فیلم سینمایی او - her

ترک وابستگی و اعتیاد به اینترنت، موبایل،کامپیوتر، شبکه های اجتماعی + چرا و چگونه + روش‌های کاربردی۱ min read

زمان مطالعه: ۱۵ دقیقه

این محتوا به صورت رمزگذاری شده و پیش از موعد با ورود رمز برای شما دوست عزیز ارائه می‌شود. امیدوارم این محتوا و فیلم ارائه شده به همراه تحلیل و راه‌کارهای ارائه شده بتواند برای شما مفید باشد. قبل از معرفی فیلم چند خطی درباره‌ی نوع نگاه خودم به دنیای دیجیتال، شبکه‌های اجتماعی و استفاده از موبایل و کامپیوتر خواهم پرداخت؛ سپس بعد از معرفی فیلم چند راهکار ساده خدمت شما معرفی خواهم کرد. فیلم‌تراپی درمان اعتیاد و وابستگی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را عنوان مناسبی برای این نوشته می‌توان دانست.

.

زندگی واقعی دیجیتال است؟

اعتیاد به سیستم‌های دیجیتال (موبایل و کامپیوتر) و در صدر آنها رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی (Social media) یکی از چالش‌های اصلی بشریت شده است و گزارش‌های تکان‌دهنده‌ی سازمان‌ها و نهادهای مطالعاتی از اعتیاد و وابستگی روز افزون به آنها یا بهتر بگویم کوچ از این دنیایی که بودیم به دنیای دیجیتال جدیدی که ساخته‌ایم ارائه می‌کنند.زندگی دیجیتال و دنیای جدید

واقعیت این است که نسل انسان در آستانه یک تحول دیگر در تاریخ حیات خود است، کشف آتش، کشف چرخ، کشاورزی، کشف آهن و… همگی مسیر زندگی آدمیان را دچار تحول کرده‌اند و هم‌اکنون ما ( و شمایی که در حال خواندن این نوشته‌ی دیجیتال روی صفحه نمایش کوچک یا بزرگ هستی) نیز در آستانه یک تجربه‌ی تاریخی هستیم (یا بهتر است بگویم در آغاز این تجربه هستیم چون بخشی از آن شروع شده) تجربه‌ی بزرگ تاریخی به نام زندگی دیجیتال است.

سرعت این تحول و این فناوری بسیار بالاست و هنوز مغز ما و مجموعه‌ی رفتارها، مدل فکر کردن و حتی فیزیک بدنی ما نتوانسته آن را درک کند و به آن خو بگیرد و تغییرات مناسبی در فیزیک خود ایجاد کند که متناسب با این تحول جدید باشد.

ما خواسته یا ناخواسته، در حال وارد شدن به دنیایی نوین و دیجیتال هستیم. شاید به جرات بتوان گفت که دیگر نمی‌توانیم آن را مجازی بنامیم، چرا که واقعیت امروز همه‌ی کسانی که به اینترنت وصل هستند همین دنیای دیجیتال شده است.

قرار است دنیای دیجیتال را حذف کنیم؟

به نظرم همه‌ی هشدارها و همه‌ی تحقیقات و بیانیه‌هایی که در حال صادر شدن درباره‌ی اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی، عشق‌های مجازی؛ دور شدن از واقعیت‌های زندگی، تنهایی و ناامیدی، ناتوانی انسان‌های دیجیتال در برقراری ارتباط انسانی/دوستانه با سایر هم‌نوعان و… را می‌توان همچون صدای بوق قطاری دانست که در حال رسیدن به ماست.

تقریبا تمامی فعالیت‌های بشری به اینترنت و دیتای دیجیتال گره خوده و با فناوری‌های نوین تحلیل داده، کامپیوترها بهتر از هرکسی آدمیان را می‌شناسند و بیشتر خواهند شناخت. (فیس‌بوک رسما اعلام کرده کاربرانش را بهتر از همکاران و خانواده و حتی همسرشان می‌شناسد). ورود بیت‌کوین (ارز دیجیتال) و فناوری بلاک‌چین و… سرعتِ این تحولات را بسیار بیشتر خواهد کرد و قطارِ دنیای دیجیتال با سرعت بسیار بیشتر و بوق‌های بلندتر و با تعداد دفعات سریع‌تری به سوی ما خواهد آمد.

مغز ما و فیزیک بدنی ما انسان‌ها هنوز نتوانسته خود را با تغییرات پرسرعت دنیای دیجیتال و مجازی وفق بدهد.

حتی اگر بخواهیم هم نمی‌توانیم منکر دنیای دیجیتال و ارتباطاتِ درهم تنیده‌ی آن شویم. همانطوری که می‌بینیم سنتی‌ترین یا بنیادگراترین جوامعِ انسانی و عقیدتی که می‌خواستند به آداب و رسوم هزاره یا هزاره‌های قبل زندگی کنند، نمی‌توانند از دستاوردهای این دنیای جدید استفاده نکنند و حتی نمی‌توانند از تاثیرگذاری آن در امان باشند.

پس بهتر است قبول کنیم با یک تحول عمیق در هستی بشریت روبه‌رو هستیم و ناچاریم با آن مواجه شویم. ترک کردن دنیای دیجیتال هم راهِ معقول و عرف و پسندیده‌ای نیست، بهتر است همانطوری که نسل بشر آتش را کشف کرد و دیگر لازم نبود خوراک نپخته و ناتوان از هضم را خام خام دفع کند و معده‌اش به غذای پخته عادت کرد و از آن لذت برد و می‌برد، ما نیز یاد بگیریم چگونه باید با این دنیای جدید روبه‌رو شویم و برویم سراغ اینکه «چه باید کرد؟» و از آن لذت ببریم.

کمی فاصله بگیر و دنیای دیجیتال را درک کن

اجازه بدهید یک جمله بگویم تا اگر خواستیم از این نوشته‌ی بلند فقط یکی را به امانت ببریم، همین یکی باشد: «کمی فاصله بگیر و تا زمانی که دنیای دیجیتال را خوب نشناخته‌ای و حرفه‌ای نشده‌ای غرق آن نشو»، نتیجه این است که قبلا بوده، نمی‌گویم و هرگز نگفته‌ام که باید از دنیای دیجیتال خداحافظی کرد. به نظرم به دنبال کنج عزلت خزیدن، تصور و عمل اشتباهی است.

مگر می‌شود از لذت احوال‌پرسی با دوستان دور و نزدیک چشم پوشید، مگر می‌شود آخرین مقالات و دستاوردهای علمی یا تخیلی و گمراه‌کننده‌ای که در شبکه‌های اجتماعی و فضای دیجیتال منتشر می‌شود را ندید؟ مگر می‌شود لذت یک گفتگوی آنلاین ویدیوی-صوتی با هزاران کیلومتر را تجربه نکرد؟ مگر می‌شود درباره‌ی سوالات خودمان در اینترنت جستجو نکنیم و نظرات و دستاوردها را نبینیم و نخوانیم؟ مگر می‌شود از تجارت آنلاین چشم‌پوشی کرد؟ مگر می‌شود آموزش آنلاین را نادیده گرفت؟

کمی فاصله بگیر و تمرین کن، تا آداب زندگی دیجیتال را بیاموزی - اعتیاد به اینترنت گوشی شبکه های اجتماعی کودکان - مدیریت زمان

درست است که نمی‌شود از این‌ها چشم‌پوشی کرد، اما یادمان نرود، ما هنوز آداب زندگی دیجیتال و شیوه‌ی درستِ زندگی «با» یا «در» آن یاد نگرفته‌ایم. هر روز یک قابلیت جدید معرفی می‌شود، هر روز زیرساخت‌ها بسیار قوی‌تر می‌شوند و تکنیک‌های میخکوب کردن انسان پای سیستم نیرومند‌تر می‌شود و ما را وادار می‌کنند که ساعت‌های بسیار بیشتری از قبل را برای آنها اختصاص دهیم، یک ولع سیری ناپذیر. اینجاست که ما باید کمی تامل کردن و فاصله گرفتن را تمرین کنیم.

نمی‌شود، نشده و نمی‌توانیم از دنیای دیجیتال و امکانات عظیم آن استفاده نکنیم (بجز افراد بسیار استثنایی که با شناخت کاملا از دنیای دیجیتال رفته‌اند و حتی گوشی موبایل هم ندارند یا افرادی که اصلا نمی‌دانند دیجیتال چیست، و این کار را کرده‌اند-من با این استثنایی‌ها کاری ندارم، این‌ها را باید متخصصان دیگری تحلیل رفتاری انجام بدهند) اما ما انسان‌های معمولی می‌توانیم برای ورود به دنیای دیجیتال تمرین کنیم.

آفلاین زندگی کن اما خوب زندگی کن…

آفلاین اما خوب زندگی کن - تعادل در زندگی آنلاین و آفلاین و استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی

تا زمان ورود صددرصدی ما به دنیای دیجیتال بهتر است:

 زمان بیشتری را به آدم‌های واقعی زندگی خود اختصاص بدهیم

ارتباطات انسانی را چهره به چهره را قدربدانیم و تمرین کنیم

جک گفتن و خندیدن را با هم تجربه کنیم، به جای احوال‌پرسی با یک نوشته از صدنفر، تک به تک به آنها زنگ بزنیم و صدایشان را بشنویم و لابلای صداها و گفته‌ها دنبال احساس و عاطفه یا کشف آدم‌ها باشیم.

مقایسه دیجیتال عالیست، اما خرید واقعی را هم‌چنان در سبد خود حفظ کنیم

و تلاش کنیم صبور باشیم و فکر نکنیم که هرچیزی را می‌توان با چند کلیک ساده فهمید یا داشت. (آدم‌ها انقدر در دنیای جستجوگرهای دیجیتال و فروشگاه‌های آنلاین غرق شده‌اند که فکر می‌کنند می‌توان هر نکته‌ای را با جستجوی ساده فهمید یا با سفارش آنلاین به دست آورد. چند روز قبل به یکی از دوستان معتادِ دیجیتال خودم می‌گفتم که دلگیر شدن دوست و غمگین‌شدن چشمانش را هنوز هیچ موتور جستجوگر آنلاینی نمی‌تواند به تو یاد بدهد مگر اینکه خودت با چشم‌ها و لامسه و حس‌ات بفهمی و هیچ فروشگاه آنلاینی یک دوست خوبِ مهربان را برای تو نمی‌تواند بفروشد مگر اینکه زمان زیادی از عمرت را برای کسی خرج کنی که روز به روز دوستی‌اش با تو عمیق‌تر شود و از این دوستی لذت ببری و مثل تخم چشمانت مراقبت کنی.)

در همین رابطه و برابر قولی که داده بودم، می‌خواهم یک فیلم بسیار خوب را در ادامه خدمت شما معرفی کنم. بیایید با هم ببینیم که عشقِ دیجیتال چیست و چه تجربه‌ای را با خود به همراه دارد. پس از آن یک تمرین یک ماهه برای رعایت فاصله از دنیای دیجیتال را می‌خواهیم یاد بگیریم و شروع به تمرین کنیم.

معرفی یک فیلم خوب

من یک پکیج از فیلم‌های خوب دنیا را جمع کرده‌ام و در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مدیریت زمان و یا جلسه‌های مشاوره تلاش می‌کنم متناسب با شخصیت طرف یا مسئله‌ای که دارد علاوه بر آموزش‌ها، گفته‌ها و فایل‌ها، یک یا چند فیلم سینمایی خوب که در دنیا تحسین شده‌اند را معرفی کنم.

فیلم‌ها در راستای مطالب آموزشی ارائه شده معرفی می‌شوند و عملا تاثیرگذاری بسیار عمیقی دارند. (درست مثل خواندن نوشته‌های بالا و سپس دانلود و تماشای این فیلم که باعث می‌شود شما با مدل ذهنی و باورهای من در رابطه با این موضوع دقیق‌تر آشنا شوید).

امروز قصد دارم یکی از فیلم‌های خوبی را که برای زمان‌جویان عزیزم معرفی می‌کنم را خدمت شما معرفی کنم. فیلم سینمایی HER یا او یکی از شاهکارهای سینمایی در رابطه با همه‌ی حرف‌هایی که نوشتم. فیلمی در گونه کمدی-درام رمانتیک علمی-تخیلی است که اسپایک جونز نویسندگی و کارگردانی آن را برعهده داشته است. محوریت داستان درمورد مردی است که با یک سیستم‌عامل هوشمند رایانه‌ای که دارای صدا و شخصیت یک زن است رابطه عاطفی برقرار می‌کند. اجازه بدهید بخشی از خلاصه داستان را برای شما بیان کنم اما تا جایی که کلیت داستان لو نرود…

فیلم درمانی و فیلم تراپی - فیلم سینمایی HER یا او داستان وابستگی و اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی اینترنت و موبایل و است - سجاد سلیمانی آموزش مدیریت زمان

ماجرای فیلم:

ماجرای فیلم در سال ۲۰۲۵ رخ می‌دهد. تئودور توامبلی که مردی درون‌گرا و منزوی است، در شرکتی کار می‌کند که نامه‌های زیبا و عاطفی برای متقاضی‌هایی که خود قادر به نگارش چنین نامه‌هایی نیستند، می‌نویسد. او زیاد خوشحال نیست چون در آستانه طلاق از همسرش کاترین ، زنی که از دوران کودکی با هم بزرگ شده‌اند، قرار دارد.

تئودور نرم‌افزاری گویا دارای هوش مصنوعی خریداری می‌کند، نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده تا با صاحب خود تطابق پیدا کرده و به روز شود. تئودور صدای زنانه را برای نرم‌افزار انتخاب می‌کند و نرم‌افزار خود را سامانتا معرفی می‌کند. تئودور از قابلیت‌های سامانتا در شناخت حالت‌های روحی انسان شگفت زده می‌شود.

سامانتا در گفتگوهایش با تئودور شخصیتی زنانه از خود بروز می‌دهد، همیشه در دسترس است و با علاقه و دقیق به حرف‌های تئودور گوش فرا می‌دهد. از او حمایت کرده و زحمتی برای تئودور ندارد. …. +

پیشنهاد من این است که معرفی و خلاصه فیلم را همین‌جا از من قبول کنید و سپس به سراغ دیدن فیلم بروید. اجازه بدهید داستان فیلم و کش‌وقوس‌های تئودور و معشوقه‌ی دیجیتالش سامانتا شما را به مهمانی کشف ایده‌ها و حرف‌ها و نکته‌ها دعوت کنند. دقیقا به همین دلیل من از بیان همه‌ی جزئیات فیلم و لو دادن داستان پرهیز کردم.

در ادامه تریلر رسمی فیلم را با هم ببینیم تا عطش ما برای کشف داستان و فضای کلی فیلم کمتر شود  😉 

تریلر فیلم Her  را با هم ببنیم:

در این تریلر ۲:۲۵ (در ۱۴۵ ثانیه) می‌توانید یه نمای کلی از این فیلم را ببینید و با فضای فیلم آشنا شوید.

این فیلم برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

دیدن این فیلم را پس از مطالعه‌ی نوشته‌های بالا، به افراد زیر توصیه می‌کنم. اگر مشکلاتِ دیگر یا مسئله‌ای مخصوص خود را دارید می‌توانید در یک پیام خصوصی با من در میان بگذارید تا برای شما پاسخ مناسب‌تری ارائه کنم.این فیلم مناسب چه کسانی است؟

همه‌ی کسانی که در زندگی احساس تنهایی می‌کنند

کسانی که در دنیای دیجیتال دنبال عاشق‌پیشگی هستند

کارمندان شرکت‌ها یا سازمان‌هایی که اعتیاد بسیار به گوشی تلفن و اینترنت دارند، پیشنهاد می‌کنم این فیلم را با هم در یک دورهمی ببینند.

کسانی که به شدت وابسته به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و موبایل هستند و از یک نوع اعتیاد خفیف رنج می‌برند.

همه‌ی کسانی که عموم روابط انسانی خود را داخل شبکه‌های اجتماعی و به صورت مجازی پیش می‌برند.

فریلنسرها و دوستانی که استارتاپ‌های اینترنتی دارند.

همه‌ی دانشجویان رشته‌های کامپیوتر (نرم‌افزار و سخت‌افرار) به ویژه برنامه‌نویس‌ها.

نوجوانان (دختر و پسر) که به شدت وابسته به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی هستند.

و…

.

دانلود فیلم او – HER

برای دانلود یا تماشای آنلاین این فیلم می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

لینک اول  *   لینک  دوم   لینک سوم  *

تماشای آنلاین نسخه دوبله فارسی در آپارات

چه راهکاری برای شما دارم؟

دوستان عزیز، زمان‌جویان گرامی

خواهش می‌کنم اگر این بخش راهکارها را می‌خوانید، یکبار دیگر پس از مشاهده‌ی فیلم سینمایی Her باردیگر اینجا را مرور کنید و روش مناسبی برای خودتان انتخاب کنید. همانطوری که قبلا نوشته بودم مدیریت زمان مثل اثرانگشت است و هرکسی باید شکل ویژه‌ی خودش را کشف یا انتخاب کند.

من به عنوان معلمی که تلاش می‌کنم درباره‌ی مدیریت زمان تحقیق و تدریس کنم، دوست دارم علاوه بر معرفی این فیلم سینمایی جالب؛ چند راهکار ساده را به شما معرفی کنم تا بتوانید از همین امروز تصمیم بگیرید و تمرین کنید.

ما می‌خواهیم فاصله‌ی درست خود را با دنیای دیجیتال و امکاناتِ شگفت‌انگیز آن حفظ کنید و در آن غرق نشوید. بهتر بگویم استفاده درست از آن داشته باشیم. به اندازه نیاز امروز (و واقعی) از ابزارهای آنلاین و دیجیتال استفاده کنیم تا هزینه‌های خیلی سنگینی پرداخت نکنیم. هزینه‌های سنگین مثل: کاهش سلامتی، ناتوانی در اراتباطات انسانی، ناامیدی و تنهایی، استرس و از دست دادن زمان به عنوان یک دارایی مهم و غیرقابل جبران و…

یک 1تیتر-۱به میزان مصرفِ دیجیتال خودتان آگاه شوید.

همانطوری که به میزان مصرف قند و چربی خود حساس هستید، باید به میزانِ مصرف و استفاده از ابزارهای دیجیتال و آنلاین نیز حساس باشید. از دادن زمان و فرصت زندگی یعنی من شبانه‌روزی از اینترنت استفاده کنم، غرق شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و توئیتر و فیس‌بوک باشم و آنگاه ندانم به‌طور دقیق روزی چند ساعت و دقیقه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنم.

گام اول همین است که هشیاری خودتان را به دست بیاورید و بدانید که روزی چقدر از آنها استفاده می‌کنید. برای این هدف من برنامه فوق‌العاده Quality-time  را خدمت شما قبلا معرفی کردم. یکبار دیگر آن را بخوانید، سپس روی گوشی تلفن خود نصب نموده و به گزارش‌های روزانه آن حساس شوید.

«  آشنایی با برنامه-اپلیکیشن فوق‌العاده Quality-time  »

 

دو 2تیتر-۱مشخص کنید روزی چند ساعت باید به دنیای دیجیتال وصل باشید

بداهه زندگی کردن و باری به هر جهت بودن با وجود این دزدان زمان و عمر، کاری خطرناک است. برای خودتان یک عرف و استاندارد تعیین کنید. مثلا من وقتی می‌خواهم باشگاه بروم می‌گویم حدودا هفته‌ای دو جلسه می‌تواند برای من خوب باشید، تعیین این حدود کمک می‌کند رفتارهای خارج از قاعده خود را بشناسیم و هشیارانه‌تر نسبت به اشتباهات خود عمل کنیم.

لازم نیست کار خیلی بزرگی انجام بدهید. یکبار بنشینید و با خودتان خلوت کنیم و از خودتان بپرسید من چقدر کار دارم و چه آرزوها و برنامه‌هایی دارم؟ و با توجه به این‌ها بهتر است روزی چند ساعت را پای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بنشینم. به عکسی که در ادامه مشاهده می‌کنید به خوبی دقت کنید:

مقایسه ساده بین زمان کتاب و ورزش یا پیاده روی و استفاده از ابزارهای آنلاین و دیجیتال مثل اینترنت، تلویزیون و ماهواره - روزی چند ساعت خوبه و استاندارد؟

به اعدادی که بالا نوشته‌ام خوب دقت کنید، به همین سادگی شما می‌توانید این‌طرف یا آن طرف این مقایسه باشید. فقط با روزی یک ساعت می‌توانید یادگیری مداوم و عمیق و یا داشتن یک ورزش مطلوب پیاده‌روی یا هر گزینه‌ای که شما دوست دارید در زندگی‌تان دنبال کنید، و یا اینکه روزی چهاربرابر یا خیلی بیشتر از آن را صرفِ آنلاین بودن و دیدنِ عکس و نوشته‌های غیرمفید و غیرکاربردی دیگران و… خرج کنید. به شما پیشنهاد می‌کنم کتاب اثر مرکب را در این زمینه مطالعه کنید. (در کتابخانه زمان می‌توانید با کتاب‌های دیگری آشنا شوید)

نکته: دوستانی که کارشان با کامپیوتر و اینترنت است (مثل فریلنسرها) بهتر است با خودشان روراست باشند. واقعا می‌شود در طول روز ساعتی و کارهایی را به عنوان کار تعریف کرد و ساعتی را هم به عنوان تفریح یا گپ با دوستان را چرخیدن در اینترنت، پس لطفا به خاطر خودتان هم که شده، یکبار خط مشخصی بین کار و تفریح آنلاین خود بکشید.

سه 3

تیتر-۱دیتاکس کنید.

دیتاکس شبکه‌های اجتماعی یا (detox social media) یعنی من به صورت کاملا آگاهانه و با اختیار خودم، برای تعداد روزهای مشخصی (یا ماه‌های مشخصی) از شبکه‌های اجتماعی دوری می‌کنم. شما برای هر ابزار دیجیتال و آنلاینی می‌توانید دیتاکس را تجربه کنید، ابزارها و وسیله‌هایی مثل ماهواره، تلویزیون، گوشی موبایل، هدفن و… و همچنین برنامه‌های مختلف مثل اینستاگرام، توئیتر، تلگرام و حتی بازی‌های آنلاین و کلا گیم و هر چیز دیگری. اجاره بدهید چند مثال ساده را برایتان بنویسم.

detox-دیتاکس یک روش و تکنیک فوق‌العاده برای دور شدن از شبکه‌های اجتماعی و اینترنت و... - می‌توان زندگی را زندگی کرد

مثال: 

من الان حدود ۷ سال است که دیتاکس تلویزیون کرده‌ام و دیگر تلویزیون نمی‌بینم. (خوشبختانه هنوز زنده‌ام و هیچی‌ام نشده ).

شما می‌توانید برای یک یا چند روز یا چند هفته، خود ابزار دیجیتال را کنار بگذارید (مثلا گوشی تلفن همراه خودتان را برای چند روز خاموش کنید و بدون آن زندگی را تجربه کنید) یا حتی کامپیوتر را.

و یا اینکه می‌توانید برای یک یا چند روز یا چند هفته، برخی از امکانات را محدود کنید، مثلا اینترنت خودتان را چند روز قطع کنید، یا برنامه اینستاگرام یا توئیتر یا فیس‌بوک یا تلگرام و… را  (بدون اینکه اکانت‌تان پاک شود) برای چند روز پاک کنید و بدون آنها زندگی را تجربه کنید.

دیتاکس در ابتدا بسیار سخت به نظر می‌رسد، مثل معتادی که مواد به او نرسیده یک روز درد خواهید کشید  😉 ، اما یکی دو روز بعد که به زندگی عادی برگردید، از زندگی لذت بیشتری خواهید برد. عادت‌های خودتان را بهتر می‌شناسید و توانمندی‌ها و ضعف‌هایتان را بهتر درک می‌کنید.

اگر بخواهم از فیلم Her که معرفی شد استفاده کنم، باید بگویم که همه‌ی ما در دنیای دیجیتال و ابزارها و برنامه‌های مختلفی که به ما ارائه می‌کند یک سامانتای معشوقه داریم که دائما ما را به سمت خودش می‌کشد، یک کشش سیری ناپذیر. گاهی ما برای حل مسئله بهتر است کمی از آن دور شویم.

اینجا هم دیتاکس به ما کمک می‌کند از معشوقه‌ی دیجیتال خودمان دور شویم و کمی که آرام‌تر شدیم به او و رفتارهای خودمان و عمری که پایش می‌ریزیم فکر کنیم و بعد دوباره تصمیم بگیریم. درباره‌ی زمان اضافه‌ای که بدست خواهیم آورد در انتها توضیحاتی خواهم داد.

برای دیدن یک نمونه از دیتاکس‌های من اینجا را کلیک کنید. برای آموزش بیشتر و بهتر سم‌زدایی (دیتاکس) از شبکه‌های اجتماعی اینجا را کلیک کنید.

چهار 4

تیتر-۱به صورت اورژانسی/فوری این راه‌حل‌ها را آزمایش کنید

راه‌حل فوری و سریع برای کنارگذاشتن شبکه‌های اجتماعی و کاهش استفاده از اینترنت و گوشی موبایل

قبلا در بخش رادیو مدیریت زمان فایل‌های صوتی را برای معتادان استفاده بیش از حد شبکه‌های اجتماعی و مخصوصا کسانی که خیلی زیاد گوشی خود را در طول روز چک می‌کنند با عنوان استفاده درست از شبکه‌های اجتماعی و موبایل  منتشر کرده‌ام. راه‌حل سوم و پنجم که اینجا در حال خواندن آن هستید به تداوم احتیاج دارد و تمرین لازم دارد. اگر اورژانسی حال‌تان وخیم است، پیشنهاد می‌کنیم فعلا این فایل‌های صوتی را بشنوید:

فایل‌های صوتی برای کنترل استفاده از شبکه‌های اجتماعی

و جلوگیری از چک کردن دیوانه‌وار گوشی تلفن

.

پنج 5

تیتر-۱یک چالش فردی روزانه برای خودتان تعریف کنید

من این روش را خیلی خیلی دوست دارم. به نظرم یکی از بهترین شیوه‌های ساختن عادت‌های خوب و ترک عادت‌های بد است. ما با این شیوه می‌توانیم از نو خودمان را تربیت کنیم و آینده‌ی خودمان را تغییر دهیم. به طور جدی توصیه می‌کنم این روش را جدی بگیرید.

 

می‌توان گفت این روش کمی آسان‌تر از دیتاکس است. شما تعیین می‌کنید که می‌خواهید به صورت روزانه چگونه از گوشی موبایل و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌خواهید استفاده کنید. سپس برای یک دوره‌ی زمانی مثلا یک ماهه تا سه ماهه این کار را به صورت جدی با روش‌هایی که در فایل‌های صوتی آموزشی چالش فردی گفته‌ام پیاده‌سازی می‌کنید.

من هم‌اکنون و در حال نوشتن این مطلب هم یک چالش فردی بسیار ساده اما مهم دارم که دوست دارم در پایان اجرایی شدنش، از نتایج آن شما را با خبر کنم. شما برای یادگیری این شیوه می‌توانید به چالش فردی قبلی من مراجعه کنید که همراه با عکس‌ها و گزارش نهایی و فایل‌های صوتی به طور کامل آن را آموزش داده‌ام:

«  آشنایی با یک نمونه از چالش فردی که اجرا کرده‌ام »

شما می‌توانید این‌گونه چالش‌ها را داشته باشید:

 • هر صبح که بیدار شدم تا ۵ ساعت بعدش گوشی را چک نمی‌کنم
 • چهار ساعت قبل از خواب اینترنت را قطع می‌کنم
 • روزهای فرد وصل می‌شوم روزهای زوج قطع
 • شبکه‌ی اجتماعی که زیاد استفاده می‌کنم (تلگرام-توئیتر-اینستاگرام و…) را روزی فقط یک ساعت
 • ساعت‌های خاصی را در طول روز بدون اینترنت سر کنم (مثلا ۱۲ ظهر تا ۹ شب)
 • و….

مسیر موفقیت با گام‌های کوچک آغاز می‌شود

امیدوارم از خواندن این نوشته بلند خسته نشده باشید. اگر شما موفق شده باشید این نوشته‌ی بلند را بخوانید و حوصله به خرج بدهید و از میانه‌ی مطلب پرش نکرده باشید و یا متن را رها نکرده و نرفته باشید، نشان می‌دهد می‌توان هنوز به شما امیدوار بود. همچنان رگه‌هایی از صبر را دارید، می‌توانید برای یادگیری حوصله به خرج بدهید.

اگر احساس می‌کنید اعتیاد به موبایل و شبکه‌های اجتماعی در شما خیلی جدی است، می‌توانید بیشتر از این حرف‌ها برایش وقت بگذارید و گام‌های جدی‌تری بردارید. من این روزها جلسه‌ی مشاوره‌ی خصوصی برای چنین کاری را به صورت آنلاین و حضوری (درتهران) دارم که اگر دلتان خواست می‌توانیم باهم داشته باشیم و جدی‌تر این بحث را پیش ببریم.

«  برای آشنایی با جلسه مشاوره کلیک کنید »

.

فیلم گفتگوی سایمون سینک

پیشنهاد می‌کنم فیلم گفتگوی آقای سایمون سینک را از دست ندهید. ویدیویی آموزشی و انگیزشی که بسیار بسیار عالی درباره‌ی فرهنگ جدید استفاده از شبکه های اجتماعی و انزوا و تنهایی و بلد نبودن مهارت های ارتباطی سخن می گوید. برای تماشای رایگان این فیلم روی لینک یا عکس زیر کلیک کنید:

ویدیو: گفتگو با سایمون سینک - مدیریت و رهبری | کارتیمی و همکاری | انگیزشی آموزشی

ویدیو انگیزشی آموزشی: گفتگو با سایمون سینک

اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی | کارتیمی و همکاری

.

پیشنهاد نهایی:

برای زمان بیشتری که به دست خواهید آورید برنامه‌ریزی کنید. من اگر بخواهم زمان خودم را از اینترنت پس بگیرم و کمتر در گوشی و موبایل فرو بروم، خب با این زمانی که به دست می‌آید چکار کنم؟ به همین خاطر می‌گویم برایش برنامه‌ریزی کنید.

 • وقت گذاشتن برای خانواده و عزیزان‌تان یک گزینه عالیست. پای حرف‌ها پدر مادر خواهر یا بردار خود بنشینید و گفتگو کردن را تمرین کنید. 
 • خواندن یک کتاب خوب هم می‌تواند جایگزین خوبی باشد
 • دیدن دوستان قدیمی یا تماس تلفنی با آنها
 • وقت گذاشتن برای همکاران در محل کار و گفتگوهای کوتاه با آنها و توجه به آنها
 • خواب بیشتر
 • ورزش ، پیاده‌روی یا استخر هم می‌تواند گزینه خوبی باشد.

خلاصه اینکه برای زمانی که به دست خواهید آورد، حتما برنامه‌ریزی کنید. امیدوارم برای شما این نوشته و این فیلم مفید باشد. اگر برای این نوشته نظری دارید همین‌جا زیر این پست دیدگاه و نظرات خود را با من در میان بگذارید. اگر هم سوالات دیگری درباره‌ی مدیریت زمان به ذهن‌تان می‌رسد می‌توانید در مرکز پرسش و پاسخ‌های سایت مطرح کنید من اولین فرصت پاسخ خواهم داد. لینک‌های مرتبط:

برای شروع مدیریت زمان یک تکنیک کافی است

ساده‌ترین و کاربردی ترین تکنیک مدیریت زمان

.

.

من برای آموزش‌های خودم از شیوه‌ی «فیلم تراپی» یا همان «فیلم درمانی» را شروع کرده‌ام. روشی بسیار خوب برای یادگیری عمیق آموخته‌ها و مفاهیمی که زمان‌جویان عزیز در دوره‌ها، کلاس‌های آموزشی من دریافت می‌کنند.

از شما دعوت می‌کنم به مجموعه‌ی فیلم‌های پکیج فیلم‌درمانی مدرسه زمان نگاهی بیاندازید:

فیلم درمانی (فیلم تراپی) مدرسه زمان

film therapy / فیلم درمانی / سینما درمانی مدرسه زمان

.

.

.

.

آدرس کوتاه این نوشته:

http://zaman.link/her

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 1 Average: 5]

8 thoughts on “ترک وابستگی و اعتیاد به اینترنت، موبایل،کامپیوتر، شبکه های اجتماعی + چرا و چگونه + روش‌های کاربردی

 1. Pingback: امروز پاسخگو نیستم ** مناسب سم زدایی و دیتاکس و کنترل شبکه های اجتماعی - سجاد سلیمانی

 2. Pingback: امروز پاسخگو نیستم ** مناسب سم زدایی و دیتاکس - سجاد سلیمانی

 3. یه دوست says:

  سلام.
  بسیار عالی بود و مطمعنم که هم فیلم هم مطالب برای کسانی که در این باتلاق گیر کردن موثر خواهد بود چرا که در گذشته ن چندان دور من هم گرفتار این بلا بودم که به لطف خدا رهایی پیدا کردم اولش خیلی سخت بود اما به مرور بخ نبود فضای مجازی عادت کردم

 4. فروغ السادات says:

  سلام . فیلم هِر رو دیدم عاالی بود مرسی بابت پیشنهاد خوبتون .
  من این برداشت رو از فیلم داشتم که آدما به مرور زمان خودشون و دنیای زیبای اطرافشون رو فراموش میکنن سرگرم خیلی چیزها میشن که اونارو از خودشون دور میکنه و فکر میکنن برای پر کردن این خلا نیاز به یک فردی دارن که کمکشون کنه و این احساس کمبود رو براشون پر کنه .

  ممکنه فردی پیدا بشه که باعث شه افراد خودشون رو یادشون بیاد و این تنها برای اونها به یاد اورنده ی خودشون نیست و باعث میشه که وابستگی شدیدی پیدا بکنن به بودن اون شخص که با بودنش دنیای اطراف و خودشونو بهتر میدیدن درصورتیکه باید بدون هیچ فردی و وابستگی به تعریف و دید خوب دیگران به زندگی ، خودمون خودمون رو پیدا کنیم متوجه زیبایی هامون بشیم خودمون رو دوست داشته باشیم دنیا رو بهتر و بادقت بیشتر ببینیم .

 5. علي says:

  سلام مرسی جناب سلیمانی
  من هم مثل خیلی از دوستان گاهی از استفاده زیاد از موبایل خسته می شوم. البته حس بدی ندارم و خوشبختانه هرگاه چنین احساسی به من دست میده فورا یکی از چالش های بالا را اجرا می کنم. مثلن روزهای تعطیل ، موبایل رو هم تعطیل می کنم. یا شبکه های اجتماعی رو فقط وقتی سیستم رو روشنم می کنم استفاده می کنم. یا گاهی هم دیتاکس می کنم که تجربه خوبی هم بودهدد
  با این وجود نکات بسیار خوب و جامعی در مقاله ات ذکر شد و بییار هم مفید خواهد بود.
  امیدوارم بتونم این فیلم رو ببینم و بعد در موردش باهم صحبت کنیم.
  مرسی از فعالیت ها و پویا بودنت
  شاد باشی

  • سجاد سلیمانی says:

   بسیار عالی علی جان, فقط یک نکته اینکه:
   اگر قصد داری چالشی را انتخاب کنی لطفا قواعدی که در مورد چالش ها اعلام کردم را رعایت کن تا بسادگی موفقیت را لمس کنی
   ساده و کوچک انتخاب کن
   بازه زمانی تعیین کن
   یک سیستم نظارتی داشته باش (نوشتن روی برگه)
   جایزه خوب و شیرین برای خودت انتخاب کن
   جریمه جدی برای خودت بگذار

   امیدوارم برداشت ها و نظرات ارزشمندت درباره فیلم را اینجا بخوانم.

 6. احمد says:

  سلام اقای سلیمانی
  ممنونم از معرفی این فیلم
  این فیلم رو قبلا دیده بودم ، ولی جهت سرگرمی

  فرصتی شد تا این بار با این دید ببینم که مخاطب فیلم خودم هستم و شاید خودم هم مثل نقش اصلی فیلم درگیر اون مشغله های مجازی هستم.

  فکر میکنم مشکل خیلی از ماها اینه که مخاطب فیلم ها و خیلی از فایل های اموزشی رو خودمون نمیبینیم ، برای همینه که در عمل لنگ میزنیم…

  مطالبتون رو هم در این مورد مطالعه کردم خیلی جالب بود
  یکی از دوستان همین روش دیتاکس رو پیشنهاد میدادن ، ایشون هر از گاهی اطلاع میدن که من ۴روز تلفن همراهمو خاموش میکنم و برای دسترسی به من به خانه یا محل کار مراجعه کنید ، تا الان روش ایشون رو امتحان نکرده ام ، ولی با خواندن متن شما ، بر ان شدم که حتما برای یکبار هم که شده این روش رو امتحان کنم.

  به نظرم چون فرهنگ استفاده از دنیای مجازی رو ما تا الان یاد نگرفته ایم ، بهتره به قول شما اول کار با چاقو رو یادبگیریم و بعدش ازش استفاده کنیم ، چون تا زمانی که بلد نباشیم ، مشخصه در درجه اول به خودمون و در درجه دوم به دیگران اسیب خواهیم زد….

  شاد باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.