گالری زمانمرکز فایل‌ها

تلوزیون زمان – TimeTV :  آرشیو فیلم‌ها، کلیپ‌های ویدیویی

رخ زمانعکس‌ها و تصاویر با موضوع زمان و مدیریت زمان

کتابخانه زمانآرشیو کتاب‌ها و مقاله‌ها مرتبط

نوشته‌های منتخب سایت که در آن برخی از مطالب خوب را گلچین کرده‌ام.

پرسش و پاسخسوالات با موضوع مدیریت زمان را در اولین فرصت پاسخ می‌دهم

منبع عکس