سرخط خبرها

قطب نمای زمان، راهنمای جامع مدیریت زمان — در حال تکمیل شدن

بعد از مدت‌ها کار کردن روی بحث زمان، به این نتیجه رسیده‌ام که آموزش‌هایی که به زمان‌جویان عزیز ارائه می‌کنم (در موارد زیادی) باید بسیار ساده و شفاف باشند تا علاوه یادگیری همزمان با آموزش، فرد بتواند در طی روزها و ماه‌ها (وحتی سالهای آینده) چکیده و خلاصه‌ای از محتوای آموزشی را حتی در حد بسیار اندکی در ذهن مرور کند.

از همین‌رو بسیار تلاش کردم تا چکیده و خلاصه‌ای از آموزش‌های مدیریت زمانی که می‌دانستم را جمع‌بندی کنم به طوری که حداکثرِ ابعاد مورد نیاز برای زمان‌جویان عزیز در راهِ مدیریت زمانِ خودشان پوشش بدهد.

.

چرا قطب‌نما ؟

چرا کلمه‌ی قطب نما را انتخاب کردم؟ معنا و مفهوم قطب نمای زمان چیست؟ این قطب‌نما می‌خواهد چه چیزهایی را به ما نمایش بدهد؟

کلمه‌ی قطب‌نما را به عنوان راهنمایی بسیار مهم و کوچک که همه‌جا می‌تواند همراهِ من باشد انتخاب کرده‌ام (این ذهنیتی است که ما آدم‌ها در مورد یک وسیله‌ی کوچک کاربردی  داریم). از سویی چون این آموزه‌ی من، قرار است در ذهنِ مخاطب همواره باقی بماند، می‌توانم بگویم علاوه بر همه‌جا، می‌تواند هر لحظه و هر زمانی آن را همراه خودش داشته باشد.

از سویی دیگر به مفهوم جهت‌یابی اشاره دارد، مفهوم بسیار مهمی که در این دنیای شلوغ و پرسرعتی که ما آدم‌ها هر روز خودمان و مسیرمان را گم می‌کنیم، اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند.

قطب نما کاری برای من نمی‌کند جز نمایش راهی که پیش‌رو دارم و جایی که هستم و شیوه‌ی رفتار و اندیشیدن مرا همواره پیشِ چشمِ خودم می‌آورد. قطب‌نما کسی یا چیزی نیست که دستِ مرا بگیرد و ببرد به سمتِ هدفی دلخواه. قطب‌نما چشم‌اندازی بزرگ را پیش‌رویم می‌گذارد، راهی من انتخاب کرده‌ام طی کنم (و از همه‌ی راه‌های دیگر دور شوم.)

قطب‌نما مسیر را نمایش می‌دهد و نه آموزش راه رفتن در مسیر را، کسی که در میانه‌ی بیابانی وسیع گرفتار جهت‌یابی شده است، وقتی شمال خود را تشخیص می‌دهد و دوباره عزمی جزم می‌کند و با قدم‌های آهسته و پیوسته راهش را ادامه می‌دهد، از قطب نما نحوه راه رفتن را نمی‌پرسد، بلکه تنها به جهت‌یابی او محتاج است و بس.

کمک می‌کند در حالت کلی، زمان و انرژی بسیار کمتری تلف کنیم، چرا که (احتمالا) از بسیاری بیراهه‌ها در امان خواهیم بود و زمان و انرژی خود را صرف پیمایش راه و انجام کاری غیرمرتبط با زندگیِ خودمان نخواهیم کرد.

از سویی دیگر مرکزدار (متمرکز) زندگی خواهیم کرد. برابر آنچه در بند قبل گفتم، از دلایل کمترشدن اتلاف زمان و انرژی در زندگی، مشخص بودن برنامه‌ی خودمان است و استراتژی بسیار مهم نه گفتن به همه‌ی چیزهای دیگر را خواهیم آموخت، و از این‌رو، مرکزدار و مشخص‌تر زندگی خواهیم کرد.

.

قطب‌نمای زمان چیست؟

با دلایلی که در بالا آوردم، می‌خواهم ارکانِ این قطب نما را تشریح کنم و بگویم که قطب‌نمای زمان چه چیزهایی را برای ما نمایش خواهد داد (یا به ما می‌گوید به چه چیزهایی بیاندیشیم)

قطب نمای زمان چهار جهت (و موضوع) مهم را همیشه یادآوری می‌کند:

  1. آرمان
  2. اکنون
  3. یادگیری
  4. ریزکارها

که البته من بر اساس آنچه آموخته‌ام و آنچه از مدیریت زمان می‌فهمم، نوع چینش این مفاهیم در قطب نمای زمان را به این شکل پیشنهاد داده‌ام:

قطب نمای زمان: آرمان - اکنون - یادگیری - ریزکارها
قطب نمای زمان – جامع‌ترین روش برای مدیریت زمان

.

در ادامه هر یک از این اجزا و ربط و بسط آنها به همدیگر را جداگانه توضیح خواهم داد.

۱٫ هر انسان یک آرمان

آرمان شما چیست؟ آیا آرمان و هدف والا و نهایی برای زندگی خود دارید؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر قرار باشد تنها یک آرمان و رسالت برای زندگی خود داشته باشید و همه‌ی منابع محدود خودتان مانند انرژی، زمان، توجه، اراده و… را برای رسیدن به آن خرج کنید، آن کدام است؟

آرمان، اصلی بسیار مهم در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
آرمان، اصلی بسیار مهم در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

آرمان، همچون ستاره‌ی قطبی زندگی یک انسانِ هوشمند و هدفمند عمل می‌کند. اگر توجه کرده باشید من آرمان را به عنوان «شمالِ قطب‌نمای زمان» در نظر گرفته‌ام. یک مفهومِ نمادین که جهت‌یابی زندگی ما را ممکن و مقدور خواهد کرد.

هر انسان یک آرمان

۲٫ زمان و لحظه‌ی اکنون

شما باید همه‌ی مهارت‌هایی که یاد میگیرید و تمرین‌هایی که انجام می‌دهید در راستای متمرکز شدن و حضور در لحظه‌ی اکنون باشد. ما در لحظه‌ی اکنون است که می‌توانیم به بهترین شکل ممکن معنای زیستن را درک کنیم.

یکی از جملاتی که بارها در کلاس‌ها و آموزش‌های خودم تکرار می‌کنم این است: «موجود زنده نمی‌تواند از اکنون خود خارج شود». تا کنون ممکن نبوده است که جانوری (مثل انسان) بتواند از لحظه‌ی حال خود خارج شود. اما ما به دلیل داشتن مغزی پیچیده (در واقعِ پیچیده‌ترین چیزِ هستی) می‌توانیم از لحظه‌ی حال به شکل ذهنی خارج و به اصطلاح قدیمی‌ها در خاطرات (گذشته) یا خطورات (آینده) غرق شویم.

مجموعه‌ی آموزش‌های بهم پیوسته‌ی من در راستایِ متمرکز شدن و حضور دائمی در اکنون است. به همین جهت یکی از ارکان قطب نمای زمان می‌شود لحظه‌ی اکنون که باید تلاش کنیم همواره در آن حاضر باشیم.

لحظه‌ی اکنون (حال) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
لحظه‌ی اکنون (حال) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

۳٫ ریزکارها (میکرو اکشن-MicroAction)

ریزکارها معادل MicroAction در زبان انگلیسی و دروس آموزشی مهارت‌های رشد فردی است. یعنی کارهای بسیار بسیار کوچکی که انجام می‌دهیم. فکر کردن، ایده‌پردازی و رویابافی و برنامه‌ریزی را من ریزکار نمی‌دانم. هر کاری که انجام شده باشد یک ریزکار است. 

برای نمونه می‌توانید چند ابزار و تکنیک بسیار ساده که برای مدیریت زمان در وقت‌های کوتاه و محدود معرفی کرده‌ام را در این آدرس ببنیید.

 

..

ریزکارها (میکرو اکشن ها) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
ریزکارها (میکرو اکشن ها) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

۴٫ یادگیری

در دنیای امروزی که ما زندگی می‌کنیم یادگیری جزو لاینفکِ زندگی آدمیزاد شده است. ما به عنوان انسانی که در در سطح فردی (زیستی و روانی)، اجتماعی و فرهنگی (معنایی) خودمان هر روز دچار تنش‌های فراوانی هستیم، دو راه پیش روی خود بیشتر نداریم: الف) پرهیز و فرار از تنش‌ها و ب) سازگاری و غلبه بر تنش‌ها. راه‌حل اول ما را به سوی نابودی و ساده‌سازی سیستماتیک می‌برد و دومی ما را انسانی پیچیده‌تر و تکامل‌یافته‌تر می‌کند.

برای چنین رویکردی و چنین راهی ما باید اهل یادگیری مادام العمر باشیم. یعنی در طول زندگی خود همواره یادبگیریم. فرقی نمی‌کند کجا هستیم و چه کاری انجام می‌دهیم و درچه بازه‌ی سنی قرار داریم، ما باید با توجه به مسئله‌هایی که داریم و سوالاتی که در ذهنِ ما نقش می‌بندند، برویم سراغ منابعِ دانش و از آنها سیراب شویم.

کتاب به عنوان اصلی‌ترین منبع آموزشی ما می‌تواند عمل کند (دوره‌های آموزشی و کلاس‌ها و فیلم‌های آموزشی و… نیز بسیار موثر هستند)

بر همین اساس یکی دیگر از ارکان و جهت‌های اصلی قطب‌نمای زمان را یادگیری می‌دانم و به شما این اطمینان را می‌دهم که با تنظیمِ هر چهارجهت قطب‌نمای زمان می‌توانید موفقیت بسیار چشم‌گیری در مدیریت زمان خود بدست بیاورید.

..

یادگیری در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
یادگیری در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

 

این نوشته در حال تکمیل شدن است…

 

.

آدرس کوتاه این نوشته:

http://zaman.link/gzaman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.