سرخط خبرها

فیلم peaceful-warrior یا جنگجوی صلح طلب یا جنگجوی درون

در اکانت اینستاگرامم این پست رو منتشر کردم، اما دوست دارم اینجا هم بنویسم. در سه گانه ای که محمد رضا شعبانعلی برای باران نوشته بود آشنا شدم و امروز وقت کردم دانلودش کنم و ببینم.

رای باران: جستجوی نقطه تعادل در زندگی (۱)

برای باران (۲): سبک زندگی مناسب یا سبک زندگی مناسب من؟

برای باران: چرخ زندگی – در جستجوی عدم تعادل مطلوب (۳)

.

اصل آن بحث بسیار مهم و کارگشا برای کسانی که است دغدغه رشـد دارند و سبک زندگیِ خاص ِ خود را می جویند. این فیلم بسیار مرتبط با مباحث مطرح شده است و به خوبی توانسته با هنر فیلم، به بیننده دشوارترین مفاهیم را بیاموزد.

peaceful-warrior-3-%d8%ac%d9%86%da%af%d9%88%db%8c-%d8%b5%d9%84%d8%ad-%d8%ac%d9%88

.

صبر کردن، تلاش کردن و پیگیـر بودن و باور و ایمان داشتن، غرور نـداشتن و … از جمله مفاهیم زیبایی هستند که همه ما فقط موقع خواندنش، زیبایی شان را می فهمیم! عمل کردن به آنها داستان دیگری دارد. در واقع همه ما این جملات زیبا را هم به همدیگر می گوییم ولی باز هم عمل کردن، زندگی کردنشان، بسیار دشوار است.

اینکه زندگی کس ِ دیگری را زندگی نکن، ذهنت را خالی کن و آشغال هایش را بیرون بریز، تو می توانی، تلاش دائمی کن و… مواردی نیستند که بشود با گفتن آموزشش داد و واقعا یک رینگ ِآموزشی برای تمرین می خواهد. اما قطعا زیستن همه آنها برای فهمیدن با زندگی واقعی مان، بسیار هزینه بر است. فیلم و سینما، با معجـزه ای که می آفرینند به ما لذت ِ تجربه کردن را هدیه می دهند. تـیاتر هم مثل سینما و شاید بهتر از آن بتواند عمل کند

یکی از سکانس های فوق العاده ای که بین پیرمرد و جوان پرشور و سودای فیلم (دنیلمن) رد و بدل می شود، جایی است بالای کوه. من نقل به مضمون و نزدیک به دیالوگ ها، آن هارا بازنویسی می کنم تا بیشتر در خاطرم بمانند:

زندگی سه بخش دارد: معما، شوخی، تغییر

زندگی معماست، برای حل کردنش وقت و زندگی خودت را هـدر نـده

شوخی از بهترین لذت ها ماست، آن را هرگز فراموش نکن. مخصوصا شوخی با خودت.

تغییر، یادت باشد که همه چیز تغییر می کند و هیچ چیزی ثابت نخواهد ماند.

و در ادامه با نشان دادن «سنگ» به عنوان ِ مقصـد ِ اصلی سفر، حرص جوان را درمی آورد، پیرمرد می گوید که خودم هم نمی دانستم که دستآورد این سفر چیست! و بعد راهی می شود و آنگاه، سفـر و لذت خود ِ سفـر به عنوان هدف معرفی می شود نه مقصد و نه دستآوردها. این مورد مرا یاد نوشته ای با عنوان زندگی در شرایط ابهام می اندازد.

فکر میکنم موقع دیدن فیلم گذشته ساخته اصغر فرهادی بود که گفتم برخی فیلم ها ارزش هدیه دادن دارند، اینجا هم همین حرف را تکرار میکنم، برای کسانی که دغدغه رشـد و توسعه دارند، دنبال سبک زندگی خاص ِ خود هستند این فیلم هدیه خوبی است. و من فـردا امیدوارم این فیلم را به یک دوست خوب که بتازگی با هم آشنا شده ایم، هدیه بدهم.

.

peaceful-warrior-2-%d9%85%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%b2-%d8%b5%d9%84%d8%ad-%d8%ac%d9%88
کسانی که دوست داشتنشان سخت است، به عشق بیشتری نیازمندند

.

peaceful-warrior نقل قول، دیالوگ جالب فیلم

یک نظر

  1. سلام کتاب رو بخونید بی نظیره
    نویسنده دن میلمن
    جنگجوی صلح جو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.