فیلم درمانی انیمیشن روح Soul

فیلم سینمایی انیمیشن روح Soul – زندگی در لحظه حال و جرات تغییر دادن زندگی و شغل

در سلسله نوشته‌هایی مرتبط با فیلم درمانی – فیلم تراپی امروز می‌خواهم انیمشین روح SOUL را خدمت شما معرفی کنم. یکی از بهترین فیلم‌های سینمایی و انیمیشین که تا بحال تماشا کرده‌ام و صد در صد توصیه می‌کنم در هر سن و شغلی که هستید، تماشای اون رو از دست ندهید.

بعد از این توضیحات می‌توانید انیمشین روح را (با ترجمه و دوبله فارسی) ببینید یا دانلود کنید

انیمیشن روحSoul (2020 film) محصول کشور آمریکا و در ژانر انیمیشن ، خانوادگی می‌باشد و به کارگردانی Kemp Powers در سال 2020 ساخته شده و بازیگرانی به جیمی فاکس و تینا فی و… به ایفای نقش پرداخته است.

خب حالا بعد این معرفی کوتاه در ادامه می‌خواهم بنویسم که چرا ما باید این فیلم را ببینیم و به چه نکاتی در حین تماشای آن باید توجه داشته باشیم؟ این فیلم چه کمک یا تاثیر مثبتی می‌تواند روی ما بگذارد؟ بریم در ادامه بهتون بگم…

فیلم درمانی چرا باید فیلم سینمایی انیمیشن روح را ببینیم؟ SOUL

یک نکته قابل تامل درباره‌ی انیمیشن

اجازه بدهید یک نکته اولیه بگویم، انیمشین تحولی در صنعت فیلم‌سازی ایجاد کرده است، از این جهت که ایده‌های خیلی خاص و دور از ذهن را به سادگی و در قالب انیمیشن می‌توان تولید کرد، البته تولیدی که باورپذیر باشد و مخاطب احساس مصنوعی بودن و الکی بودن قصه را نداشته باشد

انیمشین راهی نو برای پروراندن ایده‌های ذهن ماست. ذهنی که خیال هم جزوی از اوست، بسیاری از ایده‌ها و گفتمان‌ها را می‌توان در قالب انیمیشن پیاده‌سازی کرد و به نظرم طی سالهای آینده، انیمیشن سهم بسیار بیشتری از مخاطبان سینما و تلوزیون را مجذوب خود خواهد ساخت.

چه چیزی از تماشای این فیلم می‌آموزیم؟

در تماشای این فیلم می‌توانید ده‌ها نکته پیدا کنید و از دیدن و کشف آن، لذت ببرید. اما من می‌خواهم ذهن شما را به چند زاویه‌ی محدود از این فیلم جلب کنم:

نگاه دوباره به خود و توجه به کیفیت زندگی (زیستن)

همه ما که قرار نیست یکهویی بمیریم تا مثل شخصیت اصلی داستان متوجه بشیم هدف و مسیری که در زندگی داریم، اون چیزی نیست که باید باشه.. گاهی ما اهداف و آرزوهایی رو دنبال می‌کنیم که برای ما نیست و به نوعی در مغز ما تزریق شده‌اند. به همین دلیل دیدن این فیلم و توجه به این بخش از سناریوی قصه، اهمیت داره.

تحلیل فیلم انیمیشن روح فیلم درمانی

ما باید متوجه این قضیه باشیم که هر مسیری را که طی می‌کنیم در واقع عمر خودمون رو خرجش می‌کنیم و مبادا یک روزی برسه که بفهمیم جای اشتباهی بوده یا ما اشتباهی متوجهش شدیم!

در همین راستا پیشنهاد می‌کنم تمرین کوتاه قمار رولت روسی را نگاه کنید. این فیلم تمرین شماره 43 از دوره‌ی رایگان 91 تکنیک مدیریت زمان هست که منتشر کردم. اینو ببینید بعدش بگم براتون:

انیمیشن روح در نوع داستان‌نویسی خودش، ما رو مجبور می‌کنه خودمون را دوباره ببینیم. نگاهی جدید به کارهامون بندازیم (کارهایی که ممکنه باورهای اصلی ما باشند) بهشون شک کنیم و از خودمون سوال کنیم: آیا این کار بهترین کاریه که می‌تونم توی زندگی انجام بدهم؟

و البته مهم‌تر از اون این سواله که: چه کارهایی میشد انجام بدهم ولی من از کنارشون گذشتم و یا دنبالشون نرفتم، ولی می‌تونستم الان مشغول اونها باشم؟

باید از مسیر زندگی لذت برد

این هم از اون درس‌هایی هست که میشه از تماشای انیمیشن روح گرفت. جو در ابتدا فقط داره کار می‌کنه و بی‌برنامه‌ی هدفمند ِ لذت‌بخشی داره پیش میره… اما لازمه گاهی ما بیاستیم و به مسیری که در شش ماه گذشته یا یکسال گذشته طی کردیم نگاه کنیم. ببینیم ازش لذت می‌بریم؟

تحلیل فیلم انیمیشن روح فیلم درمانی 2

آیا دستاوردی در این مدت داشتیم یا نه؟ اگر آره، خب اون دستاورد چی بوده؟ آیا بهش می‌بالیم یا نه؟ این سوالات مهم باعث میشه از مسیر زندگی که برای خودمون چیدیم لذت ببریم. من پیشنهاد می‌کنم فیلم شماره 47 را هم نگاه کنید: اینجا گفتم که چطوری میشه از مسیر برنامه‌ریزی‌ها، لذت برد:

زندگی در اکنون و لذت بردن

جو، شخصیت اصلی قصه، از زندگی و مسیر زیستنش لذت نمی‌بره. دچار عادت‌های سنگین روزانه است. در اکنون خودش زندگی نمی‌کنه. اما زنده است! با توجه به اتفاقاتی که براش می‌افته، یواش یواش می‌فهمه که میشه در اکنون زندگی کرد و از ذره ذره‌ی زندگی هم لذت برد.

تحلیل فیلم انیمیشن روح فیلم درمانی 4

من قبلا خیلی در این مورد صحبت کردم. فیلم لذت بیشتر از اکنون تعداد زیادی از کارهای ساده‌ای که میشه هر روز انجام داد رو گفتم. اگر دقت کنید، جو هم داخل فیلم به افتادن برگ‌ها و تابش خورشید و… وقتی توجه متفاوتی می‌کنه، زندگیش رنگ و بوی دیگری میگیره. اینو تا آخر نگاه کنید و البته با حوصله و دقت:

جرات تغییر کردن قبل از مرگ

قرار نیست همیشه تا انتهای بازی بازنده باشیم، قرار نیست همیشه بعد از باختن عمرمان یاد بگیریم که جسور باشیم. باید جرات تغییر و دگرگون ساختن ِ زیست جهان خودمان را داشته باشیم.

شخصیت اصلی قصه، آقای جو، بعد از مرگ و کلی اتفاقات که در جهان دیگری برایش رخ داد، یاد گرفت در لحظه زندگی کنه، شغل مورد علاقه‌اش رو دنبال کنه، از تابش آفتاب و جزئیات زندگی خودش لذت ببره… خب قرار نیست که تو یا من بمیریم و بعدش یاد بگیریم.

تحلیل فیلم انیمیشن روح فیلم درمانی 3

همین امروز میشه با تغییراتی کوچک، کیفیت زندگی روزمره را تغییر داد. با بررسی دوباره کار و رشته تحصیلی و رابطه‌ی عاطفی که داخلش هستیم، میزان رضایت خودمان را بسنجیم و برای تصمیم‌های بهتر و بزرگ‌تر توی زندگی، برنامه ریزی کنیم. اگر نمی‌تونیم دوره‌ی آموزشی بریم. اگر رفتیم و نمی‌تونیم از مشاور یا مربی کمک بگیریم تا کمک‌مون کنه و خودمون رو بیرون بکشیم.

دیدن انیمشین روح با ترجمه و دوبله فارسی

در این قسمت می‌توانید انیمیشن روح را از سرورهای آپارات مشاهده کنید:

آرشیو و لیست فیلم‌های بیشتر

اگر برایتان سوال شده که فیلم درمانی چیست و چگونه می‌تواند به ما کمک کند؟ و اینکه آیا واقعا اثری هم می‌تواند دیدن فیلم داشته باشد، پیشنهاد می‌کنم نوشته‌ی بلند مرا همراه نظرات یک روان‌پزشک مطرح بخوانید تا دلایل اینکار برایتان شفاف‌تر شود:

فیلم درمانی چیست؟ چگونه به ما کمک می‌کند؟ همراه معرفی رده‌های سنی فیلم‌ها
.


همچنین اگر علاقمند هستید که به لیست کامل فیلم‌های من و بهترین آثار سینمایی دسترسی داشته باشید پیشنهاد می‌کنم روی لینک زیر کلیک کنید:

آرشیو فیلم درمانی + لیست بهترین آثار سینمایی ایران و جهان

من این فیلم را در 2 دسته بندی زیر قرار می‌دهم:

برای دیدن آرشیو هر کدام، روی آن کلیک کنید.

فیلم درمانی یا فیلم تراپی مدرسه زمان به همراه معرفی بهترین فیلم های تاریخ سینما به همراه تحلیل و نکات

One thought on “فیلم سینمایی انیمیشن روح Soul – زندگی در لحظه حال و جرات تغییر دادن زندگی و شغل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.