کتاب اقتدارگرایی در عهد قاجار سریع القلم همراه فایل صوتی

معرفی+فایل صوتی کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار دکتر محمود سریع القلم

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

معرفی کتاب خوب را دوست دارم. کتاب‌هایی که به ساختار فکری و باورهای ما تلنگر می‌زنند، از نو دیدن و از نو شدن را می‌آموزند. کتاب «اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار نوشته دکتر محمود سریع القلم» از این جنس از کتاب‌هاست.

البته همانطوری که می‌دانید من سال‌هاست که نوشته‌های دکتر سریع‌القلم را دنبال می‌کنم و بر اساس آنچه بارها نوشته‌ام:

من نوشته‌های ایشان را برای تغییر در سطح فردی و رشد شخصی خودم دنبال می‌کنم. خاصیت بسیار خوبی که کتاب‌ها و نوع نگاه و مدل ذهنی ایشان دارند، باعث می‌شود مسائل بسیار کلان و کلی که درباب توسعه نوشته‌اند را بتوانیم در سطح شخصی، بومی‌سازی کنیم و به کار ببندیم.

کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار یک آئین‌نامه‌ی رشد فردی است. تاریخ، اجتماع و سیاست دوره‌ای از دوران این کشور را مرور می‌کند و در میانِ این مرور تاریخی، نکته‌ها و پندها و آموزه‌های بسیار شگفتی را به خواننده‌ی خود تقدیم می‌کند.

البته که این آموزه‌ها ابعاد متنوعی دارند که یکی از آنها مفهوم زمان ملی است که در ادامه چرایی مطالعه چنین کتاب‌هایی را می‌نویسم. اما هدفی که به شکل شخصی دنبال می‌کنم، رشد شخصی و تحول فردی است. 

.
کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار – دکتر محمود سریع القلم
.

نگاهِ تاریخی به مفهوم زمان در ایران

من در کتابخانه‌ی زمان تلاش می‌کنم کتاب‌هایی را که برای زمان  و مدیریت زمانِ تک تکِ افراد و کلیت جامعه مفید باشد را جمع آوری و ارائه کنم. لازم به توضیح و اشاره دارم که یکی از بحث‌هایی که من در بحث مدیریت زمان دنبال می‌کنم بحث مهمی به نام مدیریت زمانه که البته تلاش دارم یک دغدغه‌ی بسیار مهمی به نام زمان ملّی یا عمومی را در این چارچوب پیش ببرم. (هرچند هدفِ رشد شخصی من در مطالعه‌ی این نوشته‌ها همچنان پابرجاست).

به همین منظور و در همین راستا، پیشنهاد می‌کنم سه‌گانه‌ی تاریخی زیر را که برای ترتیب برای سه دوران شاهنشاهی ایران (قبل از جمهوری اسلامی) را مرور کنید و یا این کتاب‌ها را بخوانید:

در این بخش می‌خواهم چند صفحه‌ای از کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار را به صورت فایل صوتی برای شما زمان جویان گرامی منتشر کنم.

اگر به تاریخ علاقمند هستید می‌توانید کتاب‌های تاریخی کتابخانه زمان را جداگانه بیابید و بخوانید. . . .

فایل صوتی بخش‌های کوتاهی از کتاب

تلاش کرده‌ام به صورت بسیار کوتاه و در حد چند صفحه، بخش‌هایی از کتاب را خدمتِ شما دوستان گرامی به صورت فایل صوتی ضبط و منتشر کنم. به طور قطع این بخش‌ها جایگزین مطالعه‌ی کتاب نخواهند بود و از همه‌ی شما دوستان گرامی دعوت می‌کنم متن کامل کتاب را به دقت مطالعه نمایند.

البته پیشنهاد جدی من این است که بعد از شنیدن این فایل‌ها، در ادامه روی لینک همه‌ی مطالب دکتر سریع‌القلم کلیک کنید و نوشته‌های مرتبط با ایشان را نگاهی بیاندازید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنیم

نکته‌ی بسیار مهم این است که نویسنده دکترای علوم سیاسی دارد و نوشته‌هایشان رنگ و بوی سیاست دارند. شما تلاش کنید وارد بازیِ فکری سیاست نشوید. اصلا به هیچ عنوان نوشته‌ها را به آدم‌های دیگر، حکومت و سیاسیون ربط ندهید. ما اینجا درباره‌ی رشد فردی خودمان فکر می‌کنیم. این نکته‌ها را در خودتان پیدا کنید و آنها را جایی بنویسید تا برای تغییر درست حسابی در زندگی آماذه شوید.

.

فایل صوتی متن تقدیمی کتاب

در فایل صوتی کوتاه می‌توانید این متن را با صدای من بشنوید و در ادامه متن کامل این تقدیم را بخوانید: مدت زمان: ۰۲:۴۲ حجم: ۳m

دانلود این فایل صوتی

. تقدیم به ایرانیان زیر ده سال، که در آینده برای کسب ثروت، به نهاد دولت نزدیک نخواهند شد! برای افزایش قدرت کشور، ثروت تولید خواهند کرد؛  ظرفیت نقدپذیری و اصلاح تدریجی را در خود پدید خواهند آورد از فرهنگ واکنش های سریع به خویشتن داری، ارتقاء فرهنگی پیدا خواهند کرد از فرهنگ شفاهی و غیر دقیق به فرهنگ مسئولانه مکتوب، انتقال تمدنی پیدا خواهند نمود از رفتارها و کارهای کوتاه مدت به گستره دراز مدت، رشد فکری پیدا خواهند کرد تضعیف، تخریب و انتقام را از فرهنگ سیاسی خود حذف خواهند نمود به رشد فردی و استقلال فکری از طریق مطالعه حداقل دو ساعت در روز روی خواهند آورد برای ایرانیان دیگر از رانندگی گرفته تا کسب قدرت، حقوق قائل خواهند شد از رشد و موفقیت دیگران به طور واقعی خوشحال شده و درس خواهند آموخت غرور بی جا، حسادت و ناجوانمردی را به سکوت، احترام و گذشت تبدیل خواهند کرد دروغ گوئی و وارونه جلوه دادن واقعیت ها را از نظام معاشرتی خود با دیگران حذف خواهند نمود برای کسب قدرت،به اصل رقابت و فرصت برای دیگران اعتقاد خواهند داشت و پس از رسیدن به قدرت، فقط دوره محدودی، صرفاً برای تحقق کارهای بزرگ، در قدرت خواهند ماند. . .

فایل صوتی پیشگفتار کتاب

مدت زمان: ۰۴:۲۲ حجم: ۳m

دانلود این فایل صوتی

. .

فاصله ذهن ایده‌آل‌گرا و رفتار

مدت زمان: ۳:۰۲ حجم: ۲m

دانلود این فایل صوتی

. .

نظام اقتدارگرایی و پیامدهای اجتماعی آن 

مدت زمان: ۱۲:۴۷ حجم: ۸m

اقتدارگرایی و ساختار اقتدارگرا چه پیامدهای مهمی دارد؟ با مردم یک سرزمین چه می‌کند؟ چه تربیت و شخصیتی از خود به جا می‌گذارد؟

دانلود فایل صوتی

. .

جایگاه تملق و بی‌اخلاقی در نظام اقتدارگرا 

مدت زمان: ۱۲:۴۹ حجم: ۸m

چرا تملق و چاپلوسی زیاد است؟ چه عواملی منجر به ایجاد این روحیه در شخصیت افراد می‌شود؟

نظام چند شخصیتی چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

دانلود فایل صوتی

. .

جو، جوسازی و جوگیر بودن ما 

مدت زمان: ۸:۴۹ حجم: ۶m ❎ جوّ چیه؟ ❎چرا ما رو جو می‌گیره؟ ❎چرا عده‌ای جوّسازی می‌کنند؟ ❎چطوری جوگیر نباشیم؟

چرا ما جوگیر هستیم؟ چه زمانی ما را جو می‌گیرد؟ جوسازی چه دلایلی دارد و چرا عده‌ای جوسازی می‌کنند؟ نمونه‌ای از کسانی که با جوسازی، نابود شده‌اند. 

اگر بخواهیم که جوگیر نباشیم، چه کارهایی باید انجام دهیم؟

دانلود فایل صوتی

. .

سرعت و سطح عصبانیت ما 

مدت زمان: ۵:۲۴ حجم: ۳m

درباره‌ی ما ایرانیان، دو موضوع هنگام عصبانیت بسیار جدی است: سطح و سرعت عصبانیت

دانلود فایل صوتی

. .

شروع پرشور کارها و شکست در ادامه

مدت زمان: ۳:۱۴ حجم: ۲m

چرا ما کارها را خیلی پرشور شروع کرده و در بوق و کرنا می‌کنیم؟ آیا شما هم جزو کسانی هستید که برای یک کار، توجیهات کهکشانی می‌سازید؟

عاقبت کارها و برنامه‌هایی که شروع می‌کنیم به جا ختم می‌شود؟ کار تیمی، همکاری، همفکری و مشارکت چه درصدی از حضور در میان ما را دارند؟

دانلود فایل صوتی

. .

نگاهی به مطالب مرتبط از نویسنده:

نوشته‌ها و نگاه دکتر سریع‌القلم را سالهاست دنبال می‌کنم و به قدرت می‌توانم بگویم یکی از بزرگترین اساتید زندگیِ من بوده است که تاثیری بسیار عمیق بر روان، ساختار اندیشه و مدل ذهنی و مدل زندگی‌ام گذاشته است، برخی از نوشته‌های محدود من درباره‌ی ایشان را می‌توانید ببینید:

برای مطالعه همه‌ی مطالب مرتبط پیرامون دکتر محمود سریع‌القلم به لینک زیر مراجعه کنید:

همه‌ی مطالب دکتر محمود سریع القلم

.
.

کتابخانه زمان

امیدوارم مجموعه‌ی کتاب‌های معرفی شده در کتابخانه زمان در نهایت به یک «مدل ذهنی جدید و توسعه‌یافته» برای همه‌ی ما منتهی شود تا بتوانیم فهمِ نوینی از زندگی و کار و زیستن به دست آوریم. برای دیدن کتاب‌های معرفی شده می‌توانید به کتاب‌خانه زمان در آدرس زیر مراجعه کنید:

صفحه‌ی نخست کتابخانه زمان

تیتر-۱همچنین اگر علاقمند به فایل‌های صوتی بیشتر هستید، رادیو مدیریت زمان را دنبال کنید. من آنچا فایل‌های صوتی رایگان بسیاری را با موضوعات متنوع منتشر می‌کنم.

.

زندگینامه / بیوگرافی:

همراهان عزیز، من در وب‌سایت خودم تلاش می‌کنم بخش‌های ویژه‌ای را به زندگینامه/بیوگرافی بزرگان اختصاص بدهم و کتاب‌ها و مقاله‌ها و منابعی را معرفی کنم. کتابی که در این مطلب مرور کردیم، می‌توان گفت به طور کلی زندگینامه بزرگان قاجار را مرور کرده است. شما می‌توانید سایر زندگینامه‌ها را در آدرس زیر مشاهده و دنبال نماییید:

زندگینامه / بیوگرافی

.
.
.
.
.
آدرس کوتاه این نوشته:
برای آدرس‌دهی در شبکه‌های اجتماعی
لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۱ Average: ۵]

3 thoughts on “معرفی+فایل صوتی کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد قاجار دکتر محمود سریع القلم

  1. Pingback: با خودم عهد می‌بندم... | پیام نوروزی دکتر محمود سریع القلم - سجاد سلیمانی

  2. Pingback: معرفی+خلاصه کتاب سقوط اصفهان به روایت کروسینسکی-جوادطباطبایی (صفویه-حمله افغان‌ها)

  3. Pingback: معرفی+دانلود خلاصه کتاب اقتدارگرایی ایرانی در عهد پهلوی | دکتر محمود سریع القلم | PDF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.