فیلم درمانی - Coco Before Chanel فیلم کوکو پیش از شنل 3

فیلم «کوکو پیش از شنل» را چرا ببینیم و چه چیزی یاد بگیریم؟

فیلم کوکو پیش از شانل coco before chanel از بهترین فیلم های انگیزشی و افزایش جسارت و تاب آوری در سختی‌هاست که من در پکیج فیلم درمانی خودم معرفی کرده‌ام.

کوکو قبل از شنل، از مجموعه فیلم هایی که بارها اونو دیدم و هر باز از زاویه ای نگاهم رو بهش تغییر دادم، من باور دارم فیلم های خوب رو باید چند بار با فواصل زمانی مختلف دید تاحسابی در ذهن و جان ما بنشینه و همین طور اون چیزی که به شکل هدف در ذهن کارگردان  و نویسنده بوده رو شکار کنیم.

مخاطب این فیلم میتونه نوجوان بالای 16 سال تا هر سنی که فکرش رو میکنید باشه. حالا بریم فیلم رو بررسی کنیم.

Coco Before Chanel فیلم کوکو پیش از شنل

خطر اسپویل شدن و لو رفتن داستان

Spoil خطر اسپویل شدن فیلم
Spoil خطر اسپویل شدن فیلم

اگر برای شما مهم که پیش از دیدن فیلم، داستان فیلم لو نرود و از اونجایی که در توضیحات من خطر لو رفتن فیلم وجود داره و شما به این موضوع حساس هستید،بعد از دیدن فیلم دوباره به اینجا برگردید.

کوکو پیش از شنل درباره کیه؟

فیلم coco before chanel روایت زندگی کوکو شانل طراح مد و لباس فرانسوی، فیلمی درژانر زندگینامه‌ای و درام به کارگردانی آن فونتن و بر پایه ی  کتاب شانل و دنیایش اثر ادموند شارل رو بازیگر معروف این فیلم و قهرمان اصلی داستان که نقش کوکو رو بازی میکنه،مدل و بازیگر معروف و معاصر فرانسوی (آدری توتو ) هست ولولیشن های فیلم در فرانسه و بلژیک بوده و تاریخ انتشار این فیلم 2009.

کتاب زندگینامه کوکو شانل با عنوان شانل و دنیایش
کتاب رمان شانل و دنیایش – زندگینامه کوکو شانل

این فیلم نامزد دریافت بهترین طراحی لباس در مراسم اسکار 2009بود و جالب اینکه بدونید این فیلم زمانی که در تلویزیون فرانسه پخش شده طرفدار بالایی داشته و فرانسوی ها به داشتن این اسطوره به خود میبالیدند.

چه چیزی از تماشای فیلم می آموزیم؟

خانم کوکو شانل طراح افسانه ای مد
خانم کوکو شانل – طراح افسانه‌ای مد

بسته به ذهن شما و چیرهایی که در جستجوی اون هستید،میتوانید از فیلم بیاموزید، ازمعماریو طراح یصحنه و لباس تا موسیقی متن  و بازی بازیگر برای جویندگان هنر تا شخصیت شناسی و بررسی روانشناسانه ی دیالگ ها برای افراد علاقه مند به این زمینه ها.

از یتیم خانه تا طرحی زندگی خود:

گابریل بونور یکی از پنج دختری بود که پدر بعد از مرگ مادر ،آنان را به پرورشگاه سپارد.در پرورشگاه توسط راهبه ها به کودکان آموزش های مذهبی داده میشد و در زمانی که خبری از حساب و هندسه نبود گابریل با خیاطی سرگرم بود،به گفته ی خودش مهارتش در خیاطی را مدیون همین دوران زیر 15 سالش بوده.

خانم کوکو شانل طراح افسانه ای مد 3

بعد از دوران بلوغ گابریل و خواهرش در کاباره ها میرقصدند  و میخواندند و از این راه امرارمعاش میکردند . در یکی از شبها گابریل آهنگ کوکو کجاست رو اجرا میکنه و مورد توجه بالزان قرار میگیره . فکر میکنم نقطه عطف داستان از همین اتفاق ساده آغاز میشود ، دختری که از کاباره ی آلکازار به قصر بالزان راه پیدا میکنه و باقی ماجراهاش رو آغاز میکنه.

جسارت تغییر و هجرت کردن و دل بریدن:

در تمام طول فیلم با شخصیتی مواجه هستیم که به گذشته خودش وابستگی ذهنی نداره و نگاهش رو به جلوست،در مقاطعی از  زندگیش تصمیم گیری هایی داره که به مقدار زیادی ماجراجویی و دل به دریا زدن رو در رفتارهاش میبینیم.

در آغاز فیلم برخلاف خواهرش که روحیه ی خوشبین و ساکن تری داره تصمیم به مهاجرت به شهر دیگر، از شغلی به شغل دیگر میگیره به امید اینکه دریچه هی بیشتری به روش باز بشه و روحیه ی ماجرا جوی او رو سیراب کنه.

خانم کوکو شانل طراح افسانه ای مد در کنار وینستون چرچیل نخست وزیر انگلستان
خانم کوکو شانل – طراح افسانه ای مد – در کنار وینستون چرچیل نخست وزیر انگلستان

تصویری که از کوکو دیده میشه زنی که جسارت دل بریدن ، دل کندن، تغییر شهر، به تنهایی زندگی کردن رو داره و زمانی که این تصمیم ها رو میگیره بیننده با خودش شاید فکر کنه روی چه حسابی موقعیت خوب الانت رو رها کردی  به امید شاید ها؟

شانس یا اتفاق؟

در فیلم میبینیم که ذهن نترس و جسور کوکو، بسیار واقع بینه ، در اونجا که خواهرش عاشق شده و دست از تلاش برای پیگیری آرزوهاش میکشه ، دیالوگ های کوکو نشان از واقع بینی او داره؛ نه خوشبینی ساده لوحانه برای خوشبختی.

کوکو به طور هوشمندانه‌ای مسیر ثروت و شهرت رو در پیش میگیره و ذهن نترس و جسور اوست که در کنار استعدادهای ذاتیش موقعیت‌های خوب یا احتمالا خوب رو پیش پاش قرار میده در واقع اونجا که بیننده در خاطر خودش میگه عجب شانشی! 

شانس برای کوکو همون موقعیت‌هایی بود  که خودش رو به هر قیمت در معرض اونها قرار داده بود  و این کار راحتی  برای او نبود، هم دلشکستگی و طرد رو تجربه میکرد هم تنهایی رو اما همه اینها به ریسک اش می ارزید.

کوکو شانل طراح افسانه ای مد 4

زنی که از کاباره ی آلکازا به قصر بالزان میرسه و طبقه ی پایین اجتماعیش رو با ازدواج با بالزان تغییر نمیده بلکه با قاپیدن فرصت ها برای خودش ثروت ایجاد میکنه. در واقع جاه طلبی های او با تلاش در مسیر کسب و کارش ارضا میشد نه در ازدواج با مردان.

رابطه عاطفی و دل شکستگی و مسیر موفقیت

تصویری که این فیلم از کوکو ساخته زنی بود عاشق پیشه اما درعین حال مستقل و رها از وابستگی، او در عین حالی که عاشق میشه، مرغش یک پا داره، در عین استقلال فکری و مالی،  هنرمندانه حمایت مردهای هواخواهش رو برمی انگیزه، همون قدری که تمایلاتش رو به مردها جدی میگیره و عاشق میشه و گریه میکنه، از ترک شدن نمیترسه.

منتقدان  باور دارند که او زندگی عاطفی و خانوادگی خوبی رو نداشت هر چند در اوج قرار گرفت، اما به نظر من، اون توانایی بالایی در جلب حمایت مردان و عاشق بودن داشت و اینکه ازدواج نمیکنه و بچه‌دار نمیشه انتخاب اوست.

کوکو پیش از شنل معشوقه و عشق

در انتهای فیلم بیننده متوجه میشه که کوکو تقریبا داره به ثبات عاطفی میرسه با آلساندرا نیوولا که حامی و سرمایه گذار اوست اما از بد حادثه در یک تصادف رانندگی او رو از دست میده.

راز موفقیت تنها “یک چیز” نیست

تا قبل از دیدن فیلم کوکو پیش از شانل فکر میکردم به گفته ی استادان تجسم خلاق و تفکر مثبت، راز موفقیت افراد  یا بهتره بگم خوش شانسی افراد به قول ما ، سرخوشی و بیخیالی . تا این زمان به دنبال یافته هایی بودم تا این شنیده رو اثبات کنه.

Coco Before Chanel فیلم کوکو پیش از شنل 7

پس از دیدن زندگی کوکو و مسیری که او طی کرد تا به طراح انقلابی دوره خود تبدیل بشه،عنصر جدیدی رو اضافه  کردم به دانش قبلیم که اون “مهارت غلبه بر ترسها، جسارت اشتباه کردن و ترک کردن اشتباه” هست.

طراحی حماسه و رویای خود

کوکو ، اولین الهامات و نو آوری های خودش رو در عمارت بالزان اجرایی کرد،او در اولین مهمانی به جای پوشیدن لباس ها و کلاه های مد روز آن زمان لباسهای مردانه را با لباس زنانه تلفیق کرد و طرحی جدید به وجود آورد.

آستین‌های پاکتی، تیشرت‌های راه راه، یقه‌های مردانه در لباس‌های زنانه که امروز به حدی در هم آمیخته‌اند که گفتن زنانه یا مردانه رو سخت میکنه از نوآوری‌های او بود. انقلاب او جهش از لباس‌های زنانه‌ی دست و پا گیر به لباس‌های زنانه‌ای بود که ظرافت و راحتی رو همزمان دارند. 

Coco Before Chanel فیلم کوکو پیش از شنل 2

این چیزی بود که او رو شایسته ی عنوان پیشگام و خالق طرح میکنه. به نظر میرسه قبل از اینکه یک ایده در عالم بیرون موفق بشه، ابتدا در ذهن یک فرد به عنوان باور پذیرفته میشه و موفقیت رو باور میکنه.

 همچنین یک نوآوری ذهن و شخصیت نوآوری می‌طلبه. در واقع شخصیت آوانگارد و جسور کوکو این انقلاب نو و جسورانه را رقم زد. کسی که الهام بخش طراحان پس از خودش شد.

بخش‌های مرتبط با این فیلم

این فیلم از روی زندگینامه‌ی واقعی خانم کوکو ساخته شده است. خانمی که یکی از برندهای بزرگ مد و فشن اروپایی را راه‌اندازی می‌کند.

اگر به دیدن فیلم زندگینامه ها و کتاب‌ها یا فایل‌های صوتی علاقمند هستید، من تعدادی را آرشیو کرده‌ام که اگر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید می‌توانید آرشیو کامل‌تری را مشاهده کنید.

آرشیو و لیست فیلم‌های بیشتر

اگر برایتان سوال شده که فیلم درمانی چیست و چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟ و اینکه آیا واقعا اثری هم می‌تواند دیدن فیلم داشته باشد، پیشنهاد می‌کنم نوشته‌ی بلند مرا همراه نظرات یک روان‌پزشک مطرح بخوانید تا دلایل اینکار برایتان شفاف‌تر شود:

فیلم درمانی چیست؟ چگونه به ما کمک می‌کند؟ همراه معرفی رده‌های سنی فیلم‌ها
.


همچنین اگر علاقمند هستید که به لیست کامل فیلم‌های من و بهترین آثار سینمایی دسترسی داشته باشید پیشنهاد می‌کنم روی لینک زیر کلیک کنید:

آرشیو فیلم درمانی + لیست بهترین آثار سینمایی ایران و جهان

من این فیلم را در دسته بندی زیر قرار می‌دهم. اگرنمونه‌های بیشتری از این جنس می‌خواهید روی لینک زیر کلیک کنید:

فیلم درمانی یا فیلم تراپی مدرسه زمان به همراه معرفی بهترین فیلم های تاریخ سینما به همراه تحلیل و نکات

One thought on “فیلم «کوکو پیش از شنل» را چرا ببینیم و چه چیزی یاد بگیریم؟

  1. افسانه says:

    تحلیل عالی بود .بیشتر از خود فیلم تحلیلش را دوست داشتم و آموختم .متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.