Human 2015 فیلم مستند انسان بشریت

فیلم مستند انسان ۲۰۱۵ Human – برای درک بهتر دنیا و شناخت انسان‌ها

زمان مطالعه: 7 دقیقه

امروز قصد دارم یکی از فیلم‌های مستند فوق‌العاده‌ای که دیده‌ام را در بخش فهرست فیلم‌درمانی و آرشیو بهترین فیلم‌های خودم معرفی کنم نام این فیلم مستند Human است و ساخته ۲۰۱۵. ترجمه نام آن می‌شود انسان یا اگر بهتر بگوییم: بشریت.

انصافا این فیلم مستند یکی از بهترین فیلم هایی است که دیده‌ام. عمیق، خوش‌ساخت و جامع. برای درک بهتر دنیا و آدمها می‌تواند راهگشا باشد. دیدن آن را توصیه می‌کنم.

Human 2015 مستند انسان 1

مشاهده فیلم مستند Human – دوبله فارسی

یک عده این مستند فوق‌العاده زیبا را به صورت زیرنویس فارسی منتشر کرده‌اند. حدود یک ساعت از مستند اصلی کمتر شده است اما ارزش دیدن دارد.

به طور کلی توصیه من این است که «فیلم زبان اصلی و کامل» را دانلود کنید و با زیرنویس‌هایی که پخش شده، تماشا کنید تا از همه‌ی زیبایی و معنای فیلم لذت ببرید.

دیدن فیلم Human به زبان اصلی

این فیلم را از یوتیوب برای شما پیدا کردم (به زبان‌های اصلی و زیرنویس انگلیسی). همینجا می‌توانید مشاهده کنید. حواستان هست که اگر از داخل ایران می‌خواهید ببینید قنــ.ــدشکـ.ـن لازم دارید:

چرا باید این فیلم مستند Human را دید؟

به طور کلی و همانطوری که بارها و بارها گفته‌ام، دیدن فیلم‌های خوب سینمای ایران و جهان می‌تواند وسعت ذهن برای بیننده به همراه داشته باشد.

هرسنی و هر دوره‌ای فیلم‌های خاص خودش را می‌طلبد. آشنایی با نگاه‌های جدید، سبک‌های زندگی، ایده‌ها و تنوع‌های بی‌نظیر فیلم‌ها، فلسفه و آموزش پشت پرده‌شان، همگی ازما آدم‌های متفاوت و جدید‌تری خواهند ساخت.

اگر کسی در این بین و هنگامه‌ی دیدن فیلم‌ها، کمی موضوع فیلم، سناریوها و نگاه کارگردان و نقدها را هم بخواند و درباره‌ی هر شاهکار سینما دقت بیشتری به خرج بدهد، این دستاورها به شدت افزایش پیدا می‌کند.

Human 2015 مستند انسان

شناخت تنوع بشریت

برای بسیاری از ماها انسان‌ها، به معنای خانواده و خویشان و دوستان تعریف شده‌اند. هیچ دوپا و راست‌قامت دیگری را از خودمان نمی‌دانیم.
برای برخی دایره‌ی اجتماعی شکل می‌گیرد و به همشهری‌ها توسعه پیدا می‌کند و در حالتی بهتر، گروهی نیز خود را متعلق به یک ملت (یا تمدن) می‌دانند. اما باز هم دایره‌ی تنگی است.

دنیا بسیار وسیع‌تر است و این مستند می‌تواند به خوبی تنوع و گوناگونی انسان و خواسته‌هایش را به تصویر بکشد. همین شناخت ارزشمند است. همین نگاه، بسیار غنیمت است، غنیمت در دنیایی که روز به روز ناسیونالیسم و ملیت‌پرستی، انسان‌ها را از دایره‌ای وسیع‌تر جدا می‌کند.

این مستند به خوبی توانسته زبان‌ها، گویش‌ها و فرهنگ‌ها و خواسته‌های هر قشری را به نمایش بگذارد. با رنگ پوست‌های مختلف، با ثروت‌های گوناگون، با خواسته‌ها و آرزوها و مشکلات متفاوت.

Human 2015 مستند انسان 2

فهم بهتر مشکلات انسان‌ها

به بزرگترین مشکلات خودتان فکر کنید. به احتمال بسیار زیاد شما که به اینترنت وصل شده‌اید و برای دیدن یک فیلم مستند جالب اینترنت را جستجو می‌کنید، گرسنگی و قحطی و ترس از مرگِ ناشی از آن شما را تهدید نمی‌کند.
بله گرسنگی و ترس از مرگ و فقر بسیار شدید تنها و تنها یکی از مشکلاتی است که بسیار از انسان‌های کره‌ی خاکی گرفتارش هستند.

اقلیت‌های جنسی، اقلیت‌های دینی، گروه‌های مسلح کشورهای ناامن و مشکلات سیاسی در بسیار از کشورها، انسان‌ها را آواره کرده یا به خاک و خون می‌کشد. تضادهای مذهبی یا سرزمینی (در جایی مثل فلسطین و برخی کشورهای آفریقایی) همچون آتشی فروزان، بشریت را نابود می‌کند

مسئله‌ای بسیار مهم که همه‌ی کسانی که به اینترنت متصل هستند و فرصت دیدن فیلم ِ خوب دارند،‌ می‌توانند به آن بیاندیشند. شاید کاری در سطح فردی و شاید در سطح کنترل و جهت‌دهی مردان سیاست بتوان انجام داد.

Human 2015 مستند انسان 4

تلاش برای ساختن زندگی بهتر خودمان

تلاش کردن به یک بهانه، به یک انگیزه یا نگاه جدید نیازمند است. برای من این فیلم سرشار از انرژی بود، دیدن تفاوت‌های دنیای امروز ما و سطوح متنوع و مختلف زندگی برای من امیدبخش و لذت‌بخش است.

هرکسی می‌تواند از چیزی انگیزه و انرژی بگیرد. این فیلم، برای من معنایی از تلاش برای بهتری زیستن بود.

ضمنا به چشم خویش دیدم که آدمی در اوج سختی‌ها و بدبختی‌ها، همچنان دنبال معنایی برای زیستن و تلاش برای بقا و انتقال ژنوم، خلق معنا و لذت بردن از زندگی است. درسی بزرگ که به سادگی نمی‌توان با آن مواجه شد.

Human 2015 مستند انسان 24

یک پیشنهاد: واقعیت یا FACT چیست؟ برای کسانی که ذهن انتزاعی دارند. برای زندگی بهتر!

ارائه‌ی حس یکپارچگی انسان‌ها روی کره خاکی

یکی دیگر از جنبه‌هایی که من می‌گرفتم، یکپارچه بودن نسل انسان یا همان بشریت است. یکپارچگی در مشکلات، بدبختی‌ها و سختی‌ها و حتی جنس شادی‌ها و خوشی‌ها.

به گمانم این شکل از یکپارچگی انسان ِ راست‌قامت به کل بهم ریخته است. به شدت دور از هم و جدای از هم و مخالف و متضاد هم زندگی می‌کنیم و حتی شیوه‌ی زندگی ما، به نابودی و محرومیت ِ دیگر انسان‌ها منتهی می‌شود.

می‌توان به «انسان بودن» همه دوباره فکر کرد. می‌توان اقتصاد جهانی را از این شکل ِ نابهنجار به سمتی کل‌نگر (که ضامن بقا و دارایی حداقلی همه باشد) تغییر داد. نوآوری‌هایی که اصل سود و رقابت را هم در دل خود داشته باشد. نمی‌دانم شاید، سال‌های دور.

Human 2015 مستند انسان 25

غمگین شدن از بیچارگی و بدبختی سایر انسان‌ها

به شکلی جدی من هنگام دیدن این فیلم، غمگین شدم. درک ِ چنین گسترده‌ای از انسان‌ها و مشکلات و حرف‌های دلشان نداشتم.

اصولا ما تصویر فانتزی، ناقص، محدود و غیردقیقی از جهان داریم. کسی که جهان‌بینی خودش را توسعه می‌دهد، (احتمالا) در رویارویی با واقعیت‌های هستی، بهت‌زده و شگفت‌زده و غمگین می‌شود

برای من انبوه این همه تنوع و تضاد و دردها و مشکلات، حس غمی بود که بر دلم نشست. البته که در آن گیر نکردم، اما این حس را داشتم. آنقدر که درباره‌اش این چند خط را بنویسم.

Human 2015 مستند انسان 3

فهم بهتر طبقاتی بودن دنیا و توزیع ناعادلانه ثروت

این جنبه را هم باید بیشتر درک کنم (کنیم). انسان‌ها و تمدن‌ها در دنیای بسیار بزرگ ما در طول تاریخ نشان داده‌اند، خیلی به اخلاق، معرفت و دیگردوستی و توزیع عادلانه پایبند نبوده‌اند. بقا و رشد و طمع زیاد، خصلت پایدار تاریخی نسل انسان یا همان Human است

این رفتار ناعادلانه را در تحکیم مدل ذهنی خودمان بر دیگران، مذهب ما بر دیگران، سبک زندگی ما بر دیگران می‌توان برشمرد. از سویی دیگر، جذب لذت‌های بسیار زیاد از تن دیگری، مال و اموال او، نفوذ به حریم‌های متنوعش کسب می‌کنیم.

شاید این حرفم در تضاد با صحبت‌های قبلی باشد، اما ناعادلانه بودن رفتار انسان‌ها در قبال انسان‌ها یک پیشینه‌ی تاریخی بسیار بلند دارد. شاید و شاید و شاید روزی دلیل بهتری برای اینگونه نبودن پیدا کنیم.

Human 2015 مستند انسان 5

فیلم‌برداری فوق‌العاده از طبیعت، زندگی انسان‌ها و تمدن‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که باعث می‌شود ما به تماشای این مستند شگفت‌انگیز بنشینیم، فیلم‌برداری و تصویربرداری‌های فوق‌العاده زیبا و خاص از مناظر طبیعی و انسان‌ها و شیوه‌ی زندگی آنهاست.

من تعدادی از این تصاویر را داخل متن آورده‌ام اما پیشنهاد من این است که به این بخش‌ها هم توجه ویژه‌ای داشته باشید و از دیدن آنها لذت ببرید.

لیست فیلم‌های مرتبط + کلیه‌ی فیلم‌های معرفی شده

برای شمایی که علاقمند هستی فیلم‌های خوب ببینی، این بخش می‌تواند یک راهنما به سلیقه من باشد. در این قسمت پیشنهادات خودم را مطرح می‌کنم.

بهترین فیلم‌های تاریخ سینما

اگر می‌خواهی همه‌ی فیلم‌ها و مستندهای معرفی شده مرا ببینی به این آدرس (فیلم درمانی) برو.

تعدادی از آخرین فیلم‌های معرفی شده با عنوان فیلم درمانی را اینجا می‌توانی ببینی:

فیلم‌های مستند

اگر به فیلم‌های مستند علاقمند هستی، چند تا از آخرین مستندهای معرفی شده را می‌بینی:

عکس‌های بیشتر مستند Human

اینجا قصد دارم تعدادی دیگر از عکس‌های داخل این مستند و آدم‌های آن را نشان‌تان بدهم. هر عکس یک داستان بسیار بلند است، به بلندی زندگی هر یک از ماها:

Human 2015 مستند انسان 28
Human 2015 مستند انسان 6
Human 2015 مستند انسان 8
Human 2015 مستند انسان 9
Human 2015 مستند انسان 10
Human 2015 مستند انسان 7
Human 2015 مستند انسان 23
Human 2015 مستند انسان 12
Human 2015 مستند انسان 11
Human 2015 مستند انسان 15
Human 2015 مستند انسان 14
Human 2015 مستند انسان 22
Human 2015 مستند انسان 16
Human 2015 مستند انسان 17
Human 2015 مستند انسان 18
Human 2015 مستند انسان 20
Human 2015 مستند انسان 26
Human 2015 مستند انسان 21
Human 2015 مستند انسان 19
Human 2015 مستند انسان 13
Human 2015 مستند انسان 27

دوره آموزش رایگان مدیریت زمان

امیدوارم تا اینجای کار لذت برده باشید. من یکی دوره ی جامع مدیریت زمان و تکنیک های آن را به همراه فیلم های آموزشی آماده کرده ام که اگر علاقمند هستید میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید و ببینید:

دوره رایگان آموزش مدیریت زمان و تکنیک های آن

اصول مدیریت زمان و تکنیک های کاربردی آن آموزش تخصصی و حرفه ای
اصول مدیریت زمان و تکنیک های کاربردی آن آموزش تخصصی و حرفه ای

امیدوارم از دیدن آنها لذت ببری، یاد بگیری و رشد کنی.
با مهر
سجاد

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 3 Average: 4.3]

One thought on “فیلم مستند انسان ۲۰۱۵ Human – برای درک بهتر دنیا و شناخت انسان‌ها

  1. مهتاب says:

    منم دوبار دیدمش، بیشترین چیزی که ازش یادم مونده و در واقع ازش یاد گرفتم این بود که خوشحال بودن یا نبودن، هیچ ربطی به داشتن و نداشتن هامون نداره 👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.