چالش فردی مطالعه 2 ساعت در روز

چالش فردی برای مطالعه و کتابخوانی – راهی فوق‌العاده برای عادت مطالعه و کتاب خواندن در زندگی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

چالش فردی جدیدی برای خودم انتخاب کرده‌ام. می‌خواهم خیلی بهتر از قبل مطالعه کنم، مطالعات خودم را نظم بدهم و به کتاب‌های نخوانده‌ام برسم. به همین دلیل این چالش را انتخاب کرده‌ام.

نمونه‌هایی از چالش فردی – تغییر پایدار در زندگی

پیشنهاد من این است که قبل از شروع هر چالش فردی، زمان‌جویان عزیزی که با این تکنیک و شیوه آشنا نیستند کمی وقت بگذارند و اصول اولیه و چارچوب آن را مطالعه کنند تا به یک توافق جمعی در شیوه اجرای آن دست پیدا کنیم:

تیتر-۱چالش فردی چیست؟ (فایل‌های صوتی و ویدیویی آموزشی)

تیتر-۱نمونه‌های اجرایی قبلی من:

گزارش‌نویسی روزانه از کارها و زندگی‌ام

خاموشی و کنار گذاشتن گوشی، کامپیوتر و اینترنت

نوشتن لیست کارهایم (ToDolist) و اجرای ۴۰ درصدی آنها

قبل از شروع یا انتخاب چالش فردی برای خودتان پیشنهاد می‌کنم حتما آموزش‌ها و فایل‌های صوتی را بشنوید تا به بهترین شکل بتوانید تغییرات دلخواه، سازنده و پایدار را در خودتان ایجاد کنید.

 

چالش فردی این ماه  مطالعه حداقل ۲ ساعت در روز 

در این ویدیوی کوتاه چالش فردی ماه جاری خود را به طور رسمی اعلام کرده و توضیحات کافی را درباره چالش فردی بیان کرده‌ام. همچنین با توجه به ماهیت این چالش و مفید بودن آن برای عموم دوستان از علاقمندان دعوت کرده‌ام همراه من شده و در این چالش شرکت کنند. این ویدیو را ببینیم:

 

دیدن فیلم‌ها و ویدیوهای بیشترتلوزیون زمان TimeTV

می‌توانید همراه من باشید….

من قصد دارم درباره‌ی مطالعه کردن و شیوه‌های درست آن و همچنین تکنیک فوق‌العاده پومودورو برای مدیریت زمان در طول یک ماه و همزمان با چالش خودم به صورت کاملا رایگان در قالب فیلم‌های آموزشی یا فایل‌های صوتی به همراه تکنیک‌های مدیریت زمان و مصاحبه و گفتگو با دوستان کتاب‌خوان منتشر کنم. اگر شما هم علاقمند هستید در این چالش فردی من می‌توانید همراه شوید تا با هم تمرین کنیم.

تعریف دقیق چالش فردی

تعریف دقیق چالش می‌شود این: من (سجاد سلیمانی) در ماه جاری،  باید حداقل روزی ۲ ساعت یا ۴ پومودورو مطالعه کنم. (کتاب کاغذی، مقاله‌های آموزشی، سایت‌های آموزشی مرجع). قطعا شبکه‌های اجتماعی جزو مطالعه من نخواهند بود.

اندازه‌گیری   چالش مطالعه کردن و کتاب خواندن

هر روز روی یک برگه‌ی طراحی شده تعداد ساعت‌های مطالعه‌ی خودم را ثبت می‌کنم. همه‌ی این برگه‌ها را باید تا پایان ماه آرشیو کرده و نگه‌داری کنم. در طول ماه و پایان ماه باید بتوانم دقت رفتاری خودم و میزان پایبندی به این تعهد فردی را بسنجم

فورس‌ماژور   برای چالش فردی

من در این ماه به هر دلیل (دلم نخواهد، حوصله نداشته باشم، خوابم بیاد، مریض بشم، خسته باشم، بلاتکلیف باشم و….) فقط می‌توانم ۴ روز مطالعه نداشته باشم. اگر به هر دلیلی این مورد بیشتر شود، به ازای هر روز بیشتر باید جریمه شوم.

جریمه‌انجام ندادن چالش فردی

اگر بیشتر از فورس‌ماژور در نظر گرفته شده (۴ روز) لیست کارهای روزانه خودم را ننویسم و یا بالای ۴۰ درصد از کارها را انجام ندهم، جریمه من این خواهد بود:

چون از اتلاف وقت بیزارم و کلی کار دارم که باید انجام بدهم، (به ازای هر روزی که بیشتر از ۴ بار در ماه باشد) صبح یا عصر بدون گوشی موبایل، بدون کاغذ و خودکار و بدون هیچ وسیله‌ی دیگری که بتوانم سرگرم شوم یا کار مفیدی انجام بدهم، بروم کنار یکی از اتوبان‌های شهر بنشینم و چهار ساعت آمدوشد ماشین‌ها را نگاه کنم، فقط نگاه. (حس اتلاف وقتش مرا حسابی اذیت می‌کند).

جایزه  موفق‌آمیز بودن اجرای چالش فردی

اگر من بتوانم در ماه جاری این چالش را با موفقیت به انجام برسانم دو هدیه خوب برای خودم خواهم داشت:

 • شام در یک رستوران خیلی خوب خودم و یکی از دوستانم را دعوت کنم (انجام شد)
 • یک کتابخانه جدید برای خانه خریداری کنم. (انجام شد)
.

یک طنز درباره‌ی خرید کتاب در ایران:

این ویدیو یک دقیقه‌ای را در اینستاگرام پیدا کرده‌ام و به نظرم خیلی جالب بود. اگر بحث تا اینجا جدی شده و نیاز به یک استراحت یک دقیقه‌ای دارید تا من آموزش‌های تکمیلی بیشتر را به شما نشان بدهم، پیشنهاد می‌کنم این یک دقیقه را ببینید تا با جدیدترین روش‌ها و دلایل خرید کتاب آشنا شویم:

آموزش‌های دیگران درباره مطالعه و یادگیری

همانطوری که در شروع چالش بالا خدمت شما قول دادم، قرار شد به سراغ دوستان و اساتید عزیزی که اهل مطالعه و یادگیری هستند، بروم و درباره‌ی کتاب‌خواندن و روش‌های مطالعه و یادگیری خودشان صحبت کنم و فیلم‌ها  وفایل‌های صوتی آن را اینجا اراده کنم. در ادامه می‌توانید این ویدیو‌ها را مشاهده کنید:

فیلم کامل کارگاه مدیریت دانایی دکتر شروین وکیلی (سه ساعت) – رایگان

فیلم کامل کارگاه مدیریت دانایی - دکتر شروین وکیلی

یک کارگاه فوق‌العاده که با گفتگوی حضوری که با استاد عزیز داشتم فیلم سه‌ساعته این کارگاه به صورت کاملا رایگان به علاقمندان هدیه شد. من توصیه می‌کنم حتما و حتما این فیلم را مشاهده کنید و موقع دیدن، برگه کاغذی پیش‌تان باشد برای نت‌برداری. تدریس شروین عزیز بسیار دلنشین است.

گفتگو با محمد حسینی بنیان‌گذار مرتا

فیلم گفتگو سجاد سلیمانی با محمدحسینی درباره مطالعه کتاب‌خواندن و تندخوانی

در یک گفتگوی چالشی و جذاب با دوست خوبم محمد درباره‌ی مطالعه و کتاب‌خواندن صحبت کردیم، یا بهتر است بگویم گپ زدیم. درباره‌ی بسیاری از مسائل صحبت کردیم و در نهایت محمد عزیز قول دادند که سه‌تا از فیلم‌های آموزشی پکیج فروشی‌اش را به دوستان زمان‌جو هدیه کند.

شما می‌توانید علاوه بر گفتگوی بالا سه ویدیوی آموزشی هدیه شده را هم مشاهده کنید. آدرس‌های اختصاصی: نقشه ذهنیتقویت حافظه و کلمات کلیدی . . گفتگو با مائده عفتی – دختری کتابخوان 🙂

پادکست (فایل صوتی) این گفتگو را پیشنهاد می‌کنم از دست ندهید. مائده دختری که خوب کتاب می‌خواند و در میان همه‌ش مشکلات زندگی، از مطالعه و یادگیری دست نکشیده است. ذهنِ منسجم مائده و پاسخ‌های سریع و دقیق او را دوست داشتم. احتمالا برای شما هم سرنخ‌های خوبی خواهد داشت.

پادکست رادیو مدیریت زمان - گفتگو با مائده عفتی - کتاب کتابخوانی مطالعه و یادگیری

برای شنیدن و دانلود این فایل کلیک کنید

. گفتگو با علی کریمی (سایلاگ)

عنوان این گفتگو را گذاشته‌ایم: چطور مطالعه کنیم و کتاب‌های خوب را پیدا کنیم؟  پیشنهاد می‌کنم حتما این فیلم را ببینید. ما در این گفتگو ابزارهای روز دنیا و روش‌های بسیار ساده و خوب برای پیدا کردن کتاب‌های خوب، مفید و جدید (انگلیسی و فارسی) معرفی کرده‌ایم و علی از شیوه‌های مطالعه خودش هم برای ما گفته است.

درباره کتاب خواندن و مطالعه و روش پیدا کردن کتاب خوب و مفید

برای دیدن فیلم این گفتگوی من با علی کریمی؛ کلیک کنید

.

اجرای موفق چالش فردی مطالعه کردن

در جدول زیر می‌توانید اجرای موفق و یک ماهه مرا ببینید. اگر یادتان باشد اندازه‌گیری چالش فردی یکی از اصول عادت‌سازی و تشویق ما برای انجام کارها بود.

گزارش اجرای موفق چالش فردی مطالعه روزانه دو ساعت

فیلم خریدن جایزه – چرا باید به خودم جایزه بدهم؟

در این ویدیو زیر علاوه در پایان ماه اول موفقیت‌ام در چالش فردی، رفتم و طبق جایزه‌ای که بالا برای خودم در نظر گرفته بودم، یک کتاب‌خانه برای خودم خریدم. این‌جا درباره‌ی اینکه چرا باید به خودمان جایزه بدهیم و اینکه چگونه جایزه‌ی خودمان را انتخاب کنیم گفته‌ام. ببینید و در خرید هدیه برای خودتان به هیچ عنوان کوتاه نیایید:

.
.
این ویدیو در آپارات – در یوتیوب
دانلود این ویدیو از سرور آپارات (کم حجم) (با کیفیت)

اطلاعات بیشتر و تکمیلی به مرور در همین‌جا ارسال خواهد شد.

 
 
لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 3 Average: 3.7]

6 thoughts on “چالش فردی برای مطالعه و کتابخوانی – راهی فوق‌العاده برای عادت مطالعه و کتاب خواندن در زندگی

 1. Adata.gh says:

  یانور
  باسلام خدمت شما و عرض خسته نباشید
  باید بگم کارتون فوق العادس ، ممنون از اینکه کارتون رو رایگان ارائه میدین ، خیلی از سایت ها در قبال ارائه پول دریافت میکنن و نکته مهم تر اینکه از ارائه مطالب راهبردی ممانعت میکنن و تنها کار ارائ هشون ر سایت شون به صورت تبلیغی است و شما کار عالی و منحصربه فردی را انجام میدهید . تشکر

  • سجاد سلیمانی says:

   درود بر شما ؛ لطف دارید و امیدوارم این محتوا بتواند تغییری مثبت در زندگی شما ایجاد کند

 2. Pingback: ویدیو: جایزه چالش فردی برای رشد و تغییر انتخاب کن- نمونه پاداش تغییر و رشدکردن و موفقیت

 3. Pingback: فیلم کامل آموزش «کلمات کلیدی» در روش‌های مطالعه و کتاب خواندن - سجاد سلیمانی

 4. Pingback: فیلم کامل کارگاه مدیریت دانایی دکتر شروین وکیلی - سجاد سلیمانی

 5. سعید فعله گری says:

  سلام بر سجاد سلیمانی عزیز.
  خیلی بود که دوست داشتم هچینین چالشی رو در بین دوستان متممی و غیر متممی مشاهده کنم.
  ممنونم از اینکه شروع کننده این چالش بودی و ادامه دهنده آن هم خواهی بود.
  من شرکت خودم در این چالش را اعلام میکنم.
  البته میزان مطالعه من خیلی بیشتر از دو ساعت است. اما بنا به پیشنهاد تو این دو ساعت را به مطالعه کتاب‌های نخوانده‌ام اختصاص خواهم داد و خلاصه‌ای از آنها را هم روی وبلاگم منتشر خواهم کرد.
  از دیروز که با چالش تو آشنا شدم شروع کردم به اجرای آن. یعنی هم ۲ ساعت مطالعه کتاب‌های نخوانده و هم نوشتن خلاصه‌ای از یک کتاب بر روی وبلاگم .
  ارادتمند
  سعید فعله‌گری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.