سرخط خبرها

قطب نمای زمان، راهنمای جامع مدیریت زمان — در حال تکمیل شدن

بعد از مدت‌ها کار کردن روی بحث زمان، به این نتیجه رسیده‌ام که آموزش‌هایی که به زمان‌جویان عزیز ارائه می‌کنم (در موارد زیادی) باید بسیار ساده و شفاف باشند تا علاوه یادگیری همزمان با آموزش، فرد بتواند در طی روزها و ماه‌ها (وحتی سالهای آینده) چکیده و خلاصه‌ای از محتوای آموزشی را حتی در حد بسیار اندکی در ذهن مرور کند.

از همین‌رو بسیار تلاش کردم تا چکیده و خلاصه‌ای از آموزش‌های مدیریت زمانی که می‌دانستم را جمع‌بندی کنم به طوری که حداکثرِ ابعاد مورد نیاز برای زمان‌جویان عزیز در راهِ مدیریت زمانِ خودشان پوشش بدهد.

.

چرا قطب‌نما ؟

چرا کلمه‌ی قطب نما را انتخاب کردم؟ معنا و مفهوم قطب نمای زمان چیست؟ این قطب‌نما می‌خواهد چه چیزهایی را به ما نمایش بدهد؟

کلمه‌ی قطب‌نما را به عنوان راهنمایی بسیار مهم و کوچک که همه‌جا می‌تواند همراهِ من باشد انتخاب کرده‌ام (این ذهنیتی است که ما آدم‌ها در مورد یک وسیله‌ی کوچک کاربردی  داریم). از سویی چون این آموزه‌ی من، قرار است در ذهنِ مخاطب همواره باقی بماند، می‌توانم بگویم علاوه بر همه‌جا، می‌تواند هر لحظه و هر زمانی آن را همراه خودش داشته باشد.

از سویی دیگر به مفهوم جهت‌یابی اشاره دارد، مفهوم بسیار مهمی که در این دنیای شلوغ و پرسرعتی که ما آدم‌ها هر روز خودمان و مسیرمان را گم می‌کنیم، اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند.

قطب نما کاری برای من نمی‌کند جز نمایش راهی که پیش‌رو دارم و جایی که هستم و شیوه‌ی رفتار و اندیشیدن مرا همواره پیشِ چشمِ خودم می‌آورد. قطب‌نما کسی یا چیزی نیست که دستِ مرا بگیرد و ببرد به سمتِ هدفی دلخواه. قطب‌نما چشم‌اندازی بزرگ را پیش‌رویم می‌گذارد، راهی من انتخاب کرده‌ام طی کنم (و از همه‌ی راه‌های دیگر دور شوم.)

قطب‌نما مسیر را نمایش می‌دهد و نه آموزش راه رفتن در مسیر را، کسی که در میانه‌ی بیابانی وسیع گرفتار جهت‌یابی شده است، وقتی شمال خود را تشخیص می‌دهد و دوباره عزمی جزم می‌کند و با قدم‌های آهسته و پیوسته راهش را ادامه می‌دهد، از قطب نما نحوه راه رفتن را نمی‌پرسد، بلکه تنها به جهت‌یابی او محتاج است و بس.

کمک می‌کند در حالت کلی، زمان و انرژی بسیار کمتری تلف کنیم، چرا که (احتمالا) از بسیاری بیراهه‌ها در امان خواهیم بود و زمان و انرژی خود را صرف پیمایش راه و انجام کاری غیرمرتبط با زندگیِ خودمان نخواهیم کرد.

از سویی دیگر مرکزدار (متمرکز) زندگی خواهیم کرد. برابر آنچه در بند قبل گفتم، از دلایل کمترشدن اتلاف زمان و انرژی در زندگی، مشخص بودن برنامه‌ی خودمان است و استراتژی بسیار مهم نه گفتن به همه‌ی چیزهای دیگر را خواهیم آموخت، و از این‌رو، مرکزدار و مشخص‌تر زندگی خواهیم کرد.

.

قطب‌نمای زمان چیست؟

با دلایلی که در بالا آوردم، می‌خواهم ارکانِ این قطب نما را تشریح کنم و بگویم که قطب‌نمای زمان چه چیزهایی را برای ما نمایش خواهد داد (یا به ما می‌گوید به چه چیزهایی بیاندیشیم)

قطب نمای زمان چهار جهت (و موضوع) مهم را همیشه یادآوری می‌کند:

  1. آرمان
  2. اکنون
  3. یادگیری
  4. ریزکارها

که البته من بر اساس آنچه آموخته‌ام و آنچه از مدیریت زمان می‌فهمم، نوع چینش این مفاهیم در قطب نمای زمان را به این شکل پیشنهاد داده‌ام:

قطب نمای زمان: آرمان - اکنون - یادگیری - ریزکارها
قطب نمای زمان

.

در ادامه هر یک از این اجزا و ربط و بسط آنها به همدیگر را جداگانه توضیح خواهم داد.

۱٫ هر انسان یک آرمان

آرمان شما چیست؟ آیا آرمان و هدف والا و نهایی برای زندگی خود دارید؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر قرار باشد تنها یک آرمان و رسالت برای زندگی خود داشته باشید و همه‌ی منابع محدود خودتان مانند انرژی، زمان، توجه، اراده و… را برای رسیدن به آن خرج کنید، آن کدام است؟

آرمان، اصلی بسیار مهم در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
آرمان، اصلی بسیار مهم در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

آرمان، همچون ستاره‌ی قطبی زندگی یک انسانِ هوشمند و هدفمند عمل می‌کند. اگر توجه کرده باشید من آرمان را به عنوان «شمالِ قطب‌نمای زمان» در نظر گرفته‌ام. یک مفهومِ نمادین که جهت‌یابی زندگی ما را ممکن و مقدور خواهد کرد.

برای مطالعه‌ی بیشتر روی لینکِ زیر کلیک کنید:

آرمان در قطب‌نمای زمان

در انسان یک آرمان

۲٫ زمان و لحظه‌ی اکنون

..

لحظه‌ی اکنون (حال) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
لحظه‌ی اکنون (حال) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

۳٫ ریزکارها (میکرو اکشن)

..

ریزکارها (میکرو اکشن ها) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
ریزکارها (میکرو اکشن ها) در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

۴٫ یادگیری

..

یادگیری در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)
یادگیری در قطب‌نمای زمان (مدیریت زمان)

.

 

این نوشته در حال تکمیل شدن است…

 

.

آدرس کوتاه این نوشته:

http://zaman.link/gzaman

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.