چگونه ثروتمند شویم؟ حتی اگر بدشانس یا بدبخت هستیم؟ ناوال راویکانت

ناوال راویکانت: چگونه ثروتمند شویم؟ تفاوت ثروت و پول چیست؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

این متن یکی از بهترین و خلاصه‌ترین مطالبی بود که درباره ثروتمند شدن و تفاوت آن با پول مطالعه کرده‌ام. نویسنده اصلی این رشته توئیت‌ها Naval Ravikant ناوال راوی‌کانت است و تمایل داشتم عینا در سایتم بماند تا بارها بخوانمش.

چگونه می‌توانیم ثروتمند و میلیاردر شویم؟ چطوری میشه پولدار شد؟ این‌ها سوالاتی هستند که جواب‌های زیادی دارند ولی ما باید به ثروتمند شدن پایدار بیاندیشیم.

ناوال راویکانت Naval Ravikant چگونه ثروتمند شویم؟

چطوری با همه‌ی بدشناسی‌ها ثروتمند شویم؟

در ادامه، برگردان یک رشته توییت را به فارسی مطالعه می‌کنید (بادخل‌وتصرف)؛ منبع در انتهای نوشته آمده است. این مطلب توسط آقای ناوال راویکانت نوشته شده است.

به دنبال ثروت باش نه پول و جایگاه

به دنبال ثروت باشید نه پول یا شهرت یا جایگاه

به دنبال ثروت باشید، نه پول و موقعیت (جایگاه)؛ ثروت چیزی است که حتی اگر خواب باشید برایتان پول بزاید. پول وسیله‌ای برای انتقال وقت و ثروت؛ موقعیت، جایگاه شما در ساختار اجتماعی است.

بفهمید که رسیدن به ثروت از مسیر اخلاقی آن ممکن است؛ اگر ته دلتان از ثروت بیزارید، از شما فرار می‌کند، ثروتمند شدن را دوست داشته باشید، ثروتمند بودن گناه کبیره نیست. از پاچه‌خوارهای دنبال جایگاه دوری‌کنید؛ آن‌ها با حمله به کسانی که دنبال ثروت هستند، به موقعیتی می‌رسند.

باید سهام دار باشید

شما باید سهام دار باشید ناوال راویکانت

شما با اجاره دادن وقتتان درازای حقوق ماهانه ثروتمند نخواهید شد؛ شما باید سهامدار باشید – تکه‌ای از کسب‌وکار مال شما باشد – آنگاه است که استقلال مالی خودتان را به دست خواهید آورد.

شما با رفع عطش جامعه به یک خدمات یا کالا ثروتمند می‌شوید، خدمات یا کالایی که جامعه هنوز نمی‌داند چگونه به آن دست پیدا کند؛ آن‌هم با ارائه‌اش در مقیاس بزرگ!

نگاه بلند مدت

دنبال کار و صنعتی باشید که بتوانید برنامه بلندمدت، با همکاری‌های بلندمدت پیاده‌سازی کنید؛ هرچه بگذرد، در انجامش بهتر خواهید شد، هم خودتان، هم همکارانتان.

مجموعه مطالب درباره‌ی نگاه بلند مدت را می‌توانید بخوانید: مقاله‌های مرتبط با نگاه بلند مدت و فواید آن

اینترنت دفتر کار شما را به وسعت جهان کرده، اما هنوز خیلی‌ها به این باور نرسیده‌اند؛ از این فرصت استفاده کنید.

بروید دنبال بازی‌های تکراری؛ هر کاری که انجام بدهید و هرچه به دست بیاورید، چه ثروت و روابط باشد، چه علم و دانش، همه روی‌هم تلنبار می‌شود و ناگهان می‌بینید خودش را نشان می‌دهد؛ یک ثروتمند هستید که همه را می‌شناسد و همه‌چیز را می‌داند. سود مرکب همیشه جواب می‌دهد. در همه‌چیز. (پیشنهاد کتاب اثر مرکب)

شریک پیدا کن

دنبال یک شریک تجاری باشید که باهوش باشد، انرژی زیادی برای انجام کار داشته باشد، و از همه مهم‌تر، بی‌نهایت صادق باشد.

با آدم بدذات و بدبین شریک نشوید و کار نکنید؛ واقعاً به آنچه باور دارند خواهند رسید و به همراهش، شما را هم به خاک سیاه می‌نشانند.

فروشنده باش

یاد بگیرید که بفروشید؛ یاد بگیرید که بسازید؛ حالا هرچه و در هرکجا؛ اگر هردو را یاد گرفتید، هیچ‌چیز جلودارتان نخواهد بود.

دانش تخصصی

خودتان را به سلاح دانش مجهز کنید، آن‌هم دانش تخصصی؛ نشوید یک اقیانوس به عمق یک سانتیمتر؛ قابل‌اعتماد باشید، اگر گفتید کاری را می‌کنید، حتماً انجامش بدهید. این دو مورد اهرم شما برای موفقیت خواهد بود. کسب دانش تخصصی برای شما سرگرمی است، ولی دیگران فکر می‌کنند دارید کار می‌کنید.

دانش تخصصی چیزی نیست که جامعه بتواند آن را به شما یاد بدهد، اگر می‌توانست یاد بدهد، یک نفر دیگر را تربیت می‌کرد که جایتان را بگیرد. دانش تخصصی وقتی به دست می‌آید که به دنبال علاقه واقعی خودتان در مورد یک موضوع خاص باشید، نه اینکه ببینید بازار کار الآن به چه مهارتی نیاز دارد.

دانش تخصصی را شما با کارآموزی یاد می‌گیرید، نه از لابه‌لای کتاب و در دانشگاه و مدرسه؛ باید بازار شما را چکش‌کاری کند. دانش تخصصی اولاً بسیار تکنیکال است، دوماً بر پایه خلاقیت است، شما جوابی را پیدا می‌کنید که وجود ندارد! این را نمی‌توان برون‌سپاری کرد یا بسپاریدش به نرم‌افزار.

قابل اعتماد باش

قابل‌اعتماد بودن را در مرکز ارزش‌های خودتان قرار دهید، اگر قرار بر ریسک کردن هم باشد، به اسم خودتان ریسک کنید و از شکست نترسید. بعد از مدتی، جامعه با تفویض مسئولیت، شریک کردن شما در کسب‌وکار و دادن اهرم (مثلاً اجازه گرفتن وام بیشتر با بهره کمتر و غیره) از شما قدردانی خواهد کرد.

افراد قابل‌اعتماد، رفتار مشخص، شناخته‌شده و با ضریب ریسک معلوم دارند، که شده است برندشان: اوپرا وینفری، دانلد ترامپ، کانیه وست، ایلان ماسک. به قول ارشمیدس:

“Give me a lever long enough, and a place to stand, and I will move the earth.”

ترجمه این جمله میشه: به اندازه کافی اهرم و مکانی برای ایستادن به من بدهید و من زمین را حرکت خواهم داد

کسب ثروت نیازمند اهرم است

کسب ثروت نیازمند اهرم است ناوال راویکانت

کسب ثروت نیازمند اهرم است. در کسب‌وکار، اهرم از 1) سرمایه، 2) افراد (همکاران/کارمندان) و 3) محصولات می‌آید (خود محصولات را هم باید بتوان بدون هزینه تولید کرد، مثلاً کد نویسی یا تولید محتوا.)

سرمایه، یعنی پول. برای جمع‌آوری پول برای شروع، دانش تخصصی خود را به کار بگیرید، چاشنی قابل‌اعتماد بودن به آن بیفزایید و یک خروجی خوب به سرمایه‌گذاران ارائه کنید.

منظور از افراد، کسانی هستند که برایتان کار می‌کنند. اگر تیم قوی داشته باشید، اهرمی قوی برای متقاعد کردن دیگران در قبال توانایی‌هایتان خواهید داشت.

اهرم سرمایه و اهرم نیروی کار نیاز به اعطا شدن دارند؛ همه به دنبال کسب سرمایه اولیه دارند، اما باید کسی باشد که آن را به شما بدهد؛ همه دنبال رهبری هستند، اما باید کسی باشد که شما را دنبال کند.
اهرم محصولات اما نیاز به تأیید دیگران یا اعطا شدن از طرف آن‌ها ندارد. تمام این دنیای استارت‌آپی از اهرم چنین محصولاتی قدرت گرفته. شما می‌توانید برنامه‌ای بنویسید، یا محتوایی تولید کنید که حتی در خواب هم برای شما کار کنند.

ربات‌ها به رایگان در خدمت شما هستند

لشکر ربات‌ها به‌رایگان در اختیارتان است؛ از این‌همه فضای ابری، سرویس رایگان، ترایال نرم‌افزارها و سرویس‌ها استفاده کنید؛ چیزی ارزان‌تر از کلا و خدمات رایگان پیدا نمی‌شود، استفاده کنید.

اگر مهارت کد نویسی ندارید، کتاب بنویسید، در بلاگ‌ها مقاله منتشر کنید، ویدئو ضبط کنید و در یوتیوب آپلود کنید، پادکست بسازید! به دنیا بگویید که وجود دارید و هستید و بگذارید دیگران شما را بسنجند.

مجموعه مطالب نوشتن و مزایای نویسندگی + از کجا نوشتن را شروع کنیم را می‌توانید بخوانید: نوشتن و مزایای آن + چطوری وبلاگ‌نویسی کنم

تراز قضاوتتان باید بهبود پیدا کند؛ قضاوت خوب، نیازمند تجربه است، می‌توان آنرا با یادگرفتن چندمهارت پایه سرعت بخشید: اولاً، مهارتی به اسم بیزنس وجود ندارد، مجله‌های بیزنس و دوره‌های مشابهش را رها کنید؛ بروید اقتصادخرد، نظریه بازی، روانشناسی، اخلاق، ریاضی، IT و ترغیب‌کردن بیاموزید.

در یادگیری، خواندن سریع‌تر از گوش دادن است. انجام‌دادن سریع‌تر از دیدن. آن‌قدر باید سرتان شلوغ باشد که وقت چایی خوردن هم نداشته باشید، درعین‌حال، برنامه‌تان روزانه‌تان نباید شلوغ باشد.

ساعتی چند؟

هر ساعت شما چقدر میارزش داره؟

نرخ هر ساعت کار خودتان را “سخاوتمندانه” تعیین کنید؛ اگر حل مشکلی، ارزان‌تر از قیمت یک ساعت شماست، رهایش کنید؛ اگر برون‌سپاری یک تسک ارزان‌تر از نرخ ساعتی خودتان است، برون‌سپاری کنید.

به‌سختی کار و تلاش کنید؛ هرچند اینکه با چه کسی کار می‌کنید و یا اینکه روی چه چیزی کار می‌کنید خیلی مهم‌تر از سخت کار کردن است. در کاری که انجام می‌دهید، تبدیل شوید به متخصص‌ترین و بهترین فرد روی زمین؛ آن‌قدر کاری را که انجام می‌دهید بهینه‌سازی کنید که این گزاره به واقعیت بپیوندد.

ناوال راویکانت Naval Ravikant سخت کار کنید تا ثروتمند شوید

هیچ راهی برای سریع ثروتمند شدن وجود ندارد؛ اگر کسی هم‌چنین چیزی به شما گفت، دارد از جیبتان برای “پولدار شدن” خودش برمی‌دارد. دانش تخصصی خودتان را به کمک اهرم‌هایی که معرفی شد، به کار ببندید، نهایتاً به آنچه لایقش هستید خواهید رسید.

در مورد رشد فردی هم باید آهسته و پرتلاش برویم جلو، من یک دوره‌ی مدیریت زمان بلند مدت طراحی کرده‌ام که اگر دوست داشتید به رایگان آن را ببینید: 91 فیلم رایگان تکنیک‌های مدیریت زمان و برنامه‌ریزی

کتاب ناوال راویکانت – راهنمای خوشبختی و ثروتمندی

بتازگی کتابی به نام «راهنمای خوشبختی و ثروتمندی به روایت ناوال راویکانت» منتشر شده است که همین متنی که مطالعه کردید هم داخل آن وجود دارد. این کتاب نوشته‌ی اریک یورگنسن است.

ناوال راویکانت راهنمای خوشبختی و ثروتمندی

سایت شخصی و توییتر ناوال راویکانت

نویسنده اصلی Naval Ravikant است سرمایه‌گذار و کارآفرین هندی-آمریکایی؛ از شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری کرده، اوبر و توییتر از شناخته‌شده‌ترین‌ها هستند. می‌توانید او را در توئیتر دنبال کنید. همچنین می‌توانید وب‌سایت رسمی او https://nav.al را هم مرور کنید.

در مقدمه کتابی که بالا معرفی کردم؛ ناوال روایکانت در پایان یک سخنرانی خودش را اینگونه معرفی می‌کند: من ناوال هستم؛ برنامه‌ای زنده؛ در توییتر…

ناوال راویکانت بخشی از زندگینامه او

مدل ذهنی بهانه‌ی انتشار این مطلب

کلمه مدل ذهنی، همچون یک اقیانوس عمیق است که برای درکش؛ زمان زیادی لازم داریم. من متن صحبت‌های ناوال راویکانت را فقط به دلیل مدل ذهنی او، منتشر کردم. نوع نگاهش به مسائل بسیار خاص است.

مثلا همین ثروتمند شدن را در نظر بگیرید، چقدر متفاوت / صریح و شفاف / به روز و دقیق درباره‌ی ثروتمند شدن صحبت کرده است. پیشنهاد جدی من این است که برای شناختن او وقت بگذارید.

اگر می‌خواهید بدانید مدل ذهنی چیست؟ در این آدرس یک PDF رایگان را دانلود کنید. پیشنهاد می‌کنم پرینت کنید و ازش لذت ببرید.

همچنین اگر می‌خواهید نگاه و باورهای قبلی‌تان را با ایده‌هایی نو و روشی جدید دگرگون کنید؛ پیشنهاد می‌کنم فایل صوتی پارادایم شیفت چیست؟ را بشنوید.

پس از آن برگردید و یکبار دیگر این متن را بخوانید و از نو به ثروتمند شدن بیاندیشید.

فیلم مصاحبه کوتاه با ناوال راویکانت

اینجا می‌توانید فیلم کوتاهی از گفتگو با ناوال راویکانت را ببینید. ساده و عمیق صحبت می‌کند:

این مصاحبه توسط پادکست اسپارتان انجام شده؛ ناوال میگه توی Angellist کمک میکنند تا استارتاپ‌ها به سرمایه‌گذارها برسند. در ادامه از تجربه‌ی خودش در شکست‌ها و موفقیت‌های استارتاپ‌ها میگه: شانس و زمان (یعنی همه چیز!).

معرفی پادکست اکنون (قصه کار و زندگی آدم ها)

قبل از دیدن ادامه مطلب، پیشنهاد میکنم سری به پادکست اکنون هم بزنید، من در این سری گفتگوها، تلاش میکنم مدل ذهنی کارآفرینان ایرانی و مسیر طی شده آنها را ضبط و منتشر کنم. روی دکمه زیر کلیک کنید و گفتگوها را ببینید:

Logo AKNON PNG - لوگو پادکست اکنون (بدون حاشیه)

چند جمله ناب از ناوال راویکانت

صبر کردن برای ثروتمند شدن و شانس آوردن

تعدادی از جملات کلیدی‌اش در این مصاحبه را برایتان عکس‌نوشته کرده‌ام که ببینید:

ناوال راویکانت Naval Ravikant 5
ناوال راویکانت Naval Ravikant جملات ارزشمند درباره زندگی و کار و شغل
ناوال راویکانت Naval Ravikant 6

من برای اینکه لذت تماشای فیلم را از دست ندهید؛ همه‌ی جملات مطرح شده‌اش را بیان نمی‌کنم. اما درباره‌ی شادی و لذت بردن و خوشحالی نیز حرف‌های بسیار جالبی بیان می‌کند.

اجازه بدهید یکی دو جمله دیگر هم از ناوال برای شما عکس‌نوشته کنم که یادگاری برایتان بماند:

ناوال راویکانت Naval Ravikant علاقه ما در زندگی چیست؟ شغل جامعه ثروت و خودمان
ناوال راویکانت Naval Ravikant فرصت های دنیا و شناخت علاقه ها

متن اصلی این نوشته با عنوان چگونه پولدار بشوید، حتی اگر سلطان بدشانسی باشید؟ در این آدرس منتشر شده بود و من آن را بازنشر کرده‌ام.

پیشنهاد یک دوره‌ی آموزشی رایگان

اگر می‌خواهید مدیریت زمان و برنامه‌ریزی بهتری در زندگی و کارتان داشته باشی من یک پیشنهاد عالی برایت دارم.

یک دوره آموزشی رایگان با 91 فیلم کوتاه تکنیک‌های مدیریت زمان می‌تواند تحولی در رفتارها و انتخاب‌های تو ایجاد کند. همین الان می‌توانی شروع کنی.

time management
لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 2 Average: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.