تکنیک و روش مدیریت زمان هنگام استفاده از اینترنت و وبگردی و کار با مرورگرهای اینترنتی

تکنیک و روش مدیریت زمان هنگام کار با مرورگرهای اینترنتی (معرفی سایت Time.is)۱ min read

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

به سادگی هر چه تمام باید به مدیریت زمان فکر کنیم و آن را مورد توجه قرار بدهیم. مدیریت زمان بحث دشواری نیست که وقتی اسمش می آید، اخم کنیم! در سلسله نوشته های مدیریت زمان به مرور قصد دارم تکنیک های مختلفی را درباره کنترل و مدیریت درستِ زمان بیان کنم و امیدوارم برای شما هم مفید باشد.

بخش اول: مرورگرهای اینترنتی باتلاقِ زمان

ما انسانهای امروزین از اینترنت که جدا نیستیم هیچ، روز به روز هم بر میزان استفاده و کار با اینترنت در زندگیمان افزوده می شود. مرورگرهای اینترنتی (مثل فایرفاکس، کروم و اپرا و سافاری و…) ابزاری هستند که ما به وسیله آنها اینترنت گردی می کنیم و سایت های مختلفی را میبینیم.

این روزها با قابلیتِ چندزبانه (Tab) بودن مرورگرهای اینترنتی ما در هربار استفاده همزمان سایت های مختلفی را در یک مرورگر باز می کنیم و مشغولِ وبگردی می شویم و گاهی وقتها تا به خودمان می آییم می بینیم که ساعتها پای مرورگر اینترنتی دنیای بی پایان اینترنت را مرور کرده ایم.

بخش دوم: مغز ما دیگر ساعت را نمی بیند!

مگر ما ساعتِ کوچک ویندوز را این کنار گوشه راست صفحه نداریم؟ یا در هنگام کار با گوشی های تلفن ساعت کوچک بالای صفحه را دائماً نمی بینیم؟ پس چرا بر زمان خود تسلط نداریم و هنگام اینترنت گردی، بدون توجه به ساعت «زمان را مصرف» می کنیم؟

به نظر می رسد یکی از مهمترین ویژگی های مغز ما برای زندگی بهتر (خودش و ما) ساده سازی دائمی مسائل مختلف است، چه دستوری که بدون فکرکردن به ماهیچه ها برای کنترل اندام ها صادر میکند یا آدرس خانه تا محل کار را که ما بدون فکر کردن و تحلیل هر روز سپری می کنیم.

گویی مغز مدتهاست که این ساعت را فاکتور گرفته و دیگر به آن هیچ توجهی ندارد، به همین دلیل توصیه می کنم هر چند وقت یکبار خلاقیت به خرج بدهید و جای این ساعت را عوض کنید یا از ساعت های بسیار زیاد طراحی شده برای دسکتاپ استفاده کرده و دیدنِ ساعت را به روز کنید.

مشکلی که وجود دارد این است که ما وقتی مرورگر اینترنتی خود را باز میکنیم و وارد دنیای بیکران اینترنت می شویم گویی از یکی از پنجره های ویندوز به دنیای دیگری پا گذاشته ایم که رفتنمان دستِ خودمان است و برگشتمان دستِ خدا، ما هیچ توجهی سیستم و زمان و محیط نداریم و فقط بین Tab های گوناگون (از سایت های مختلف یا فقط یک سایت) وبگردی می کنیم.من برای این زمان و این لحظه برای شما پیشنهادی دارم که امیدوارم مفید باشد.

بخش سوم: قبل از روشن کردن کامپیوتر یا متصل شدن به اینترنت، زمان سنج خود را روشن کنید.

توصیه اولیه من این است که از ساعت های بیرونی زمان سنج و زنگ دار برای هشیار کردن خودتان استفاده کنید. دو نمونه از چنین روش هایی که قبلا درباره آنها نوشته ام این ها هستند:

و البته نرم افزارهای مختلفِ بسیاری هم به این منظور طراحی شده اند که در آینده یک به یک به آنها می پردازم.  اما این دو تکنیک را جدّی بگیرید و قبل از بازکردن مرور این دو زمان سنج را روشن کنید 🙂 وگرنه باتلاق مرورگرهای اینترنتی و سایت های جذاب منتظر شماست..

اما اگر این دو روش هم برای شما مناسب نبود (که احتمال زیاد باشد) می توانید از روشِ مسالمت آمیزی که در ادامه معرفی میکنم استفاده کنید. (روش های قبلی یک تلنگر، زنگ اجبار و محدودیت برای ما ایجاد میکنند ولی این روش کاملاً مسالمت آمیز فقط تایم را میانه وبگردی به ما نمایش میدهد)

بخش چهارم: مرورگر اینترنتی شما باید زمان را نمایش بدهد.

یکی از روش های مدیریتِ زمان، فهمیدنِ گذر زمان هست که در هنگام کار با مرورگرهای اینترنتی که دلایلی که در بالا عنوان شد، ما به سختی می توانیم از صفحات اینترنتی جدا شویم. اینجا می خواهم سایت «تایم ایز» را معرفی کنم به آدرس زیر:

.

Time.is

.

سایتی در سادگی هرچه تمام زمان را به وقتِ هر کشور (یا شهری) نمایش می دهد. وقتی این سایت را باز می کنید در ساده ترین شکل ممکن، زمان به وقت محلی شما نمایش داده می شود:

.

تا همین جا شما قدم اصلی و بزرگ را برداشته اید، بعد از آنکه وبگردی میکنید، هر وقت از یک Tab به Tab دیگری می خواهید بروید، یکبار این سایت را هم ببینید و زمان بزرگی که به وقت محلی شما نمایش داده می شود را ببنید اندکی روی آن خیره شوید و:

از خودتان بپرسید که آیا من زمان را درست مصرف می کنم یا خیر؟

اگر پاسخ منفی بود، مرورگر راببندید.

زمان را داریم به تصویر می کشیم و مغز و ذهن خود را نسبت به سپری شدن آن حساس می کنیم تا بهتر بتوانیم میانه کارهای بیهوده که زمان ما را مصرف می کنند، ترمز دستی بکشیم و به سراغِ کار بهتری برویم.

پیشنهاد من این است که کلا هرباری که مرورگر اینترنتی را باز میکنید سایت تایم ایز را هم باز کنید، گویی مرورگرها بدون این سایت نمی توانند کار کنند، آنگاه وبگردی را آغاز کنید و هر باری که می خواهید از یک صفحه به صفحه دیگری بروید، حتما سایت Time.is را ببنید.

یک نکته را هم خوب به خاطر بسپاریم، تکنیک ها و روش ها همه بهانه هایی هستند برای آنکه ما ذهنِ ساختاریافته تری بسازیم برای فهمِ زندگی و زمانی که در دست داریم، اگر قرار است مدیریت زمان موفقی داشته باشیم، باید ذهنِ توانمندی بسازیم که انگیزه کافی برای رشد را دارد و دنبال راهی می گردد به نام تکنیک های مدیریت زمان.

.

پی نوشت:  اطلاعات بیشتر از امکانات سایت Time.is

اگر کار شما به شکلی است که روابط بین المللی دارید یا در بازه های زمانی با ساعتِ دیگر کشورها کار دارید (مثلا منتظرِ مسافری هستید) یا در شرکتی کار می کنید که زمانِ به وقتِ محلی کشور یا شهر دیگری را هم باید داشته باشید؛ همچنان سایت Time.is یک گزینه عالیست. شما با انتخاب هر شهر یا کشوری می توانید ساعتِ محلی آنجا را داشته باشید.

یک کاربرد خوب دیگر این است که اگر شما یک شهر را انتخاب کنید  می توانید اطلاعات بسیار زیاد زمانی داشته باشید، هر شهری که در صفحه اول انتخاب کنید، آدرس سایت به آن شهر یا کشور تغییر پیدا می کند. برای نمونه  اینجا تهران را انتخاب می کنیم:

time.is/Tehran

اطلاعاتی که از شهر مقصد خواهیم داشت اینهاست:

اطلاعات کلی از منطقه/شهر یا کشوری که انتخاب کرده اید:

.

اطلاعات مربوط به طلوع و غروب خورشید: .

نمایش و مقایسه اختلاف ساعتی شهرها و کشورهای مختلف با محل انتخابی ما:

.

نمایش موقعیت جغرافیایی شهر/کشور انتخابی روی نقشه جهان:

.

امکان نمایش ساعت محلی ۵۰ شهر از کشور مقصد

لازم به توضیح است برخی از کشورها با وسعت بسیار زیاد جغرافیایی، چند ساعت محلی دارند..

امیدوارم با تکنیک های ریز و کوچکی که وجود دارد، درک بهتری از زمان و زندگی خود داشته باشیم، بر آن مسلط شویم تا بتوانیم روزهای بهتری را برای خود بسازیم.

نظر شما درباره این تکنیک چیست؟

آیا میتواند در مدیریت زمانِ وبگردی شما، موثر و کمک کننده باشد؟

 سجاد سلیمانی ( مربی و مدرس مدیریت زمان ).

لینک کوتاه و آدرس اختصاصی این مطلب:

https://goo.gl/Xw16Ch

.
لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۱ Average: ۵]

2 thoughts on “تکنیک و روش مدیریت زمان هنگام کار با مرورگرهای اینترنتی (معرفی سایت Time.is)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.