Kurt WePay

پنج (۵) دلیل برای آنکه یک سحرخیز افراطی باشید + فایل صوتی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مدت‌ها قبل متوجه شدم بهترین راه برای شروع یک روز «سحرخیزی» است. اوایل برای بیدار شدن ساعت ۵ صبح را انتخاب کرده بودم اما اخیراً یک جور «سحرخیزی افراطی» را در پیش گرفته‌ام در این معنا که ساعت ۳:۴۵  بیدار می‌شوم. این‌ها را Kurt Bilafer کورت بیلافرمدیر فروش Wepay نوشته و سایت فوربس آن را منتشر کرده است.

این مقاله با عنوان ۵ Reasons Why Extreme Early Rising Can Be Beneficial For You در سال ۲۰۱۷ منتشر شده و در وب‌سایت سجاد سلیمانی به عنوان یکی از روش‌های مدیریت زمان و سبک زندگی در بخش مقالات زمان سایت (زیرمجموعه کتابخانه زمان) با ترجمه خانم زینب رمضانی منتشر می‌شود.

چرا باید یک سحرخیز افراطی باشیم؟

مدت‌ها قبل متوجه شدم بهترین راه برای شروع یک روز «سحرخیزی» است. اوایل برای بیدار شدن ساعت ۵ صبح را انتخاب کرده بودم اما اخیراً یک جور «سحرخیزی افراطی» را در پیش گرفته‌ام در این معنا که ساعت۳:۴۵  بیدار می‌شوم.

ظاهرا من در انجام این کار تنها نیستم چون داستان‌های زیادی درمورد افراد موفقی مثل تیم‌کوک و جف‌بیزوس وجود دارد که بیان می‌کند آن‌ها هم مثل من اعتقاد دارند باید پیش از طلوع خورشید بیدار شد. این زمان، زمان بسیار سودمندی است چون به افراد اجازه می‌دهد تا بتوانند وظایف و کارهای روزانه‌شان را لیست کنند و پیش از آنکه برای انجام آنها از طرف کسی یا چیزی تحت فشار قرار بگیرند، برای کارهایشان فکری کنند.

در اینجا پنج دلیل می‌آوریم که چرا سحرخیزی افراطی (بیدار شدن پیش از طلوع خورشید) می‌تواند برای شما سودمند باشد.

اول: اینکار عملکرد شما را بهبود می‌بخشد

سحرخیزی عملکرد شما را بهبود می‌بخشد

با فراگیر شدن ایمیل، پیام کوتاه و شبکه‌های اجتماعی، ما میتوانیم بطور دائم و بی وقفه با کارهای‌مان و مردم در ارتباط باشیم. فناوری در زندگی ما کارایی بیشتری ایجاد کرده است و ما را قادر ساخته که با انجام دادن چند کار بطور همزمان، بتوانیم کارایی بیشتری داشته باشیم. اما ما ماشین نیستیم، مطالعات نشان می‌دهد که چندوظیفه‌ای بودن عملکرد ما را کاهش می‌دهد. وقتی انجام دادن کاری را به پایان می‌رسانیم مغز ما مقادیری هورمون دوپامین -هورمون احساس خوشحالی- ترشح می‌کند و این همان چیزی است که مارا وا میدارد تا برگردیم و دوباره به انجام دادن کار ادامه بدهیم.

با این حال می‌دانیم که ذهن ما زمانی که روی انجام دادن یک کار خاص متمرکز می‌شپد عملکرد حیرت‌انگیزی دارد ولی وقتی در آنِ واحد چند کار را انجام می‌دهد عملکردش تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. در طول یک روز کاری وقتی مجبوریم دائم از جلسه‌ای به جلسهٔ دیگر برویم به دست آوردن یک تایم خالی کار بسیار سختی است، صبح زود بیدار شدن این امکان را به ما می‌دهد که یک تایم خالی سی دقیقه تا یک ساعته به دست بیاوریم و در طی آن روی یک موصوع خاص متمرکز بشویم و آن مسئله را به طرز خلاقانه ای حل کنیم.

دوم : یک فضای آرام و بدون عوامل حواس‌پرتی به وجود می‌آورد

آرامش محصول سحرخیزی

زمانی که زود بیدار می‌شوید فضای خانه آرام است و بیرون از خانه کاملا تاریک و آرام است. بیدار شدن پیش از طلوع خورشید می‌تواند این فرصت را برای دما فراهم کند که تنهای تنها باشیم و با هیچکس در تماس نباشیم. این صبح بیدار شدن به خاطر اینکه باعث می‌شود از عوامل حواس‌پرتی دور باشیم، یک نوع آرامش فیزیکی و روانی را ایجاد می‌کند. این ساعت از صبح می‌تواند فضایی ایجاد کند تا در آن درمورد انجام دادن کارهایمان فکر کنیم.

سوم: زمان بیشتری را برای ما فراهم می‌کند

سحرخیزی زمان بیشتری برای ما مهیا می‌کند

افرادی که پیش از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوند یک قدم از دیگران جلوتر هستند، زمانی که دیگران در تقلا و عجله هستند برای انجام کارها و رسیدن به محل کار، آن‌ها آرام و آسوده‌اند چرا که پیش از این زمان داشته‌اند تا کارشان را انجام دهند. عجله کردن و کاملا آماده نبودن باعث ناکارآمدی می‌شود و بهره وری را کاهش می‌دهد. بیدار شدن پیش از طلوع خورشید به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه ریزی کنید، کارهایتان را سامان بدهید و کمی تفکر کنید.

چهارم: اینکار خلاقیت شما را آزاد می‌کند

سحرخیزی عامل خلاقیت بیشتر و شما را خلاق‌تر می‌کند

بیدار شدن پیش از طلوع خورشید به شما کمک می‌کند تا بتوانید در آرامش به مسائل مهم و پیچیده فکر کنید. وقتی در این ساعت صبح و در آرامش به مسائل فکر می‌کنید مغز شما توانایی این را پیدا می‌کند تا بدون حواسپرتی به پردازش مسائل پیچیده بپردازد. در این زمان هیچکس نیست که توجه شما را معطوف به خودش بکند یا اینکه شما را متوقف کند. ذهن شما می‌تواند آزادانه و بی قفه درمورد یک موضوع در جریان باشد و این زمانی است که بهترین ایده‌ها می‌توانند به ذهن شما برسند.

پنجم : به شما اجازه می‌دهد تا روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید

سرمایه‌گذاری روی خودتان با سحرخیزی

تبدیل شدن به کسی که پیش از طلوع خورشید بیدار می‌شود نیاز دارد تا زودتر به رختخواب بروید. یعنی حدود ساعت ۱۰ شب بخوابید. این کار باعث می‌شود تا درطول شب زمان کمتری در اختیار داشته باشید ولی اگر کسی بخواهد متفاوت از دیگران باشد باید متفاوت از دیگران عمل کند. وقتی صبح زودتر بیدار می‌شوید مقداری زمان در اختیار دارید که می‌توانید آن را برای رشد شخصی تان صرف کنید. هدف این نیست که این زمان را با کارهای بی فایده و معمولی پر کنید. وقتی زودتر بیدار می‌شوید فرصت این را دارید که زمانی را برای رشد و یادگیری تان صرف کنید.  اگر این را نمی‌خواهید شاید خوب باشد که این زمان را برای سلامت جسمی تان صرف کنید و یک صبحانه‌ی سالم تهیه کنید.  شاید بخواهید این تایم را با ورزش کردن پر کنید و یا اینکه یک کتاب را مطالعه کنید. به هر حال هر هدفی که داشته باشید می‌توانید در این ساعت از صبح وقت‌تان را برایش صرف کنید.

 

به طور خلاصه …

خلاصه جمع‌بندی چرا باید سحرخیز افراطی باشیم؟

من بیدارشدن پیش از طلوع را به بسیاری از کارمندانم پیشنهاد کردم ولی تعداد کمی از آنها این راه را در پیش گرفتند. من این را می‌دانم که چون من این طرز زندگی را برگزیده ام دیگران هم حتما نباید اینطوری زندگی کنند. من درک می‌کنم که این برای همه نیست. با این حال من جزو افرادی هستم که جادوی صبح را درک کرده اند. هنگامی که صبح زود بیدار می‌شوم ذهنم به طرز عجیبی آرام است و می‌توانم روی خودم و افکارم متمرکز باشم. اگر شما هم اینکار را تبدیل به عادت کنید قطعا به مزایای شگفت انگیز آن پی خواهید برد.  در این ساعت پریشانی و آشفتکی کمتراست و می‌توانید روی چیزی ه برایتان مهم است تمرکز کنید. از این فرصت استفاده کنید تا بتوانید زمانتان را در اختیار بگیرید.

.  

دانلود فایل PDF اصل مقاله انگلیسی به همراه ترجمه فارسی

برای دریافت کلیک کنید

فایل صوتی این مقاله جریمه زمان‌جویان

یکی از توافقاتی که در جلسات آموزش و دوره‌های خودم و حتی دورهمی‌های دوستانه دارم این است که هر زمان‌جویی که به جلسه با تاخیر برسد باید جریمه شود و این جریمه توافقی این است که یکی از مقاله‌ها و نوشته‌های سایت را به فردی که با تاخیر رسیده می‌دهم، او باید مقاله را بخواند و یک فایل صوتی یا ویدیویی از آن ضبط کرده و ارسال کند. در ادامه جریمه‌های دوستان برای این مقاله را مشاهده می‌کنید:

یک) ندا خانم برای تاخیر در دورهمی پیاده‌روی

دانلود مستقیم این فایل صوتی

دو) خانم زمرد هم برای تاخیر در دورهمی پیاده‌روی

دانلود مستقیم این فایل صوتی

تیتر-۱اگر روی لینک زیر کلیک مقالات و نوشته‌هایی که زمان‌جویان عزیز بواسطه‌ی تاخیر در رسیدن انجام داده‌اند را مشاهده خواهید کرد و در ادامه داخل هر نوشته می‌توانید فایل‌های ارسالی هر نوشته را به صورت جداگانه بشنوید:

« نمونه جریمه‌های توافقی انجام شده توسط زمان‌جویان »

 

.

چگونه سحرخیزی را تمرین کنم؟

دوست عزیز سحرخیزی یک سبک زندگی خاص است، شاید به جرات به توان گفت که در این زندگی شهری پیوسته و شلوغ و شب‌زنده‌دار «سحرخیزها خاص‌اند» و با دیگران یک تفاوت اساسی دارند. برای آنکه سحرخیز شوید (و اگر نیستید) لازم است بدانید که این سبک زندگی تلاش دائمی خودش را می‌خواهد و علاوه بر بیدارشدن در صبح زود به سایر تمرین‌ها مانند اتمام همه‌ی کارها و ملاقات و مهمانی‌ها در ساعات پایانی شب است و ده‌ها توافق درونی دیگر برای نه گفتن به دیگران یا چیزهای دیگر…

چگونه می‌توان سحرخیز باشم؟ راه‌های سحرخیز شدن

به عنوان یک روش تمرینی با گام‌های بسیار کوچک که در بسیاری از مواردی که نیاز به تمرین و تکرار دارند، من انتخاب یک چالش فردی و مسابقه با خود را به دوستان علاقمند پیشنهاد می‌دهم. روشی که شما می‌توانید برای مثال برای یک دوره‌ی سه‌ماهه در نظر بگیرید و پایان هرماه جریمه و جایزه را اختصاص داده و ساعت‌های چالشی خود را دوباره انتخاب کرده و ماه دوم و سوم را پیش ببرید. 

« فایل‌های صوتی آموزش چالش فردی را اینجا بشنوید »

« یک نمونه و مثال ساده که خودم اجرا کرده‌ام را اینجا ببینید. »

به طور خلاصه شما در آموزش‌های بالا یاد می‌گیرید که آیا واقعاً نیاز امروز شما سحرخیز شدن است و شما علاقمند هستید که سبک زندگی جدیدی را برای خودتان انتخاب کنید؟ یا اینکه یک بیت شعر خوانده‌اید که «سحرخیز باش تا کامروا شوی» و الان پیگیر کامرواشدن آمده‌ای؟ یا در فیلمی این صحنه را دیده‌ای؟

اجازه بده بگویم که می‌تواند شروع خوبی باشد، ولی اگر واقعاً سحرخیزی را عاشقانه دوست نداری، بهتر است بی‌خیال شوی و به سراغ موضوعات بهتری برای داشتن زندگی بهتر بروی. 

پس از آن شما خودتان را می‌سنجید و یک نقطه‌ی آغاز سحرگاه برای خودتان در نظر می‌گیرید. ( لازم است اینجا بگویم که سحرخیزی می‌شود بیدار شدن قبل از ساعت شش صبح و در نهایت شش صبح، اگر کسی تا لنگ ظهر می‌خوابد و آمده که خواب خودش را تنظیم کند که ساعت ۸ یا ۹ صبح بیدار شود، اسم این دیگر سحرخیزی نیست، خوب است و مفید، اما دیگر اسمش سحرخیزی نیست)

بعد از سنجیدن خودتان و انتخاب ساعت بیداری، یک جریمه برای شکست‌ها و یک جایزه برای موفق شدن خودتان (در بازه‌ی زمانی مد نظر که می‌توان یک ماه باشد در نظر می‌گیرید، فورس‌ماژورها را هم لحاظ کنید تا به شما سخت نگذرد و دلزده نشوید.) این‌ها را در فایل‌های صوتی کامل آموزش دادم.

بعد هم شروع به اندازه‌گیری آن می‌کنید. برای نمونه یک برگه ۳۰ خانه‌ای با تاریخ روی اتاق خواب نصب می‌کنید و هر روزی که موفق شدید را علامت می‌زنید و روند کارخودتان را ثبت می‌کنید (این کار باعث می‌شود به راحتی عادت‌سازی کنید و بتوانید آهسته و مداوم با قدم‌های کوچک سبک زندگی جدیدی را برای خودتان انتخاب کنید.) اگر به بحث سحرخیزی علاقمند هستید نوشته‌های مرتبط را در این لینک را ببینید.

تیتر-۱در بخش مقالاتِ زمان می‌توانید کلیه مقالات و یادداشت‌های مرتبط با مدیریت زمان را مشاهده کنید. این بخش زیرمجموعه کتابخانه‌ی بزرگ زمان است.

تیتر-۱اگر به فایل‌های صوتی علاقمند هستید در رادیو مدیریت زمان شنونده فایل‌های صوتی و پادکست‌های آموزشی مدیریت زمان باشید.

  سجاد سلیمانی ( مربی و مدرس مدیریت زمان )  
لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 2 Average: 5]

3 thoughts on “پنج (۵) دلیل برای آنکه یک سحرخیز افراطی باشید + فایل صوتی

  1. Pingback: دانلود رایگان فایل های PDF و PPT پاورپوینت مدیریت زمان - مقاله ترجمه یادداشت

  2. Pingback: گزارش ویدیویی و عکس‌های پیاده‌روی و گفتگو درباره‌ی مدیریت زمان - سجاد سلیمانی

  3. خسرو شریف نیا says:

    سجاد عزیز بابت این مقاله ممنونم. در ضمن مطالب وبسایت و شبکه های اجتماعی تو را دنبال می کنم و لذت می برم. امیدوارم موفق باشی و امیدوارم ساز زمان و زمانه ات کوک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.