مدیریت زمان یا time management مهارتی است که همه‌ی ما به آن احتیاج داریم. اینجا یک دوره‌ی آموزشی رایگان است (و نه فقط یک صفحه در مورد مدیریت زمان!) که به صورت فشرده و کامل  می‌توانید با  اصول مدیریت زمان و تکنیک های آن به همراه نقشه‌ی راه یادگیری و همچنین مهارت های وابسته به مدیریت زمان آشنا شوید.

من در این بخش تلاش می‌کنم همه‌ی آموزش‌های خودم را درباره‌ی زمان و مدیریت زمان در اختیار شما مخاطب گرامی قرار دهم. با توجه به حجم ِ مطالبی که پیش روی شماست، پیشنهاد می‌کنم چند نکته را توجه داشته باشید:

 • مطالب (در قالب فیلم، فایل صوتی و متن‌های آموزشی و…) هستند که به مرور و مطابق برنامه و نظرات شما تولید می‌شوند. پیشنهاد می‌شود این صفحه را در جایی ثبت کنید و طی روزهای آینده گاه‌به‌گاه سری به آن بزنید.
 • بهتر است برای درکِ عمیق مطالب و یادگیری ساختاریافته، نوشته‌ها و مطالب به ترتیب و پشتِ سرهم مرور شود.
 • اگر بتوانید در سایت ثبت نام کنید، به‌روزرسانی‌های جدید را به شما اطلاع خواهم داد.
 • لطفا نظرات خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای من بنویسید. نظرات شما باعث بهبودِ محتوا و نقشه‌ی راه آینده‌ی این آموزش است.

به دوره‌ی آموزش رایگان اصول مدیریت زمان و تکنیک‌های آن خوش آمدید….

مدرس دوره: سجاد سلیمانی

این دوره‌ی آموزشی را من سجاد سلیمانی برنامه ریزی و تولید محتوا می‌کنم و مربی، مدرس و پژوهشگر مدیریت زمان هستم.

شاید برای شما عجیب باشد که بدانید «مدیریت زمان هم به صورت تخصصی آموزش داده می‌شود» بله، موضوعی آموزشی که قبل از شروعش در تابستان سال ۱۳۹۵ تقریبا هرکسی با هر رشته‌ای و هر پیشینه‌ای مدیریت زمان را تدریس می‌کرد.

اما این روزها بحث ِ مدیریت زمان هم مثل ساختِ موتور هواپیما یا اسکی روی یخ به یک دوره‌ی تخصصی تبدیل شده است و من افتخار این را دارم که چنین بحث جذاب و لازمی را آموزش می‌دهم.

من برای برنامه‌ریزی بهتر کارها و انجام پروژه‌های تخصصی آموزشی-پژوهشی مدیریت زمان در حال راه‌اندازی «مدرسه زمان» هستم. درباره‌ی من می‌توانید بیشتر بخوانید.

سجاد سلیمانی

چرا اینجا هستی؟ چه هدفی داری؟ + چند نکته!

قبل از آنکه بخواهیم وارد بحث آموزش مدیریت زمان شویم، یک سوال بسیار مهم را باید از خودمان بپرسیم: من چه کسی هستم و مدیریت زمان به چه کارم می‌آید؟ در واقع می‌خواهیم با این سوال مواجه شویم که چرا قصد داریم زمان ارزشمند خودمان برای یادگیری مدیریت زمان خرج کنیم؟. این همان درس اولی است که باید به دقت بیاموزیم.

برای نمونه شما احتمال دارد یکی از این پاسخ‌ها را بدهید:

 • مدیرعامل یک مجموعه هستم. به کارهایم نمی‌رسم، نیازمند آموزش جدی مدیریت زمان هستم.
 •  یک پروژه‌ی شخصی دارم (مثل کنکور، آزمون IELTS یا پروژه‌ی برنامه‌نویسی) و می‌خواهم این مرحله را به‌خوبی پشت‌سر بگذارم.
 • هیچی از مدیریت زمان نمی‌دانم، بتازگی آمده‌ام که یاد بگیرم.
 • شرکت ما می‌خواهد دوره برگزار کند، من دارم می‌چرخم ببینم چه خبره!
 • به ورزش یا مطالعه‌ی روزانه‌ی کتاب نمی‌رسم. کارهایم نظم ندارد، می‌خواهم زمانم را برای کارهای دلخواه خرج کنم.
 • داشتم رد می‌شدم دیدم آموزش رایگان ریخته اومدم تو… (خوش اومدی فرزندم!)
 • یک مدرس هستم. می‌خواهم علاوه بر یادگیری خودم، اصول آن را به دیگران هم آموزش بدهم.
 • و یا هر دلیل قانونی و غیرقانونی دیگری 😉 

این سوالات را شما باید از خودتان بپرسید. «آموزش مهارت مدیریت زمان» بحثی بسیار گسترده است و لازم است که شما قبل از شروع به یادگیری، یک نقشه‌ی راه یادگیری داشته باشید. این را یکجایی برای خودتان بنویسید.

اگر من بتوانم تعریف دقیقی از نیاز خودم و دلایلی که منتهی به ایجاد نیاز شده را پیدا کنم‌، آنگاه می‌توانم یک برنامه‌ی ساده برای رفع این نیاز بچینم یا با کمی سخت‌کوشی در آن حرفه‌ای شوم.

ساختار اطلاعاتی این آموزش‌ها

بهتر این قبل از شروع به این نکته نیز توجه کنیم: این آموزش‌ها توسط من ِ سجاد سلیمانی دسته‌بندی و تولید شده‌اند. در واقع شما زیر یک عنوان کلی بنام «مدیریت زمان» چینی از اطلاعات گسترده را در کنار هم دریافت خواهید کرد تا نهایتا بتواند نگرش شما را تغییر داده و به شما در بهبود عملکرد شخصی کمک کند و زندگی شما را جهت‌مند سازد.

من تلاش کرده‌ام به عنوان یک کار تخصصی به آموزش مدیریت زمان بپردازم. همین الان می‌توانید بگردید و ببینید که به تعداد اساتید آموزشی ایران، (در کنار هرچیزی که آموزش می‌دهند) استاد آموزش‌دهنده‌ی مدیریت زمان هم داریم. هر یک  از این دوستان و همکاران محترم، برحسب آموزه‌ها و تجربه‌های خودشان یک شکل از دسته‌بندی را ارائه می‌کنند.

پس از چند سال آموزش تخصصی مدیریت زمان و مطالعه، برگزاری دوره‌های مختلف «من» به چنین نظم و چینی رسیده‌ام (و همچنان هم در حال تغییر و تحول آن هستم) تا بیشترین بهره‌وری و بالاترین اثربخشی را از آن بگیرم. امیدوارم این شکل از ارائه‌ی اطلاعات در زندگی شما موثر باشد.

چرا هرچی بیشتر یاد می‌گیریم کمتر تغییر می‌کنیم؟

.

.

در این فیلم آموزشی درباره‌ی این صحبت کرده‌ام که چرا آموزش‌هایی که می‌بینیم، روی ما تاثیری ندارند؟  چرا یادگیری‌های ما تغییری در ما ایجاد نمی‌کنند؟  چگونه می‌توانیم یادگیری‌های خودمان را اثربخش و کاربردی کنیم و با تغییر کردن، هر روز یک مقدار بهتر شویم.   اطلاعات بیشتر درباره‌ این فیلم

چه کسی می‌تواند زمان را مدیریت کند؟ «زمان‌جو» باشید

بعد از سال‌ها آموزش مدیریت زمان به این نتیجه رسیده‌ام که باید قبل از ارائه‌ی هر آموزش و هر مفهوم و تکنیکی این سوال را مطرح کنیم «چه کسی می‌تواند زمان را مدیریت کند؟  چگونه؟»

این سوال دو بخش دارد.

 • بخش اول مربوط به ویژگی‌های فردی است که علاقه دارد زمان را مدیریت کند. درواقع از شخصیت، نوع تربیت‌یافتگی، آموخته‌ها، نگرش و تجربیاتش صحبت می‌کنیم
 • و بخش دوم که سوال «چگونه؟» است، می‌شود: تکنیک‌ها و روش‌های مدیریت زمان.

بر همین اساس بعد از مدت‌ها درس و مشاوره توانستم یکسری ویژگی برای افرادی که به دنبال مدیریت زمان و افزایش کیفیت زندگی و ارزش‌آفرینی هستند را جمع‌آوری کنم ودر مقاله‌ای با عنوان «زمان جو کیست و زمان‌جویان چه ویژگی‌هایی دارند؟» منتشر کنم. امیدوارم شما هم قبل از ادامه‌ی این بخش، این مقاله را بخوانید.

شما هم اگر به بحث مدیریت زمان علاقمند هستید، می‌توانید با بقیه‌ی ویژگی‌های مورد نیاز آشنا شوید:

آیا تو مشکل مدیریت زمان داری یا چیزی دیگر!

در این بخش می‌خواهم تعدادی از مواردی که باعث می‌شوند ما به مدیریت زمان احتیاج پیدا کنیم، اما در واقع به صورت تخصصی و دقیق اگر نگاه کنیم یا عامل کمبود وقت هستند یا با کمبود وقت احساس می‌شوند. بنابراین در ذهنِ خودمان این‌ها را باید به شکلی دقیق از هم تفکیک کنیم.

سردرگمی در مسیر زندگی، بدون آرمان و رسالت شخصی

در کلاس‌های آموزشی خودم متوجه یک نکته شده‌ام: برخی از افراد به دلیل اینکه زندگی جهت‌داری ندارند، به نظرشان کار مفید و موثر انجام نمی‌دهند یا شغل و حرفه‌ی مورد علاقه‌شان را پیدا نکرده‌اند احساس سردرگمی می‌کنند. 

این احساس مثل خوره روح و روان آن‌ها را می‌خورد و باعث می‌شود نتوانند وقت خودشان را به صورت متمرکز برای یادگیری و رشد خودشان سرمایه‌گذاری کنند. این دوستان باید بحثِ داشتن آرمان در زندگی شخصی خودشان را پیگیری کنند.

نابلدی در تفویض اختیار: عامل کمبود وقت

بسیاری از آدم‌ها نمی‌توانند با دقتِ بالایی کارهای در حال انجام خودشان را ساختاربندی کرده و بخشی از آن‌ها را به دیگران تفویض کنند.

حال فرقی نمی‌کند مدیرعامل یک شرکت باشد و بخواهد بخشی از کارها را به زیردستان خودش تفویض کنند و یا خانمی که در خانه است و عضی از کارها را باید به دیگران بسپارد تا به خودش و کارهایش بتواند برسد.

کمال طلبی یا بی‌نقص‌گرایی

می‌خواهیم همه‌چیز به صورت عالی اجرا شود. اگر قرار است سفره‌آرایی شب عید انجام دهیم، میلیمتر به میلیمتر چیدمانش برایمان مهم می‌شود، اگر قرار است وبلاگ‌نویسی را شروع کنیم می‌خواهیم چیزی بنویسیو و منتشر کنیم که مرزهای خرد و دانش جابجا شوند! اگر کاری را به کسی سپرده‌ایم (تفویض کرده‌ایم) تا وقتِ کمتری از ما گرفته شود، آنقدر بررسی و پیگیری و کمک می‌کنیم که سه برابر وقتی که خودمان باید خرج می‌کردیم، برایش خرج می‌کنیم.

این شکل از بی‌نقص‌گرایی می‌تواند کیفیت زندگی و کار ما را به شدت پایین بیاورد هرچند دلخواه ما این است که بهترش کنیم (یعنی برعکس عمل می‌کند)

مدیریت زمان چیست؟ تعریفی بسیار ساده

یکی دیگر از الزاماتِ ما قبل از شروعِ دوره‌ی آموزشی مدیریت زمان است که مدیریت زمان را تعریف کنیم و بدانیم که ما درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کنیم. در یکی از ویدیوهای آموزشی من تلاش کرده‌ام تعریف جامع اما بسیار ساده‌ای از مدیریت زمان داشته باشم (مدت زمان ۲ دقیقه):

این تعریف ساده از مدیریت زمان یعنی من در هر سن و سالی که باشم و هر کاری که انجام می‌دهیم «فرصت زندگی» و مجموعه‌ی همه‌ی تلاش‌هایی که ما برای استفاده‌ی بهتر انجام می‌دهیم می‌شود: مدیریت زمان. برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی تعریف مدیریت زمان می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید

مدیریت زمان یعنی تلاش برای استفاده بهتر از فرصت زندگی — سجاد سلیمانی

این تعریف تلاش کرده است عزتِ نفس و اعتماد به نفس آدم‌ها را حفظ کند و در سروصدای شلوغی که واعظان موفقیت و سمینارهای انگیزشیِ غیرعلمی ایجاد کرده‌اند تا یک نسخه‌ی واحد از «آدم موفق» ارائه کنند، می‌خواهد بگوید که شما می‌توانید «نسخه‌ی بهتر خودتان» را بسازید، هرکجایی که هستید و هرکاری که می‌کنید. قرار نیست همه با هم یک مسیر را حرکت کنیم.

شروع مدیریت زمان – فقط با یک تکنیک و روش

یا شروع نمی‌کنیم یا تا خرخره غرقش می‌شویم و یکهو حالمان بد می‌شود، رهایش می‌کنیم و می‌رویم دنبال همان زندگی قبلی!‌ این اشتباه را من به وفور در بین آدم‌هایی که خواسته‌اند زندگیشان را تغییر بدهند دیده‌ام. نکته‌ی بسیار مهم در شروع مدیریت زمان است که طمع‌کار نباشید! در بین ِ ده‌ها تکنیک و روشی که در ادامه برایتان خواهم گفت، یکی را انتخاب کنید و با همه‌ی توان اجرایش کنید. (لازم بود همین اول بگم خدمتتون). بیشتر بخوانید

چه چیزی مدیریت زمان نیست!

وقتی از مدیریت زمان می‌گویم، از چه چیزهایی صحبت نمی‌کنیم؟ درواقع ما چه چیزهایی را با بحثِ بسیار مهم مدیریت زمان اشتباه می‌گیریم. اگر بتوانیم این کار را انجام بدهیم، در واقع تعیین کرده‌ایم چه چیزی مدیریت زمان است! و وقت برای هرچیزی نگذاریم (یا اگر برای مهارت‌های وابسطه به آن وقت می‌گذاریم متوجه کارمان باشیم) و کلا وقت برای موضوعات دیگر خرج نکنیم.

دیدگاه زمانی!

از اصلی‌ترین برنامه‌های هرفردی برای شروع یک دوره‌ی عالی مدیریت زمان این است که دیدگاه زمانی خودش را به طور دقیق بشناسد.

در این بخش شما می‌توانید با فیلیپ زیمباردو یکی از روانشناسان بزرگ و صحبت‌های او درباره‌ی انواع دیدگاه زمان و بهترین نوع دیدگاه زمانی که یک فرد می‌تواند داشته باشد، آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنم فیلم سخنرانی او را ببینید.

پس از دیدن این فیلم و مجموعه‌ی پیشنهاداتش می‌خواهم شما را با مفهومی دقیق‌تر و به روزشده‌تر آشنا کنم. زمان ِ نقطه‌ای یا همان لحظه‌ی اکنون. دیدگاهی بسیار عمیق و کارآمد که به شما کمک می‌کند زندگی و آینده‌ی خودتان را متحول کنید.

این دیدگاه را در همین بخش‌ها می‌توانید پیگیر باشید و بخوانید و بیاموزید. تا آن موقع می توانید کمی اطلاعاتِ خودتان درباره‌ی ساعت درونی‌تان را بالا ببرید:

لازم برای مدیریت زمان!​

بهتر است نیم‌نگاهی به مهارت‌های لازم برای ورود به بحث داشته باشیم. شما اگر قصد دارید در مهارت مدیریت زمان موفق شوید، پیشنهاد می‌کنم وقت بگذارید و مجموعه‌ی مطالبی که در این بخش با عنوانِ پیش نیازها معرفی شده است را مرور کنید.

روانشناسی مدیریت زمان | چرا و کجا این مهارت می‌تواند به ما کمک کند؟

ما واقعا چرا به دنبال مدیریت زمان هستیم؟ چه هدفی داریم؟ چرا باید این بحث را یاد بگیریم؟

به نظر می‌رسد بها‌نه‌هایی مثل رسیدن به اهداف و برنامه‌ها برای ما کافی باشد که بخواهیم این مهارت را به خوبی بیاموزیم.

اما باید کمی دقیق‌تر نگاه کنیم ما زمان و عمر حودمان را خرج می‌کنیم تا مدیریت آن را یاد بگیریم. این بهانه لازم است، اما آیا واقعا رسیدن به برنامه‌ها می‌تواند «بهانه‌ی کافی» برای آن باشد؟

مهارت‌های کاملا تخصصی برای مدیریت زمان

مهارت حضور در لحظه حال – اکنون

از من به عنوان معلم ِ و مربی مدیریت زمان بپذیرید: مهم‌ترین بحث و چکیده‌ی همه‌ی حرف‌ها در مهارت مدیریت زمان این است: حضور در لحظه اکنون.

اصلا ما همه‌ی این حرف‌ها را می‌زنیم که بیاموزیم چگونه در لحظه‌ی اکنون حضور پیدا کنیم. بحثی پراهمیت، بسیار حیاتی و مورد نیاز همه که قرار است به آن بپردازم. در این روزها فعلا می‌توانید این لینک‌ها را ببینید:

فایل صوتی: چگونه در لحظه‌ی اکنون زندگی کنیم؟ + نمودار سنجش خودمان

چند روش بسیار ساده برای ماندن در اکنون

نگاه بلند مدت

شاید این را نتوان یک مهارت، بلکه یک تربیت و یک شخصیت نامید. داشتن نگاه بلند مدت در تصمیم‌گیری‌هایمان، در صحبت کردن، در نوع و میزان تلاش‌هایمان و… به روشنی نمایان است. پیشنهاد می‌کنم این دو فایل صوتی را باهم بشنوید:

فایل صوتی: زندگینامه‌ی چوئن لای (پیروزی فکر بر عبانیت)

فایل صوتی: داشتن نگاه دراز مدت و سرنوشت

رشد تدریجی

این هم از آن کلید واژه‌هایی است که خودم بسیار در موردش مشکل داشتم و اکنون دارم برایش تمرین می‌کنم. کارهای بسیاری کرده‌ام که نشانی از «تفکر من برای رشد تدریجی» است. مثلا می‌توانید به پروژه‌ی آموزش و یادگیری زبان انگلیسی من به نام «پیاز» مراجعه کنید:

پیاز – پروژه شخصی من برای یادگیری زبان انگلیسی 

کشیدن نوار مغزی ده سال گذشته -(سنجش عملکرد شخصی ما در کار و زندگی)-

مهارت‌های مورد نیاز برای مدیریت زمان بهتر

در این بخش قصد دارم مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به «مدیریت زمان» شخصی و رضایت بخش را معرفی کنم و در ادامه شما می‌توانید با توجه به هر موضوع وارد مطالعه‌ی آن بخش شوید.

مهارت برنامه ریزی

برنامه‌ریزی آنقدر به مفهوم مدیریت زمان نزدیک است و مهارتی کاربردی برای آن محسوب می‌شود که در بسیاری تعاریف برنامه‌ریزی همان مدیریت زمان معرفی می‌شود.

اگر شما هم ضعفِ برنامه‌ریزی دارید، باید روی این مهارت خودتان کار کنید. تصمیم دارم به صورت ویژه این مهارت را جداگانه آموزش بدهم.

مهارت مدیریت انرژی همراه مدیریت زمان

داشتن انژری برای انجام کارها یکی از اصول بسیار مهم و زیرساختی مدیریت زمان است. اگر ما بی انرژی باشیم و بهترین برنامه‌ها و طرح‌ها را آماده کرده باشیم، نمی‌توانیم در بازه‌های زمانی مشخص به آن‌ها برسیم. مدیریت انرژی یک مهارتِ بسیار حیاتی است و خوشبختانه یک مهارت است، یعنی می‌توانیم به دستش بیاوریم.

در این مورد یک فیلم کوتاه از سخنرانی من  برای انرژی داشتن (با توجه به ابعاد مختلف زندگی انسان) را می‌توانید در این بخش مشاهد کنید.

مهارت یا هنر نه گفتن

من «هنر نه گفتن» را به دو بخش تقسیم می‌کنم: الف) نه گفتن به خودم ب) نه گفتن به دیگران.

من وقتی نتوانم جلوی احساس و غریزه خودم را بگیرم و پیامدسنج نباشم و نیم‌نگاهی به آینده و روندها نداشته باشم، هرچیزی پیش‌آید خوش‌آید می‌شود. بخش مهمی از هنر نه گفتن، روبه‌رو شدن به خواسته‌های بی‌دلیل و غیرموجه خودمان است. (پیشنهاد می‌کنم فیلم آزمایش شیرینی مارشملو را ببینید.).

بخش دیگری از این هنر در مواجه با دیگران است. اگر ما نتوانیم ساختاری منطقی و اصولی در هویت کاری و برندشخصی خودمان ایجاد کنیم، در عمل هرکسی هرخواسته‌ای که داشته باشد را مطرح می‌کند و برخی از آدم‌ها فوری آن را قبول می‌کنند و عملا زیربار این همه کار دفن می‌شوند بدون اینکه به‌چشم آید. «نه گفتن به دیگران» را باید بیاموزیم.

مهارت تصمیم گیری و انتخاب

از شما دعوت می‌کنم کمی دقیق‌تر به مفهوم ِ تصمیم‌گیری و انتخاب کردن دقت کنید.

به چه اندازه تصمیم‌های اشتباه زمان ما را تلف کرده‌اند؟ (مثلا دانشجویی که بعد از ۴ سال متوجه می‌شود رشته‌اش را اشتباهی خوانده یا کسی که بعد از پناهندگی متوجه می‌شود آدمِ مهاجرت نبوده است!) چه زمان زیادی را ما تلف کرده‌ایم به خاطر تردیدها و دودل بودن‌ها و چقدر احساس ِ باختن و بی‌عرضگی و بدبختی پس از انتخاب‌های اشتباه داشته‌ایم؟  (امیدوارم خیلی کم تجربه کرده باشید).

خوشبختانه تصمیم‌گیری و انتخاب‌کردن یک مهارت است یعنی می‌توانیم آن را یادبگیریم و در خودمان تقویت کنیم. البته زیرمجموعه ی این مهارت مهم را چند مهارت دیگر هم می دانم که اینجا برایتان می نویسم:

 • مهارت حل مسئله
 • مهارت اولویت بندی کردن

مهارت تمرکز و توجه

خیلی وقت‌ها ما برنامه‌ریزی می‌کنیم و از تفریحات و خانواده می‌زنیم تا شب یک ساعت مطالعه کنیم اما انقدر حواس‌پرتی و فکرهای بی‌خود به سراغمان می‌آید که آن یک‌ساعت هم تلف می‌شود. تمرکز و توجه  یعنی در آن لحظه‌ای که هستیم، همان‌جا باشیم و به‌صورت باکیفیت کار خودمان را انجام بدهیم.

این مهارت چیزی است که با تکرار و تمرین بدست می‌آید. شما می‌تواند ماهیچه‌های توجه و تمرکز مغزتان را کاملا قوی کنید. با دقت بخوانید، بنویسید و کارتان را انجام بدهید.

اهمال کاری (تنبلی – پشت گوش انداختن)

گاهی وقت‌ها ما هیچیمون نیست فقط حسش نیست اون کار رو انجام بدیم! نمیشه که همیشه همه‌ی کارهامون پشت سر هم و منظم انام بشوند. یکسری کارها باید از این هفته به هفته‌ی بعد، از این ماه به ماه بعد و از امسال به سال بعد منتقل شوند!

اهمال کاری وقت بسیار زیادی از ما را تلف می‌کند. البته من روش‌هایی هم دارم به عنوان «تنبلی درست» که علاقه داشتید فیلم‌هایش را ببینید. اما به صورت عادی، اهمال‌کاری را اگر کنترل نکنیم، باخت بزرگی خواهیم دارد.

مهارت یادگیری

این همه اطلاعات به مغز ما می‌رسد (در شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، روزنامه و حتی کتاب‌ها) چرا یادگیری عمیق رخ نمی‌دهد؟ به نظر می‌رسد ورود اطلاعات به مغز هیچ ربطی به مفهوم دانش و دانایی ندارد!

ما در دورانی هستیم که باید یادگیری را یادبگیریم. به روش‌های نوین یادگیری و آموختن نیازمندیم تا وقتِ خودمان در میان انبوده اطلاعات و میلیاردها صفحه‌ی اینترنتی و میلیون‌ها نسخه کتاب تلف نکنیم. قرار است این مهارت را به شما بیاموزم. برخی از مطالب مرتبط با یادگیری:

تکنیک های مدیریت زمان - بخش اول

در این بخش تلاش می‌کنم کلیه‌ی تکینک ها و روش‌ها و فنون مدیریت زمان را به ترتیب برای شما معرفی کنم. ابتدا اصلی‌ترین تکنیک‌ها را که می‌تواند تحولی در رفتار شما هم ایجاد کند معرفی می‌کنم و به مرور روی روش‌های دیگر صحبت خواهیم کرد.

قطب نمای زمان

قطب نمای زمان – تکنیک جامع مدیریت زمان

قطب‌نمای زمان را بهترین و کامل‌ترین تکنیکی می‌دانم که حاصلِ چند سال آموزش و مطالعه‌ی من است. بعد از  چند سال نوشتن و خواندن در حوزه‌ی مدیریت زمان توانستم این چکیده را آماده کنم.

شما با دانستن این قطب نما انجام کارهای کوچک در بازه‌ی زمانی بلند، می‌توانید کیفیت بسیار بالاتری از زندگی را تجربه کنید. برای دیدن فیلم‌های آموزشی و مطالعه‌ی کامل آن روی این لینک کلیک کنید

 • آموزش اختصاصی لحظه اکنون (زمان نقطه‌ای)
 • آموزش اختصاصی ریزکارها (میکرواکشن- MicroAction) – فعلا می‌توانید فیلم صحبت‌های من و همچنین یک انیمیشن زیبا در مورد تاثیرکارها کوچک را ببینید. یک فیلم دیگر هم دارم به نام کوه کوچک! که فیلم یک روز کوه رفتن سبک و فوری من است.

تکنیک پومودورو – Pomodoro 

یک تکنیک بسیار عالی برای مدیریت زمان انجام کارها، تمرکز قوی و شدید، انجام حجم بالایی از کار در یک بازه‌ی زمانی مشخص و تقریبا بدون خستگی زیاد. این‌ها بهانه‌های بسیار خوبی هستند برای آشنایی با این تکنیک و روش استفاده از آن.

یک بخش ویژه‌ای هم در سایت درست کرده‌ام و کل این تکنیک را همراه فایل صوتی و فیلم آموزشی متنوع آموزش داده‌ام. روی این لینک کلیک کنید.

تکنیک ساعت دیدار 

همان طوری که از اسمش مشخص است روشی برای مدیریت زمان دیدارها، قرارها و وقت‌های ملاقات است (هنگام دیدارهای دوستانه‌، جلسات کاری و رسمی و حتی مهمانی‌ها)، با کمی تامل متوجه خواهیم شد که این دیدارها زمان زیادی را هدر می‌دهند (خصوصا اگر مخاطب ما دلش نخواهد جلسه تمام شود!)

البته که روشی بسیار ساده است اما به کارگیری آن در روزهای نخست کمی دشوار است. درباره‌ی روش بکارگیری آن و مزایا و دستاوردهایی که برای ما خواهد داشت در این آدرس نوشته‌ام.

 • همچنین یک تکنیک عالی (و نکته‌ی بسیار ریز) هم وجود دارد که می‌تواند در تعیین زمان ملاقات‌های شما کمک‌تان کند: ساعت غیررند!
 • هر قراری یک قرارداد است. این را هم به عنوان سبک زندگی تمرین کنیم.

چالش فردی یا چالش شخصی – روشی فوق‌العاده موثر

چالش فردی تنها یک تکنیک نیست. روشی بسیار عالی، گام به گام و آهسته برای ایجاد عادت‌های خوب در زندگی (مثل ورزش، مطالعه و کتابخوانی، یادگیری زبان دوم و…) و یا برای ترک عادت‌های بد و آسیب‌زننده (مثل سیگارکشیدن، عادت به شیرینی و غذاهای چرب و اتلاف وقت و…).

این روش‌ را هم بعد از کلی مطالعه و آموزش توانستم جمع‌بندی و ارائه کنم. برای کسب آموزش‌های رایگان (فیلم و فایل صوتی) آن باید به این آدرس بروید. آنجا می‌توانید تعدادی از چالش‌های شخصی مرا هم مشاهد کنید.

سم‌زدایی یا دیتاکس Detox

شیوع ِ استفاده‌ی گسترده و همه روزه‌ی ما از تجهیزات دیجیتال (تلویزیون – تلفن همراه – شبکه‌های اجتماعی – بازی‌ها و اینترنت و…)  یکی از اصلی‌ترین عوامل تهدیدکننده زندگی سالم و طبیعی انسان‌ها شده و میلیون‌ها ساعت در شبانه‌روز را به خود اختصاص داده‌اند. Detox یکی از راه‌ها و روش‌هایی است که تلاش دارد استفاده از دستگاه‌های دیجیتال را متعادل کند.

شما در این روش مراقب هستید معتادِ آنها نشوید و گاه به گاه از آنها دور باشید. درباره‌ی این روش همراه تجربه‌های عملی خودم توضیح داده‌ام. اینجا را کلیک کنید .

تکنیک‌ها رو روش‌های مدیریت زمان در ترافیک 

اتلاف وقتی که گویی هیچ راه‌حلی ندارد. وسط ترافیک در یک اتوبان بزرگ چه کاری می‌شود کرد واقعا؟ جت شخصی هم که نداریم باهاش اینور اونور بریم، مجبوریم تن بدهیم به تلف شدن وقت.

من تلاش کرده‌ام در یک بخش ویژه روش‌های متنوعی را برای جلوگیری از تلف شدن وقت در ترافیک ارائه کنم. امیدوارم این روش‌های کاربردی بتوانند کمکی برای شما باشند. (مدیریت زمان در ترافیک-کلیک کنید)

الگوی زمانی خودتان را انتخاب کنید

انتخاب «الگوی زمانی» برای خودم

دست بالای دست بسیار است، این را وقتی سعدی بزرگوار گفت می‌دانست که رقابت و زیستن بین آدم‌ها همیشه بالا و پایین دارد. شما هرکسی که باشید، تقریبا در برخی از موارد، افراد ِ بزرگی هستند که از شما برتر هستند. در اینجا می‌خواهیم آدم‌های برتری را در زندگی پیدا کنیم و به عنوان الگویی برای خودمان انتخاب کنیم. چون آموزش ما «مدیریت زمان» است، اسمش را گذاشته‌ام «الگوی زمان». درباره‌ای این ایده و روش‌های اجراییش در این آدرس بیشتر توضیح داده‌ام.

تکنیک های مدیریت زمان - بخش دوم

در بخش دوم قصد دارم بسیاری از تکنیک‌های مدیریت زمان را که ساده‌تر و تکی هستند و به صورت فوری و ساده می‌توان آن‌ها را آموخت و به کار برد را خدمت شما معرفی کنم:

برخی دیگر از روش‌ها:

اشتباهات ما در مدیریت زمان

زمان مربوط به همه‌ی ماست. هر موجود زنده‌ای در «اکنون خودش» غرق شده است و همه‌ی ما تلاش می‌کنیم با «هر روش و کاری که بلد هستیم» از زمان خودمان بهتر استفاده کنیم. اما خب، در این راه اشتباهات بسیار زیادی هم رخ می‌دهد که بجای مدیریت زمان، وقت ما را هدر می‌دهد.

در این بخش قصد دارم اشتباهات گوناگونی که ممکن است همه‌ی ما در بحثِ مدیریت زمان داشته باشیم را معرفی کنم.

دزدان زمان | چه چیزهایی وقت ما را تلف می‌کنند؟

این قسمت مخصوص دزدها و سارقان است. بله، اینجا می‌خواهیم آرشیو بزرگی از دزدان زمان را که باعث می‌شوند شما زمان خودتان را از دست بدهید، شناسایی کنیم و روش‌هایی برای مقابله با آنها خدمت شما معرفی کنم فعلا به فایل صوتی زیر اکتفا کنید تا بقیه‌اش از راه برسه:

قرار است مابقی آموزش‌ها را در صفحه‌ی اصلی دزدان زمان منتشر کنم.

برنامه‌های بسیار کاربردی وجود دارند که به شما در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان کارها می‌توانند کمک کنند. در این بخش قصد دارم کلیه برنامه‌هایی اختصاصی گوشی موبایل (اندروید و IOS) و همچنین نرم افزارهای جالب کامپیوتر که می‌توانند به شما کمک کنم را معرفی کنم. 

برای مشاهده‌ی همه‌ی نرم افزارهای کاربردی معرفی شده می‌توانید به بخش صفحه‌ی برم‌افزارها و برنامه‌ها مراجعه کنید.

زمان و مدیریت زمان در ادیان - نگاه بزرگان - سایر ملل

زمان و مدیریت زمان در دین اسلام و روایات اسلامی

در این بخش تلاش می‌کنم بسیاری از روایت‌ها و آموزه‌های اسلامی در مورد زمان و مدیریت زمان را خدمت دوستان عزیزم تقدیم کنم

در حال حاضر می‌توانید فیلم کوتاه سخنان آقای فاطمی را بشنوید (تقسیم‌بندی کارها و کارعمیق)

پکیج‌های آموزشی تخصصی مدیریت زمان

از آنجایی که به آموزش‌های تخصصی و اختصاصی هر شخص یا مجموعه ایمان دارم و اینکه ما در بحث مدیریت زمان باید زمانِ محدودِ مخاطب را هم در نظر بگیریم، تلاش می‌کنم آموزش‌های تخصصی و مرتبط با هر دسته از مخاطبان را به صورت جداگانه ارائه کنم.

این محصولات به مرور تکمیل خواهند شد و شما می‌توانید با توجه به نیاز خودتان (یا دوستان و سازمانِ خودتان) هر کدام را به صورت جداگانه انتخاب و یادگیری موثر خود را آغاز کنید.

زندگی در لحظه اکنون – TAG

شبکه های اجتماعی و تلفن همراه

مدیریت زمان در هنگام استفاده از موبایل - شبکه های اجتماعی و اینترنت و بازی

به نظر می‌رسد ما بخش ِ بسیار مهمی از زندگی امروز خودمان را وابسته به تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی ( وبرنامه‌ها و بازی‌های داخل موبایل) می‌دانیم. چیزی که باعث شده ما زیمان بسیار زیادی را تلف کنیم! این استفاده‌ی زیاد آیا واقعا همیشه لازم و مفید است؟ آیا روش ِ استفاده درست از این ابزارها را می‌دانیم؟

من تلاش کرده‌ام در یک آموزش پیوسته و منسجم به این سوالات پاسخ داده و راه‌های خودم را برای داشتن یک مدیریت زمان خوب و قابل قبول ارائه کنم. برای دیدن همه‌ی آموزش‌های این بخش  کلیک کنید

ماهیت «زمان» چیست؟

شاید شما هم جزو کسانی باشید که ماهیت ِ زمان برایتان سوال باشد (یا یک چالش جدی!) سوالاتی همانند: زمان چیست؟ از کجا آغاز شده و تا به کجا پیش خواهد رفت؟ آیا زمان وجود دارد؟ موجودی به نام انسان چگونه زمان را درک می‌کند؟ 

برای پاسخ به این سوالات من منابع متنوعی را مرور می‌کنم که برخی از آنها را در سایتم منتشر کرده‌ام. برای نمونه:

سوال – کمک – مشاوره و راهنمایی می‌خواهید؟​

شما می‌توانید در هر یک از موارد بالا و به طور کلی برای برنامه‌ریزی کاری، درسی و زندگی خودتان و داشتن یک «مدیریت زمان خوب» روی کمکِ من حساب کنید. من روش‌های مختلفی را برای آموزش و راهنمایی شما و یا مجموعه‌ی کاریتان دارم:

رزرو جلسه مشاوره حضوری یا آنلاین

اگر به صورت فردی به مشاوره یا آموزش خصوصی احتیاج دارید می‌توانید یک جلسه‌ی مشاوره را رزرو کنید تا به صورت حضوری یا آنلاین در خدمت‌تان باشم. برای رزرو جلسه‌ی مشاوره‌ی فردی به این آدرس مراجعه کنید.

مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی امکان پرداخت هزینه‌ی مشاوره را ندارید، می‌توانید از خدمات مشاوره‌ی رایگان من استفاده کنید. سوال یا مسئله‌ی خودتان را کامل شرح بدهید، من در اولین فرصت به صورت فایل صوتی یا ویدیویی به آن پاسخ می‌دهم. برای دیدن لیست کاملِ مشاوره‌های قبلی یا درخواست یک مشاوره‌ی رایگان به این آدرس بروید

دوره‌ی بلند مدتِ مربی زمان

لذت داشتن یک مربی در کنار خود. این دوره با هدفِ تاثیرپذیری عمیق و تغییر نگرش و شروع عادت‌های نوین برای برنامه‌ریزی، نظم روزانه، داشتن چشم‌انداز و مدیریت زمان عالی برگزار می‌شود. جلسات خصوصی، هر هفته یکبار و طی بازه‌های زمانی دوماهه که قابل تمدید نیز هست. اطلاعات بیشتر و ثبت نام کلیک کنید

آموزش مدیریت زمان شرکتی-سازمانی

اگر قصد برگزاری یک کارگاه یا کلاس یا دوره‌ی آموزشی مدیریت زمان برای کارکنان مجموعه‌ی خودتان را دارید در این قسمت اقدام کنید.

کلاس‌ها و دوره‌های من برای سازمان‌های خیریه و NGOهای مردمی رایگان هستند. اطلاعات بیشتر

از زمانی که به صورت تخصصی روی بحث مدیریت زمان کار می‌کنم تلاش کرده‌ام در یک بازه‌ی زمانی دراز مدت، همه‌ی کتاب های چاپی منتشر شده در بازار ایران را تهیه کنم و مقاله‌های خوب منتشر شده در سطح وب را هم دسته‌بندی کرده و به «زمان جویان» عزیزم معرفی کنم.

در همین راستا «کتابخانه زمان» را که یک کتابخانه  تخصصی است، راه‌اندازی کرده‌ام و تلاش کرده‌ام همه‌ی این کتاب‌ها و مقاله‌ها را به صورتِ منسجم و پیوسته خدمت دوستان معرفی کنم.

آخرین کتاب‌های منتشر شده با موضوع مدیریت زمان:

در این بخش تلاش کرده‌ام همه‌ی فیلم‌ها و ویدیوهای منتشر شده‌ی سایت را قرار بدهم. اگر شما جزو کسانی هستید که به فیلم های آموزشی علاقمند هستند، پیشنهاد می‌کنم این بخش را دنبال کنید:

معرفی تلوزیون زمان و زیر مجموعه‌های آن:

بخشی که می‌توانید فایل‌های صوتی متنوعی با اهداف آموزشی گوناگون منتشر می‌کنم که چند نمونه از آخرین فایل‌های منتشر شده را می‌توانید همینجا مشاهده کنید. پیشنهاد می‌کنم اگر علاقمند به شنیدن پادکست و فایل‌های صوتی هستید به صفحه‌ی اصلی مدیریت زمان بروید

تیترشاید برایتان سوال شود پادکست چیست؟ در این نوشته علاوه بر آموزش پادکست، ده‌ها رادیو و پادکست دیگر فارسی زبان با موضوع رشد فردی را هم معرفی کرده‌ام. اگر علاقمند هستید، سری به آن بزنید. 

آدرس کوتاه این صفحه:

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 11 Average: 4.6]

8 thoughts on “آموزش مدیریت زمان و تکنیک های آن – نقشه راه + فیلم رایگان

 1. سامان says:

  سلام بر خلاف محتوای بسیار غنی، این صفحه از چیدمان مطالب و دسته بندی ضعیفی برخوردار است، اگر بتوانی یک نظم ساختارمند و اصولی برای مطالب در نظر بگیری، پیگیری مطالب برای مخاطب و توسعه محتوا برای خودت آسان تر خواهد شد.
  برای مثال می توانی:
  نقشه راه را به صورت درختی دسته بندی کنی
  ( از عبارت های بخش، فصل، درس و در هر کدام از دسته بندی متن، صوت، تصویر استفاده کنی)
  و همچنین
  منظم کردن ظاهر صفحه از نظر فونت، رنگ زمینه، اندازه قلم و …
  ( تصویر ساعت ابتدای صفحه به گونه ای که تقریبا تمام صفحه را دربرگرفته است و اصلا جالب نیست)
  در انتها
  (سعی کن وبلاگ نویسی انجام ندی، محتوای فوق العاده غنی داری طوری ارائه بده که مخاطب لذت ببره :- )

  • سجاد سلیمانی says:

   سلام سامان جان
   خیلی ممنونم از توجهت و امیدوارم بتونم در ادامه این رویه ای که گفتی رو رعایت کنم. الان که تو کامنت میگذاری حدود بیست روز از راه‌اندازی این صفحه‌ی اختصاصی در سایتم می‌گذره و تصمیم گرفتم اطلاعات ِ آموزشی خودم رو به صورتی دسته‌بندی کنم که مخاطب هم یادبگیره و هم به قول تو «لذت» ببره.
   این صفحه رو فعلا خودم با اطلاعات محدودی که دارم، می‌چینم و بعد از اینکه «ساختار اطلاعاتی» من تکمیل شد حتما از افراد حرفه‌ای برای «بازچینی دقیق» کمک خواهم گرفت.

   در مورد «نقشه‌ی راه» هم به خوبی اشاره کردی، واقعا که ابزار بسیار فوق‌العاده‌ای برای «یادگیری ساختاریافته» است. اما خب، من قرار هست که اطلاعات رو بچینم و بعد این نقشه‌ی راه رو در سایت بگذارم. یکی برای خودم طراحی کردم و طبق اون دارم پیش می رم، پس از تکمیل شدنش حتما در سایت قرار خواهم داد.

   اون عکس ساعتی که گفته بودی رو هم عوض کردم و با دست‌خط خودم یک Header برای این بخش طراحی کردم 😉

   در مورد وبلاگ‌نویسی متوجه نشدم منظورت چیه، بخش وبلاگ‌نویسی سایت من جداست و قراره حتما وبلاگ‌نویسی منظمی داشته باشم، اما کل محتوای اون بخش رو جدا کردم که دیگه به این بخش ربطی نداشته باشه.
   ممنونم از وقتی که گذاشتی و بهم بازخورد دادی
   با مهر
   سجاد

 2. کامران says:

  سلام خوبی
  بسیار پژوهش جالبی است.
  در طول تاریخ کمار توجه شده در حالی که این مهم‌ترین دانش بشری است.
  من زمان اکنون را در هستی و‌حضور در هستی میبینم که مرکز خیر نیز می‌باشد. در عین‌حال شر را در نیستی و زمان غیر اکنون میبینم.
  فصل مشترک زوج‌های متضاد معنایی برای من یک نوع حضور در بی مکانی و بی زمانی را برای من تجلی می‌کند

  خاطرات در اکنون ساخته می‌شوند که با حضور خودت انرا برای خودت ماندگار میکنی
  کیفیت هایی که اکنون را برای تو بوجود میاورد پیدا کن. مثل. عشق. شکرگذاری یادگیری. داد و دهش و…..

  برام بنویس نظر خودت را و تجاربی که داشتی

  • سجاد سلیمانی says:

   چیزی که من از آموزش مدیریت زمان متوجه شدم
   این هست که تقریبا همه‌ی حرف‌های ما در بحثِ آموزش مدیریت زمان منتهی میشه به اکنون

   یعنی لحظه‌ی حال، همه‌ی دارایی یک موجود زنده مثل انسان است که ممکن و مقدور هست در آن زیستن و بودن را تجربه کند

   برای همین به مرور در بحث آموزشی خودم این حضور در اکنون را پررنگ‌تر کردم و محوریت اصلی آموزش‌های من رو داره

   به ویژه که از شروین عزیز هم بسیار زیاد آموختم
   و کمک کرد این مدل ذهنی و نظام فکری رو داشته باشم

   یک توضیح: اصطلاحاتی که کامران عزیز به کار برد در «نظریه‌ی زروان» رواج دارد.

 3. سولماز کیانی says:

  عالی هستی جناب سلیمانی
  من که خیلی از شما یادگرفتم. وقت کم دارم و سرم شلوغه ولی باز هم مطالب شما را می ‌خونم. اینجا رو باید به مرور و طی روزهای متوالی خواند
  مخصوصا توی اینستاگرام هم پیگیر استوریاتون هستم و همه‌رو می‌بینم
  مووووفففففففق باشی دوست خوبم♥️

  • سجاد سلیمانی says:

   ممنونم سولماز

   من هم همین نظر را داشتم که چنین ساختارمحتوایی رو آماده کردم. در واقع این پست چیزی نیست که بشود یک روزه تمامش کرد.
   ما باید به مرور سراغ این شکل از محتواها بیاییم و در طی بازه‌های زمانی مختلف آنها را بخوانیم و بشنویم (درو اقع هضم و جذب کنیم).

   این نوشته در حال بروزرسانی است. به مرور ساختار اطلاعاتی آن منسجم‌تر و تکمیل‌تر خواهد شد و امیدوارم تو و بقیه‌ی دوستان هم پیگیرانه بازخوردهای اصلاحی را به من بدهند.
   با مهر
   سجاد

 4. مختار راد says:

  عالی بود سجاد
  این صفحه (نقشه راه) و صفحه رزرو مشاوره تو رو مطالعه کردم. از اینکه ذهنت و مطالبت به شدت ساختارمند هستند واقعا لذت بردم
  این خودش یه هنر و یه توانایی ذهنی فوق العاده است
  البته مشخصه بارها و بارها روی هر مطلب و جمله بررسی مجدد و بهبود اعمال کردی ، و روی نوشتن و چگونه نوشتن وسواس داری
  برای من که الهام بخش بود.
  دستمریزاد

  • سجاد سلیمانی says:

   از کلماتی که به کار بردی واقعا خوشم اومد. «ساختارمندی» یک مزیتِ فوق‌العاده‌ی تربیتی هست که راستش رو بخواهی تلاش می‌کنم به اون سمت حرکت کنم و هنوز خودم را در «نقطه‌ی مطلوبی» نمی‌بینم.

   ذهن یکپارچه و منظم (نه گسسته و شخلته) که از اطلاعاتی منسجم و عمیق انباشت شده باشد می‌تواند «یادگیری دنباله‌داری» را پی‌بگیرد و در «ارائه‌ی محتوا» نیز می‌تواند این ساختار و ترتیب را رعایت کند.

   راه زیادی در پیش دارم و امیدوارم که روز به روز بروم سراغ نوشته‌های قبلی خودم و آنها را بازنویسی کنم. این را نشانه‌ای از رشد خودم می‌دانم.
   با مهر
   سجاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.