مدیریت زمان یا time management مهارتی است که همه‌ی ما به آن احتیاج داریم. اینجا یک دوره آموزش مدیریت زمان رایگان است که بهت یاد میدم چطوری از اتلاف وقتت جلوگیری کنی، نظم شخصی داشته باشی و برنامه ریزی اصولی رو یاد بگیری.

در واقع اصول مدیریت زمان بهینه و فلسفه و روانشناسی آن را هم یاد خواهی گرفت. کافیه پرحوصله باشی و با دقت مطالعه کنی و فایل‌های صوتی و فیلم‌های آموزشی رایگان را ببینی. (جدول مدیریت زمان به صورت PDF هم وجود داره که به صورت گام به گام پیش خواهیم رفت.)

من در این بخش تلاش می‌کنم همه‌ی آموزش‌های خودم را درباره‌ی زمان و مدیریت زمان در اختیار شما مخاطب گرامی قرار دهم. با توجه به حجم ِ مطالبی که پیش روی شماست، پیشنهاد می‌کنم چند نکته را توجه داشته باشید:

 • مطالب (در قالب فیلم، فایل صوتی و متن‌های آموزشی و…) هستند که به مرور (مطابق برنامه و نظرات شما) تولید می‌شوند. پیشنهاد می‌شود طی چند روز این نوشته را بخوانید و ببینید.
 • بهتر است برای درکِ عمیق مطالب و یادگیری ساختاریافته، نوشته‌ها و مطالب به ترتیب و پشتِ سرهم مرور شود.
 • اگر بتوانید در سایت ثبت نام کنید، به‌روزرسانی‌های جدید را به شما اطلاع خواهم داد.
 • لطفا نظرات خودتان را در بخش دیدگاه‌ها برای من بنویسید. نظرات شما باعث بهبودِ محتوا و نقشه‌ی راه آینده‌ی این آموزش است.

به دوره‌ی آموزش رایگان اصول مدیریت زمان و تکنیک‌های آن خوش آمدید….

درباره‌ی مدرس دوره: سجاد سلیمانی

این دوره‌ی آموزشی را من سجاد سلیمانی برنامه ریزی و تولید محتوا می‌کنم و مربی، مدرس مدیریت زمان هستم.

شاید برای شما عجیب باشد که بدانید «مدیریت زمان هم به صورت تخصصی آموزش داده می‌شود» بله، موضوعی آموزشی که قبل از شروعش در تابستان سال ۱۳۹۵ تقریبا هرکسی با هر رشته‌ای و هر پیشینه‌ای مدیریت زمان را تدریس می‌کرد.

اما این روزها بحث ِ مدیریت زمان هم مثل ساختِ موتور هواپیما یا اسکی روی یخ به یک دوره‌ی تخصصی تبدیل شده است و من افتخار این را دارم که چنین بحث جذاب و لازمی را آموزش می‌دهم. درباره‌ی من می‌توانید بیشتر بخوانید..

چرا اینجا هستی؟ چه هدفی داری؟ + چند نکته!

قبل از آنکه بخواهیم وارد بحث آموزش مدیریت زمان شویم، یک سوال بسیار مهم را باید از خودمان بپرسیم: من چه کسی هستم و مدیریت زمان به چه کارم می‌آید؟ در واقع می‌خواهیم با این سوال مواجه شویم که چرا قصد داریم زمان ارزشمند خودمان برای یادگیری مدیریت زمان خرج کنیم؟. این همان درس اولی است که باید به دقت بیاموزیم.

برای نمونه شما احتمال دارد یکی از این پاسخ‌ها را بدهید:

 • مدیرعامل یک مجموعه هستم. به کارهایم نمی‌رسم، نیازمند آموزش جدی مدیریت زمان هستم.
 •  یک پروژه‌ی شخصی دارم (مثل کنکور، آزمون IELTS یا پروژه‌ی برنامه‌نویسی) و می‌خواهم این مرحله را به‌خوبی پشت‌سر بگذارم.
 • هیچی از مدیریت زمان نمی‌دانم، بتازگی آمده‌ام که یاد بگیرم.
 • شرکت ما می‌خواهد دوره برگزار کند، من دارم می‌چرخم ببینم چه خبره!
 • به ورزش یا مطالعه‌ی روزانه‌ی کتاب نمی‌رسم. کارهایم نظم ندارد، می‌خواهم زمانم را برای کارهای دلخواه خرج کنم.
 • داشتم رد می‌شدم دیدم آموزش رایگان ریخته اومدم تو… (خوش اومدی فرزندم!)
 • یک مدرس هستم. می‌خواهم علاوه بر یادگیری خودم، اصول آن را به دیگران هم آموزش بدهم.
 • و یا هر دلیل قانونی و غیرقانونی دیگری 😉 

این سوالات را شما باید از خودتان بپرسید. «آموزش مهارت مدیریت زمان» بحثی بسیار گسترده است و لازم است که شما قبل از شروع به یادگیری، یک نقشه‌ی راه یادگیری داشته باشید. این را یکجایی برای خودتان بنویسید.

فایل صوتی مدیریت زمان مثل اثر انگشته!  در این فایل صوتی می‌توانید منظور ِ مرا دقیق‌تر متوجه می‌شوید که چرا هرکس باید برنامه‌ی خودش را داشته باشد.

اگر من بتوانم تعریف دقیقی از نیاز خودم و دلایلی که منتهی به ایجاد نیاز شده را پیدا کنم‌، آنگاه می‌توانم یک برنامه‌ی ساده برای رفع این نیاز بچینم یا با کمی سخت‌کوشی در آن حرفه‌ای شوم. ( فیلم کوتاه من درباره‌ی تعامل در مدیریت زمان و زندگی )

ساختار اطلاعاتی این دوره آموزشی

بهتر این قبل از شروع به این نکته نیز توجه کنیم: این آموزش‌ها توسط من ِ سجاد سلیمانی دسته‌بندی و تولید شده‌اند. در واقع شما زیر یک عنوان کلی بنام «مدیریت زمان» چینی از اطلاعات گسترده را در کنار هم دریافت خواهید کرد تا نهایتا بتواند نگرش شما را تغییر داده و به شما در بهبود عملکرد شخصی کمک کند و زندگی شما را جهت‌مند سازد.

من تلاش کرده‌ام به عنوان یک کار تخصصی به آموزش مدیریت زمان بپردازم. همین الان می‌توانید بگردید و ببینید که به تعداد اساتید آموزشی ایران، (در کنار هرچیزی که آموزش می‌دهند) استاد آموزش‌دهنده‌ی مدیریت زمان هم داریم. هر یک  از این دوستان و همکاران محترم، برحسب آموزه‌ها و تجربه‌های خودشان یک شکل از دسته‌بندی را ارائه می‌کنند.

پس از چند سال آموزش تخصصی مدیریت زمان و مطالعه، برگزاری دوره‌های مختلف «من» به چنین نظم و چینی رسیده‌ام (و همچنان هم در حال تغییر و تحول آن هستم) تا بیشترین بهره‌وری و بالاترین اثربخشی را از آن بگیرم. امیدوارم این شکل از ارائه‌ی اطلاعات در زندگی شما موثر باشد.

چرا هرچی بیشتر یاد می‌گیریم کمتر تغییر می‌کنیم؟

در این فیلم آموزشی درباره‌ی این صحبت کرده‌ام که چرا آموزش‌هایی که می‌بینیم، روی ما تاثیری ندارند؟  چرا یادگیری‌های ما تغییری در ما ایجاد نمی‌کنند؟  چگونه می‌توانیم یادگیری‌های خودمان را اثربخش و کاربردی کنیم و با تغییر کردن، هر روز یک مقدار بهتر شویم.   اطلاعات بیشتر درباره‌ این فیلم

چه کسی می‌تواند زمان را مدیریت کند؟ «زمان‌جو» باشید

بعد از سال‌ها آموزش مدیریت زمان به این نتیجه رسیده‌ام که باید قبل از ارائه‌ی هر آموزش و هر مفهوم و تکنیکی این سوال را مطرح کنیم «چه کسی می‌تواند زمان را مدیریت کند؟  چگونه؟»

این سوال دو بخش دارد:

بخش اول مربوط به ویژگی‌های فردی است که علاقه دارد زمان را مدیریت کند. درواقع از شخصیت، نوع تربیت‌یافتگی، آموخته‌ها، نگرش و تجربیاتش صحبت می‌کنیم

و بخش دوم که سوال «چگونه؟» است، می‌شود: تکنیک‌ها و روش‌های مدیریت زمان.

بر همین اساس بعد از مدت‌ها درس و مشاوره توانستم یکسری ویژگی برای افرادی که به دنبال مدیریت زمان و افزایش کیفیت زندگی و ارزش‌آفرینی هستند را جمع‌آوری کنم ودر مقاله‌ای منتشر کنم با عنوان:

زمان جو کیست و زمان‌جویان چه ویژگی‌هایی دارند؟

امیدوارم شما هم قبل از ادامه‌ی این بخش، این مقاله را بخوانید.

اگر می خواهید بحث مدیریت زمان را به خوبی بیاموزید، پیشنهاد می کنم به مرور این مطالب را مرور کرده و فایل های صوتی مربوطه را بشنوید:

فایل صوتی: پارادایم شیفت چیست؟ چگونه پارادایم ذهنی خودمان را تغییر بدهیم؟

فایل صوتی) مدیریت زمان و مسئله‌های ما در زندگی

مدل ذهنی در مدیریت زمان

آیا تو مشکل مدیریت زمان داری یا چیزی دیگر!

در این بخش می‌خواهم تعدادی از مواردی که باعث می‌شوند ما به مدیریت زمان احتیاج پیدا کنیم، اما در واقع به صورت تخصصی و دقیق اگر نگاه کنیم یا عامل کمبود وقت هستند یا با کمبود وقت احساس می‌شوند. بنابراین در ذهنِ خودمان این‌ها را باید به شکلی دقیق از هم تفکیک کنیم.

سردرگمی در مسیر زندگی، بدون آرمان و رسالت شخصی

در کلاس‌های آموزشی خودم متوجه یک نکته شده‌ام: برخی از افراد به دلیل اینکه زندگی جهت‌داری ندارند، به نظرشان کار مفید و موثر انجام نمی‌دهند یا شغل و حرفه‌ی مورد علاقه‌شان را پیدا نکرده‌اند احساس سردرگمی می‌کنند. 

این احساس مثل خوره روح و روان آن‌ها را می‌خورد و باعث می‌شود نتوانند وقت خودشان را به صورت متمرکز برای یادگیری و رشد خودشان سرمایه‌گذاری کنند. این دوستان باید بحثِ داشتن آرمان در زندگی شخصی خودشان را پیگیری کنند.

باید در یک بحث گسترده به مفهوم ِ آرمان و رسالت در زندگی بپردازم. فعلا به صورت کوتاه این آموزه‌ها را در بخش «قطب نمای زمان» ببینید

آموزش کامل قطب نمای زمان

فیلم برنامه ریزی استراتژیک برای زندگی – آقای نخجوانی

نابلدی در تفویض اختیار: عامل کمبود وقت

بسیاری از آدم‌ها نمی‌توانند با دقتِ بالایی کارهای در حال انجام خودشان را ساختاربندی کرده و بخشی از آن‌ها را به دیگران تفویض کنند.

حال فرقی نمی‌کند مدیرعامل یک شرکت باشد و بخواهد بخشی از کارها را به زیردستان خودش تفویض کنند و یا خانمی که در خانه است و عضی از کارها را باید به دیگران بسپارد تا به خودش و کارهایش بتواند برسد.

کمال طلبی یا بی‌نقص‌گرایی

می‌خواهیم همه‌چیز به صورت عالی اجرا شود. اگر قرار است سفره‌آرایی شب عید انجام دهیم، میلیمتر به میلیمتر چیدمانش برایمان مهم می‌شود، اگر قرار است وبلاگ‌نویسی را شروع کنیم می‌خواهیم چیزی بنویسیو و منتشر کنیم که مرزهای خرد و دانش جابجا شوند!

اگر کاری را به کسی سپرده‌ایم (تفویض کرده‌ایم) تا وقتِ کمتری از ما گرفته شود، آنقدر بررسی و پیگیری و کمک می‌کنیم که سه برابر وقتی که خودمان باید خرج می‌کردیم، برایش خرج می‌کنیم.

این شکل از بی‌نقص‌گرایی می‌تواند کیفیت زندگی و کار ما را به شدت پایین بیاورد هرچند دلخواه ما این است که بهترش کنیم (یعنی برعکس عمل می‌کند)

مدیریت زمان چیست؟ تعریفی بسیار ساده

یکی دیگر از الزاماتِ ما قبل از شروعِ دوره‌ی آموزشی مدیریت زمان است که مدیریت زمان را تعریف کنیم و بدانیم که ما درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کنیم. در یکی از ویدیوهای آموزشی من تلاش کرده‌ام تعریف جامع اما بسیار ساده‌ای از مدیریت زمان داشته باشم (مدت زمان ۲ دقیقه):

این تعریف ساده از مدیریت زمان یعنی من در هر سن و سالی که باشم و هر کاری که انجام می‌دهیم «فرصت زندگی» و مجموعه‌ی همه‌ی تلاش‌هایی که ما برای استفاده‌ی بهتر انجام می‌دهیم می‌شود: مدیریت زمان. برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی تعریف مدیریت زمان می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید. بخشی از سخنرانی مرا ببینید:

این تعریف تلاش کرده است عزتِ نفس و اعتماد به نفس آدم‌ها را حفظ کند و در سروصدای شلوغی که واعظان موفقیت و سمینارهای انگیزشیِ غیرعلمی ایجاد کرده‌اند تا یک نسخه‌ی واحد از «آدم موفق» ارائه کنند، می‌خواهد بگوید که شما می‌توانید «نسخه‌ی بهتر خودتان» را بسازید، هرکجایی که هستید و هرکاری که می‌کنید. قرار نیست همه با هم یک مسیر را حرکت کنیم.

شروع مدیریت زمان – فقط با یک تکنیک و روش

یا شروع نمی‌کنیم یا تا خرخره غرقش می‌شویم و یکهو حالمان بد می‌شود، رهایش می‌کنیم و می‌رویم دنبال همان زندگی قبلی!‌ این اشتباه را من به وفور در بین آدم‌هایی که خواسته‌اند زندگیشان را تغییر بدهند دیده‌ام.

نکته‌ی بسیار مهم در شروع مدیریت زمان است که طمع‌کار نباشید! در بین ِ ده‌ها تکنیک و روشی که در ادامه برایتان خواهم گفت، یکی را انتخاب کنید و با همه‌ی توان اجرایش کنید. (لازم بود همین اول بگم خدمتتون). بیشتر بخوانید

چه چیزی مدیریت زمان نیست!

وقتی از مدیریت زمان می‌گویم، از چه چیزهایی صحبت نمی‌کنیم؟ درواقع ما چه چیزهایی را با بحثِ بسیار مهم مدیریت زمان اشتباه می‌گیریم.

اگر بتوانیم این کار را انجام بدهیم، در واقع تعیین کرده‌ایم چه چیزی مدیریت زمان است! و وقت برای هرچیزی نگذاریم (یا اگر برای مهارت‌های وابسطه به آن وقت می‌گذاریم متوجه کارمان باشیم) و کلا وقت برای موضوعات دیگر خرج نکنیم.

دیدگاه زمانی!

از اصلی‌ترین برنامه‌های هرفردی برای شروع یک دوره‌ی عالی مدیریت زمان این است که دیدگاه زمانی خودش را به طور دقیق بشناسد.

در این بخش شما می‌توانید با فیلیپ زیمباردو یکی از روانشناسان بزرگ و صحبت‌های او درباره‌ی انواع دیدگاه زمان و بهترین نوع دیدگاه زمانی که یک فرد می‌تواند داشته باشد، آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنم فیلم سخنرانی او را ببینید.

پس از دیدن این فیلم و مجموعه‌ی پیشنهاداتش می‌خواهم شما را با مفهومی دقیق‌تر و به روزشده‌تر آشنا کنم. زمان ِ نقطه‌ای یا همان لحظه‌ی اکنون. دیدگاهی بسیار عمیق و کارآمد که به شما کمک می‌کند زندگی و آینده‌ی خودتان را متحول کنید.

این دیدگاه را در همین بخش‌ها می‌توانید پیگیر باشید و بخوانید و بیاموزید. تا آن موقع می توانید کمی اطلاعاتِ خودتان درباره‌ی ساعت درونی‌تان را بالا ببرید:

روانشناسی مدیریت زمان | چرا و کجا این مهارت می‌تواند به ما کمک کند؟

ما واقعا چرا به دنبال مدیریت زمان هستیم؟ چه هدفی داریم؟ چرا باید این بحث را یاد بگیریم؟

به نظر می‌رسد بها‌نه‌هایی مثل رسیدن به اهداف و برنامه‌ها برای ما کافی باشد که بخواهیم این مهارت را به خوبی بیاموزیم.

اما باید کمی دقیق‌تر نگاه کنیم ما زمان و عمر حودمان را خرج می‌کنیم تا مدیریت آن را یاد بگیریم. این بهانه لازم است، اما آیا واقعا رسیدن به برنامه‌ها می‌تواند «بهانه‌ی کافی» برای آن باشد؟

مهارت‌های کاملا تخصصی برای مدیریت زمان

در ادامه و به مرور بسیاری از مهارت‌های لازم برای داشتن یک مدیریت زمان عالی را با هم مرور خواهیم کرد.

مهارت حضور در لحظه حال – اکنون

از من به عنوان معلم ِ و مربی مدیریت زمان بپذیرید: مهم‌ترین بحث و چکیده‌ی همه‌ی حرف‌ها در مهارت مدیریت زمان این است: حضور در لحظه اکنون.

اصلا ما همه‌ی این حرف‌ها را می‌زنیم که بیاموزیم چگونه در لحظه‌ی اکنون حضور پیدا کنیم. بحثی پراهمیت، بسیار حیاتی و مورد نیاز همه که قرار است به آن بپردازم. در این روزها فعلا می‌توانید این لینک‌ها را ببینید:

فایل صوتی: چگونه در لحظه‌ی اکنون زندگی کنیم؟ + نمودار سنجش خودمان

چند روش بسیار ساده برای ماندن در اکنون (لحظه حال)

دیدن همه‌ی مطالب منتشر شده درباره‌ی لحظه حال – اکنون

داشتن نگاه بلند مدت

شاید این را نتوان یک مهارت، بلکه یک تربیت و یک شخصیت نامید. داشتن نگاه بلند مدت در تصمیم‌گیری‌هایمان، در صحبت کردن، در نوع و میزان تلاش‌هایمان و… به روشنی نمایان است. پیشنهاد می‌کنم این دو فایل صوتی را باهم بشنوید:

فایل صوتی: زندگینامه‌ی چوئن لای (پیروزی فکر بر عبانیت)

فایل صوتی: داشتن نگاه دراز مدت و سرنوشت

رشد تدریجی

این هم از آن کلید واژه‌هایی است که خودم بسیار در موردش مشکل داشتم و اکنون دارم برایش تمرین می‌کنم. کارهای بسیاری کرده‌ام که نشانی از «تفکر من برای رشد تدریجی» است:

کشیدن نوار مغزی ده سال گذشته – (سنجش عملکرد شخصی ما در کار و زندگی)-

مهارت‌های لازم مدیریت زمان

در این بخش قصد دارم مهارت های مورد نیاز برای رسیدن به «مدیریت زمان» شخصی و رضایت بخش را معرفی کنم و در ادامه شما می‌توانید با توجه به هر موضوع وارد مطالعه‌ی آن بخش شوید.

مهارت برنامه ریزی

برنامه‌ریزی آنقدر به مفهوم مدیریت زمان نزدیک است و مهارتی کاربردی برای آن محسوب می‌شود که در بسیاری تعاریف برنامه‌ریزی همان مدیریت زمان معرفی می‌شود.

اگر شما هم ضعفِ برنامه‌ریزی دارید، باید روی این مهارت خودتان کار کنید. تصمیم دارم به صورت ویژه این مهارت را جداگانه آموزش بدهم.

مهارت مدیریت انرژی همراه مدیریت زمان

داشتن انژری برای انجام کارها یکی از اصول بسیار مهم و زیرساختی مدیریت زمان است. اگر ما بی انرژی باشیم و بهترین برنامه‌ها و طرح‌ها را آماده کرده باشیم، نمی‌توانیم در بازه‌های زمانی مشخص به آن‌ها برسیم. مدیریت انرژی یک مهارتِ بسیار حیاتی است و خوشبختانه یک مهارت است، یعنی می‌توانیم به دستش بیاوریم.

در این مورد یک فیلم کوتاه از سخنرانی من  برای انرژی داشتن (با توجه به ابعاد مختلف زندگی انسان) را می‌توانید در این بخش مشاهد کنید.

مهارت یا هنر نه گفتن

من «هنر نه گفتن» را به دو بخش تقسیم می‌کنم: الف) نه گفتن به خودم ب) نه گفتن به دیگران.

من وقتی نتوانم جلوی احساس و غریزه خودم را بگیرم و پیامدسنج نباشم و نیم‌نگاهی به آینده و روندها نداشته باشم، هرچیزی پیش‌آید خوش‌آید می‌شود. بخش مهمی از هنر نه گفتن، روبه‌رو شدن به خواسته‌های بی‌دلیل و غیرموجه خودمان است.

بخش دیگری از این هنر در مواجه با دیگران است. اگر ما نتوانیم ساختاری منطقی و اصولی در هویت کاری و برندشخصی خودمان ایجاد کنیم، در عمل هرکسی هرخواسته‌ای که داشته باشد را مطرح می‌کند و برخی از آدم‌ها فوری آن را قبول می‌کنند و عملا زیربار این همه کار دفن می‌شوند بدون اینکه به‌چشم آید. «نه گفتن به دیگران» را باید بیاموزیم.

مهارت تصمیم گیری و انتخاب

از شما دعوت می‌کنم کمی دقیق‌تر به مفهوم ِ تصمیم‌گیری و انتخاب کردن دقت کنید.

به چه اندازه تصمیم‌های اشتباه زمان ما را تلف کرده‌اند؟ (مثلا دانشجویی که بعد از ۴ سال متوجه می‌شود رشته‌اش را اشتباهی خوانده یا کسی که بعد از پناهندگی متوجه می‌شود آدمِ مهاجرت نبوده است!) چه زمان زیادی را ما تلف کرده‌ایم به خاطر تردیدها و دودل بودن‌ها و چقدر احساس ِ باختن و بی‌عرضگی و بدبختی پس از انتخاب‌های اشتباه داشته‌ایم؟  (امیدوارم خیلی کم تجربه کرده باشید).

خوشبختانه تصمیم‌گیری و انتخاب‌کردن یک مهارت است یعنی می‌توانیم آن را یادبگیریم و در خودمان تقویت کنیم. البته زیرمجموعه ی این مهارت مهم را چند مهارت دیگر هم می دانم که اینجا برایتان می نویسم:

 • مهارت حل مسئله
 • مهارت اولویت بندی کردن

مهارت تمرکز و توجه

خیلی وقت‌ها ما برنامه‌ریزی می‌کنیم و از تفریحات و خانواده می‌زنیم تا شب یک ساعت مطالعه کنیم اما انقدر حواس‌پرتی و فکرهای بی‌خود به سراغمان می‌آید که آن یک‌ساعت هم تلف می‌شود. تمرکز و توجه  یعنی در آن لحظه‌ای که هستیم، همان‌جا باشیم و به‌صورت باکیفیت کار خودمان را انجام بدهیم.

این مهارت چیزی است که با تکرار و تمرین بدست می‌آید. شما می‌تواند ماهیچه‌های توجه و تمرکز مغزتان را کاملا قوی کنید. با دقت بخوانید، بنویسید و کارتان را انجام بدهید.

اهمال کاری (تنبلی – پشت گوش انداختن)

گاهی وقت‌ها ما هیچیمون نیست فقط حسش نیست اون کار رو انجام بدیم! نمیشه که همیشه همه‌ی کارهامون پشت سر هم و منظم انام بشوند. یکسری کارها باید از این هفته به هفته‌ی بعد، از این ماه به ماه بعد و از امسال به سال بعد منتقل شوند!

اهمال کاری وقت بسیار زیادی از ما را تلف می‌کند. البته من روش‌هایی هم دارم به عنوان «تنبلی درست» که علاقه داشتید فیلم‌هایش را ببینید. اما به صورت عادی، اهمال‌کاری را اگر کنترل نکنیم، باخت بزرگی خواهیم دارد.

مهارت یادگیری

این همه اطلاعات به مغز ما می‌رسد (در شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، روزنامه و حتی کتاب‌ها) چرا یادگیری عمیق رخ نمی‌دهد؟ به نظر می‌رسد ورود اطلاعات به مغز هیچ ربطی به مفهوم دانش و دانایی ندارد!

ما در دورانی هستیم که باید یادگیری را یادبگیریم. به روش‌های نوین یادگیری و آموختن نیازمندیم تا وقتِ خودمان در میان انبوده اطلاعات و میلیاردها صفحه‌ی اینترنتی و میلیون‌ها نسخه کتاب تلف نکنیم. قرار است این مهارت را به شما بیاموزم. برخی از مطالب مرتبط با یادگیری:

تکنیک های مدیریت زمان – بخش اول

در این بخش تلاش می‌کنم کلیه‌ی تکینک ها و روش‌ها و فنون مدیریت زمان را به ترتیب برای شما معرفی کنم. ابتدا اصلی‌ترین تکنیک‌ها را که می‌تواند تحولی در رفتار شما هم ایجاد کند معرفی می‌کنم و به مرور روی روش‌های دیگر صحبت خواهیم کرد.

۹۱ تکنیک مدیریت زمان و برنامه ریزی

در یک بخش جداگانه من طی سه ماه، هر روز یک فیلم کوتاه و تکنیک ساده و کاربردی مدیریت زمان را آموزش داده‌ام که علاوه بر این صفحه می‌توانید در آن دوره‌ی ۹۱ روزه با ۹۱ تمرین نیز همراه باشید و خودسازی و تمرین‌ها را شروع کنید:

اولین تمرین از این مجموعه

لیست این تمرین‌ها

تکنیک: قطب نمای زمان

قطب‌نمای زمان را بهترین و کامل‌ترین تکنیکی می‌دانم که حاصلِ چند سال آموزش و مطالعه‌ی من است. بعد از  چند سال نوشتن و خواندن در حوزه‌ی مدیریت زمان توانستم این چکیده را آماده کنم.

تکنیک جامع مدیریت زمان

شما با دانستن این قطب نما انجام کارهای کوچک در بازه‌ی زمانی بلند، می‌توانید کیفیت بسیار بالاتری از زندگی را تجربه کنید. برای دیدن فیلم‌های آموزشی و مطالعه‌ی کامل آن روی این لینک کلیک کنید

 • آموزش اختصاصی لحظه اکنون (زمان نقطه‌ای)
 • آموزش اختصاصی ریزکارها (میکرواکشن- MicroAction) – فعلا می‌توانید فیلم صحبت‌های من و همچنین یک انیمیشن زیبا در مورد تاثیرکارها کوچک را ببینید. یک فیلم دیگر هم دارم به نام کوه کوچک! که فیلم یک روز کوه رفتن سبک و فوری من است.

تکنیک: تکنیک پومودورو – Pomodoro 

یک تکنیک بسیار عالی برای مدیریت زمان انجام کارها، تمرکز قوی و شدید، انجام حجم بالایی از کار در یک بازه‌ی زمانی مشخص و تقریبا بدون خستگی زیاد. این‌ها بهانه‌های بسیار خوبی هستند برای آشنایی با این تکنیک و روش استفاده از آن.

علاوه بر فیلم بالا، یک بخش ویژه‌ای هم در سایت درست کرده‌ام و کل این تکنیک را همراه فایل صوتی و فیلم آموزشی متنوع آموزش داده‌ام، روی لینک زیر کلیک کنید:

تکنیک ساعت دیدار 

همان طوری که از اسمش مشخص است روشی برای مدیریت زمان دیدارها، قرارها و وقت‌های ملاقات است (هنگام دیدارهای دوستانه‌، جلسات کاری و رسمی و حتی مهمانی‌ها)، با کمی تامل متوجه خواهیم شد که این دیدارها زمان زیادی را هدر می‌دهند (خصوصا اگر مخاطب ما دلش نخواهد جلسه تمام شود!)

البته که روشی بسیار ساده است اما به کارگیری آن در روزهای نخست کمی دشوار است. درباره‌ی روش بکارگیری آن و مزایا و دستاوردهایی که برای ما خواهد داشت در این آدرس نوشته‌ام.

 • همچنین یک تکنیک عالی (و نکته‌ی بسیار ریز) هم وجود دارد که می‌تواند در تعیین زمان ملاقات‌های شما کمک‌تان کند: ساعت غیررند!
 • هر قراری یک قرارداد است. این را هم به عنوان سبک زندگی تمرین کنیم.

تکنیک: چالش فردی یا چالش شخصی – فوق‌العاده موثر

چالش فردی تنها یک تکنیک نیست. روشی بسیار عالی، گام به گام و آهسته برای ایجاد عادت‌های خوب در زندگی (مثل ورزش، مطالعه و کتابخوانی، یادگیری زبان دوم و…) و یا برای ترک عادت‌های بد و آسیب‌زننده (مثل سیگارکشیدن، عادت به شیرینی و غذاهای چرب و اتلاف وقت و…).

این روش‌ را هم بعد از کلی مطالعه و آموزش توانستم جمع‌بندی و ارائه کنم. برای کسب آموزش‌های رایگان (فیلم و فایل صوتی) آن باید به این آدرس بروید. به صورت مستقیم با آدرس‌های زیر به سراغ فایل‌های صوتی رایگانش بروید:

تکنیک: سم‌زدایی یا دیتاکس Detox

شیوع ِ استفاده‌ی گسترده و همه روزه‌ی ما از تجهیزات دیجیتال (تلویزیون – تلفن همراه – شبکه‌های اجتماعی – بازی‌ها و اینترنت و…)  یکی از اصلی‌ترین عوامل تهدیدکننده زندگی سالم و طبیعی انسان‌ها شده و میلیون‌ها ساعت در شبانه‌روز را به خود اختصاص داده‌اند. Detox یکی از راه‌ها و روش‌هایی است که تلاش دارد استفاده از دستگاه‌های دیجیتال را متعادل کند.

شما در این روش مراقب هستید معتادِ آنها نشوید و گاه به گاه از آنها دور باشید. درباره‌ی این روش همراه تجربه‌های عملی خودم توضیح داده‌ام. اینجا را کلیک کنید .

تکنیک‌ها رو روش‌های مدیریت زمان در ترافیک 

مدیریت زمان یا استفاده از زمان در ترافیک - اتوبوس مترو سفر تاکسی ماشین راه

اتلاف وقتی که گویی هیچ راه‌حلی ندارد. وسط ترافیک در یک اتوبان بزرگ چه کاری می‌شود کرد واقعا؟ جت شخصی هم که نداریم باهاش اینور اونور بریم، مجبوریم تن بدهیم به تلف شدن وقت.

من تلاش کرده‌ام در یک بخش ویژه روش‌های متنوعی را برای جلوگیری از تلف شدن وقت در ترافیک ارائه کنم. امیدوارم این روش‌های کاربردی بتوانند کمکی برای شما باشند. (مدیریت زمان در ترافیک-کلیک کنید)

تکنیک : الگوی زمانی خودتان را انتخاب کنید

انتخاب «الگوی زمانی» برای خودم

دست بالای دست بسیار است، این را وقتی سعدی بزرگوار گفت می‌دانست که رقابت و زیستن بین آدم‌ها همیشه بالا و پایین دارد. شما هرکسی که باشید، تقریبا در برخی از موارد، افراد ِ بزرگی هستند که از شما برتر هستند.

در اینجا می‌خواهیم آدم‌های برتری را در زندگی پیدا کنیم و به عنوان الگویی برای خودمان انتخاب کنیم. چون آموزش ما «مدیریت زمان» است، اسمش را گذاشته‌ام «الگوی زمان». درباره‌ای این ایده و روش‌های اجراییش در این آدرس بیشتر توضیح داده‌ام.

تکنیک های مدیریت زمان – بخش دوم

در بخش دوم قصد دارم بسیاری از تکنیک‌های مدیریت زمان را که ساده‌تر و تکی هستند و به صورت فوری و ساده می‌توان آن‌ها را آموخت و به کار برد را خدمت شما معرفی کنم:

برخی دیگر از روش‌ها

اشتباهات ما در مدیریت زمان

زمان مربوط به همه‌ی ماست. هر موجود زنده‌ای در «اکنون خودش» غرق شده است و همه‌ی ما تلاش می‌کنیم با «هر روش و کاری که بلد هستیم» از زمان خودمان بهتر استفاده کنیم. اما خب، در این راه اشتباهات بسیار زیادی هم رخ می‌دهد که بجای مدیریت زمان، وقت ما را هدر می‌دهد.

در این بخش قصد دارم اشتباهات گوناگونی که ممکن است همه‌ی ما در بحثِ مدیریت زمان داشته باشیم را معرفی کنم.

دزدان زمان | چه چیزهایی وقت ما را تلف می‌کنند؟

این قسمت مخصوص دزدها و سارقان است. بله، اینجا می‌خواهیم آرشیو بزرگی از دزدان زمان را که باعث می‌شوند شما زمان خودتان را از دست بدهید، شناسایی کنیم و روش‌هایی برای مقابله با آنها خدمت شما معرفی کنم فعلا به فایل صوتی زیر اکتفا کنید تا بقیه‌اش از راه برسه:

در این فیلم کوتاه پروژه‌ی معرفی دزدان زمان و عوامل اتلاف وقت را هم معرفی کرده‌ام که به زودی در یک دوره‌ی بسیار کامل‌تری آنها را مرور خواهیم کرد:

دزدان زمان 

مدیریت زمان در روابط اجتماعی و ارتباطات

در این خصوص قرار است فیلم‌ها و فایل‌های آموزشی دیگری هم ارائه کنم. پیشنهاد می‌کنم فیلم آموزشی زیر را ببینید:

برای دریافت چکیده‌ای از صحبت‌های فیلم بالا به همراه کتاب‌های معرفی شده اینجا را کلیک کنید

برنامه ها و نرم افزارهای مدیریت زمان | ویندوز – اندروید – ios

برنامه‌های بسیار کاربردی وجود دارند که به شما در برنامه‌ریزی و مدیریت زمان کارها می‌توانند کمک کنند. در این بخش قصد دارم کلیه برنامه‌هایی اختصاصی گوشی موبایل (اندروید و IOS) و همچنین نرم افزارهای جالب کامپیوتر که می‌توانند به شما کمک کنم را معرفی کنم. 

برای مشاهده‌ی همه‌ی نرم افزارهای کاربردی معرفی شده می‌توانید به این دسته‌بندی مراجعه کنید.

زمان و مدیریت زمان در ادیان – نگاه بزرگان – سایر ملل

در این بخش تلاش می‌کنم بسیاری ازداستان‌ها و روایت‌ها و آموزه‌های ادیان، فرهنگ‌ها و جوامع گوناگون در مورد زمان و مدیریت زمان را خدمت دوستان عزیزم تقدیم کنم چرا که زمان دغدغه‌ی همه‌ی انسان‌ها بوده است.

در حال حاضر می‌توانید فیلم کوتاه سخنان آقای فاطمی را بشنوید (تقسیم‌بندی کارها و کارعمیق)

پکیج‌های آموزشی تخصصی مدیریت زمان

از آنجایی که به آموزش‌های تخصصی و اختصاصی هر شخص یا مجموعه ایمان دارم و اینکه ما در بحث مدیریت زمان باید زمانِ محدودِ مخاطب را هم در نظر بگیریم، تلاش می‌کنم آموزش‌های تخصصی و مرتبط با هر دسته از مخاطبان را به صورت جداگانه ارائه کنم.

این محصولات به مرور تکمیل خواهند شد و شما می‌توانید با توجه به نیاز خودتان (یا دوستان و سازمانِ خودتان) هر کدام را به صورت جداگانه انتخاب و یادگیری موثر خود را آغاز کنید.

زندگی در لحظه اکنون – TAG

شبکه های اجتماعی و تلفن همراه

مدیریت زمان در هنگام استفاده از موبایل - شبکه های اجتماعی و اینترنت و بازی

به نظر می‌رسد ما بخش ِ بسیار مهمی از زندگی امروز خودمان را وابسته به تلفن همراه و شبکه‌های اجتماعی ( وبرنامه‌ها و بازی‌های داخل موبایل) می‌دانیم. چیزی که باعث شده ما زیمان بسیار زیادی را تلف کنیم! این استفاده‌ی زیاد آیا واقعا همیشه لازم و مفید است؟ آیا روش ِ استفاده درست از این ابزارها را می‌دانیم؟

من تلاش کرده‌ام در یک آموزش پیوسته و منسجم به این سوالات پاسخ داده و راه‌های خودم را برای داشتن یک مدیریت زمان خوب و قابل قبول ارائه کنم. برای دیدن همه‌ی آموزش‌های این بخش  کلیک کنید

ماهیت «زمان» چیست؟

شاید شما هم جزو کسانی باشید که ماهیت ِ زمان برایتان سوال باشد (یا یک چالش جدی!) سوالاتی همانند: زمان چیست؟ از کجا آغاز شده و تا به کجا پیش خواهد رفت؟ آیا زمان وجود دارد؟ موجودی به نام انسان چگونه زمان را درک می‌کند؟ 

برای پاسخ به این سوالات من منابع متنوعی را مرور می‌کنم که برخی از آنها را در سایتم منتشر کرده‌ام. برای نمونه:

رخ زمان

من تلاش می‌کنم عکس‌ها، نقاشی‌ها و کاریکاتورهایی با موضوع زمان را جمع کنم. اگر شما هم علاقمند هستید می‌توانید در آدرس زیر این تصاویر را مشاهده کنید. (تصاویری برای درک بهتر زمان):

رخ زمان – آرشیو عکس‌ها، نقاشی‌ها و کاریکاتور با موضوع زمان

سوال – کمک – مشاوره و راهنمایی می‌خواهید؟​

شما می‌توانید در هر یک از موارد بالا و به طور کلی برای برنامه‌ریزی کاری، درسی و زندگی خودتان و داشتن یک «مدیریت زمان خوب» روی کمکِ من حساب کنید. من روش‌های مختلفی را برای آموزش و راهنمایی شما و یا مجموعه‌ی کاریتان دارم:

دوستان گرامی، در حال حاضر هیچ دوره‌ی آموزشی و یا کلاس خصوصی یا مشاوره‌ای برگزار نمی‌کنم.

مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی امکان پرداخت هزینه‌ی مشاوره را ندارید، می‌توانید از خدمات مشاوره‌ی رایگان من استفاده کنید. سوال یا مسئله‌ی خودتان را کامل شرح بدهید، من در اولین فرصت به صورت فایل صوتی یا ویدیویی به آن پاسخ می‌دهم. برای دیدن لیست کاملِ مشاوره‌های قبلی یا درخواست یک مشاوره‌ی رایگان به این آدرس بروید

کتابخانه زمان – کتاب و مقاله

از زمانی که به صورت تخصصی روی بحث مدیریت زمان کار می‌کنم تلاش کرده‌ام در یک بازه‌ی زمانی دراز مدت، همه‌ی کتاب های چاپی منتشر شده در بازار ایران را تهیه کنم و مقاله‌های خوب منتشر شده در سطح وب را هم دسته‌بندی کرده و به «زمان جویان» عزیزم معرفی کنم.

در همین راستا «کتابخانه زمان» را که یک کتابخانه  تخصصی است، راه‌اندازی کرده‌ام و تلاش کرده‌ام همه‌ی این کتاب‌ها و مقاله‌ها را به صورتِ منسجم و پیوسته خدمت دوستان معرفی کنم.

برخی از کتاب‌های معرفی شده:

برای دیدن لیست کامل به صفحه‌ی اصلی کتابخانه زمان بروید.

آرشیو فیلم‌های آموزش تکنیک‌های مدیریت زمان

در این بخش تلاش کرده‌ام همه‌ی فیلم‌ها و ویدیوهای منتشر شده‌ی سایت را قرار بدهم. اگر شما جزو کسانی هستید که به فیلم های آموزشی علاقمند هستند، پیشنهاد می‌کنم این بخش را دنبال کنید:

برای ورود به بخش تلوزیون زمان کلیک کنید

بخش ویژه فیلم درمانی – فیلم تراپی

یکی از زیرمجموعه‌های تلوزیون زمان را اختصاص داده‌ام به «فیلم درمانی»، یعنی با استفاده از شاهکارهای سینمای ایران و جهان مباحث آموزشی مرتبط با خودمان را آموزش میدهم. به نوعی، فیلم در حکم ابزار آموزشی قوی است (اگر علاقمند هستید همه‌ی فیلم‌های معرفی شده را اینجا ببینید)

اجازه بدهید لینک چندتا از فیلم‌های سینمایی معرفی شده که می‌تواند به آموزش بهتر ما کمک کند و پیشنهاد می‌دهم که ببینید:

 

رادیو (فایل صوتی – پادکست)

بخشی که می‌توانید فایل‌های صوتی متنوعی با اهداف آموزشی گوناگون منتشر می‌کنم که چند نمونه از آخرین فایل‌های منتشر شده را می‌توانید همینجا مشاهده کنید. پیشنهاد می‌کنم اگر علاقمند به شنیدن پادکست و فایل‌های صوتی هستید به صفحه‌ی اصلی رادیو مدیریت زمان بروید.

شاید برایتان سوال شود پادکست چیست؟ در این نوشته علاوه بر آموزش پادکست، ده‌ها رادیو و پادکست دیگر فارسی زبان با موضوع رشد فردی را هم معرفی کرده‌ام. اگر علاقمند هستید، سری به آن بزنید. 

برخی از فایل های صوتی منتشر شده:

پاسخ به چند سوال پرتکرار

قبل از شروع دوره به چندتا از سوالات پرتکرار شما دوستان عزیز پاسخ می‌دهم. اگر این سوالات برای شما مطرح نیست، از آن بگذریدو به بخش بعدی بروید:

مدیریت زمان چیست؟

یکی از مهارت‌های مهم در دنیای نوین، که هر فردی باید به آن مسلح و مجهز باشد. ما با مهارت مدیریت زمان، می‌توانیم در زندگی و کارهای خودمان موفق شده و نتایج دلخواه خودمان برسیم.
تعریف بسیار ساده‌ای که من از مدیریت زمان ارائه می‌کنم این است: مدیریت زمان یعنی تلاش برای استفاده بهتر از فرصت زندگی. داخل دوره، فیلم مربوط به این تعریف را مشاهده می‌کنید.

چرا مدیریت زمان یک مهارت است؟

همواره در معرفی «مدیریت زمان» می‌گوئیم «مدیریت زمان یک مهارت است» یعنی اینکه ذاتی، ارثی و با پارتی به کسی نرسیده! مهارت به چیزی می‌گویند که با تمرین به دست می‌آید. مثل عضله‌های ساخته شده که با ورزش به دست می‌آید.
پس اگر زمان شما زیاد تلف می‌شود، نگرانی عمیقی نداشته باشید، می‌توانید با تلاش و تمرکز و پشتکار «مهارت مدیریت زمان» خودتان را به سرعت بالا ببرید و یک فرد کارآمد شوید.

چگونه زمان خود را مدیریت کنیم؟

ببینید این سوال بسیار بسیار کلی است. مثل اینکه بپرسیم چطوری رانندگی کنم؟ یا چطوری انگلیسی یاد بگیرم؟ خب در یک خط و یک کلمه نمی‌توان به این سوال بسیار کلی پاسخ داد.
این دوره‌ای که اینجا مشاهده می‌کنید با همه‌ی لینک‌ها و فایل‌های صوتی و فیلم‌های آموزشی که رایگان در اختیار شما قرار گرفته است، تلاش دارد پاسخی جامع به این سوال بدهد. پس لطفا صبور باشید و با حوصله این دوره‌ی آموزشی را طی چند هفته‌ی آینده مرور کنید و یادداشت‌برداید. آموزش کاری زمان‌بر است.

مهم‌ترین تکنیک های مدیریت زمان کدام است؟

راستش را بخواهید من خیلی با عنوان «مهم‌ترین و بهترین تکنیک‌ها» موافق نیستم. چون باور دارم که: مدیریت زمان مثل اثرانگشت هست! در ادامه یک فایل صوتی هم در این مورد برایتان ضبط کرده‌ام.
به باور من بهترین تکنیک‌ها و روش های مدیریت زمان آنهایی هستند که شما با آنها راحت هستید و در بکارگیری آنها حرفه‌ای می‌شود. شما باید تکنیک‌های مدیریت زمان خودتان را کشف کنید.
لطفا همه‌ی تکنیک‌های معرفی شده را تمرین کنید و بهترین آنها برای خودتان را کشف کنید.

چیزی به نام «جامع‌ترین و کامل‌ترین آموزش مدیریت زمان» داریم؟

خوشبختانه بله، من پس از سالها نوشتن و تدریس درباره‌ی مدیریت زمان توانستم از مجموعه‌ی تکنیک‌های مدیریت زمان و دانش موجود یک روش بسیار ساده و جامع برای مدیریت زمان را طراحی کنم. روشی که هرکسی در هر سن و سالی، با هرسطح سواد و شغلی می‌تواند آن را به کار بگیرد.
نام روش جامع مدیریت زمان را «قطب نمای زمان» گذاشته‌ام که در داخل دوره‌ی آموزشی، می‌توانید با آن آشنا شده و فیلم‌های آموزشی آن را ببینید.

بهترین برنامه ها و اپلیکیشن‌های مدیریت زمان

بسیار از دوستان درباره‌ی برنامه‌های متنوع کامپیوتر و گوشی موبایل (اندروید و اپل) سوال می‌پرسند که برای مدیریت زمان بهتر از آنها استفاده کنند. خوشبختانه من تلاش کرده‌ام به مرور همه‌ی این برنامه‌های عالی را خدمت شما عزیزان ارائه کنم. داخل همین دوره‌ی آموزشی شما می‌توانید با آنها آشنا شوید.

بهترین کتاب‌های مدیریت زمان را معرفی می‌کنید؟

خوشبختانه من یک بخش بسیار ویژه و بزرگ بنام «کتابخانه زمان» راه‌اندازی کرده‌ام. در این کتابخانه همه‌ی «کتاب‌های مدیریت زمان و تکینک‌های آن» به همراه کتاب‌های مرتبط با مهارت‌های مرتبط را معرفی کرده و حتی خلاصه‌ای از برخی کتاب‌ها هم ارائه کرده‌ام.
در این دوره‌ی آموزشی رایگان می‌توانید با این کتابخانه آشنا شده و لیست کتاب‌های معرفی شده را مشاهده کنید.

محصولات و فیلم های آموزش حرفه ای مدیریت زمان دارید؟

خوشبختانه تصمیم گرفته‌ام در کنار این دوره‌ی رایگان و کامل مدیریت زمان، به صورت فیلم‌های با کیفیت دوره‌های متنوعی را ضبط کرده و در اختیار علاقمندان قرار دهم. بزودی این محصولات آموزشی در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید آنها را دریافت کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۲۷ Average: ۴.۵]