زروان ، نظریه‌ایست علمی در چارچوب نگرش سیستم‌هاى پیچیده، که با نگاهى کل‌نگر به امر انسانی و زوایای گوناگون آن می‌پردازد. از این رو چشم‌اندازی میان‌رشته‌ای دارد و از علومی مثل جامعه‌شناسی، روانشناسی، تاریخ، زیست‌شناسی و نگرشهای فلسفی بهره می‌گیرد و بهره می‌زاید. زروان نظریه‌اى عمومى و فراگیر است «من» را به مثابه یک سیستم تکاملی خودمختار و خودبنیاد و خودآگاه می‌نگرد و به پرسش هایی کلیدی درباره‌ی مفهوم  من  و چگونگی پیوند خوردن‌اش به نهادهای اجتماعی می‌پردازد..

شالوده‌ى دیدگاه زروان آن است که براى توصیف و تحلیل من دست کم به چهار سطح توصیفى نیاز داریم که به شکلی سلسله مر اتبى لایه‌هایی متفاوت از مقیاس‌ها و ضرب‌آهنگ‌های زمانی را شامل می‌شوند. این لایه‌ها عبارتند از سطوح زیستى، روانى، اجتماعى و فرهنگى که به شکل کوتاه شده‌شان -«فراز»- مورد اشاره قرار مى‌گیرند.

هر یک از این لایه‌ها یک سیستم پایه دارند که بر مبناى دگرگونی‌هاى یک متغیر مرکزى کار مى‌کنند. آن چهار سیستم عبارتند از بدن زنده،‌ نظام شخصیتى، نهاد اجتماعى، منش فرهنگى. هریک از اینها سیستم پیچیده‌ی خودزاینده و تکاملی‌ای هستند که رفتارشان بر بیشینه کردن متغیری مرکزی در درون‌شان تمرکز یافته‌ است. آن چهار متغیر به ترتیب عبارتند از بقا در سطح زیستی بدن، لذت در لایه‌ی روانی و در نظام شخصیتی، قدرت در نهاد اجتماعی و معنا در منش‌ها که عناصر برسازنده‌ی فرهنگ هستند. این چهار متغیر را با سرواژه‌ی «قلبم» مورد اشاره قرار می‌دهیم.

توانمندی من‌ها و کارکرد درست و قانون‌مند سازمانها و نهادهای اجتماعی در گروی آن است که این چهار سیستم بتوانند آن چهار متغیر را به شکلی هم‌افزا و متعادل پدید آورند و مدیریت کنند. دیدگاه زروان برای دستیابی به این هدف صورتبندی شده و به این ترتیب تندرستی بدن‌ها، شادمانی من‌ها، قدرتمندی نهادها و معنادار بودن منش‌ها را آماج می‌کند. هریک از این سیستم‌ها چرخه‌ها و روندهایی تکرار شونده را در خود دارند که قلبم را می‌کاهد یا می‌افزاید. اینها به ترتیب تله و راهبرد نامیده می‌شوند و هدف‌مان در کارگاه‌های زروان شناسایی و شکار و نابود کردن تله‌ها و جایگزین‌ کردن‌شان با راهبردهاست.

دیدگاه زروان گذشته از آن که به پیشروترین سرمشق نظری در دانش امروز تعلق دارد، و جدای از آن که به یافته‌های روزآمدترین شاخه از دانش‌های تجربی امروزین مسلح است، ریشه در اندیشه‌ی ایرانی دارد و از آموزه‌های تمدنی تکامل یافته در ایران زمین نیز تغذیه می‌کند و بازسازی و بازآفرینی هویت ایرانی و توانمندسازی و نوسازی نهادهای جامعه‌ی ایرانی را نیز هدف گرفته است.

رزومه‌ی دکتر شروین وکیلی

ایشان یک استاد میان‌رشته‌ای هستند. از زیست‌شناسی و جانورشناسی تا جامعه شناسی و تاریخ و هنر و… برای دریافت رزومه‌ی ایشان روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود رزومه‌کاری-تحصیلی آقای شروین وکیلی

فیلم: کارگاه زروان چیست؟ | دکتر شروین وکیلی

گلچینی از محتوای زروان

یکی از منابع و نظریه‌های من برای آموزش دادن، نظریه زروان است. بر همین اساس به مرور نوشته‌های متنوعی را از میان این آموزه‌ها بیرون کشیده و متناسب با محتوایی که قرار است مخاطب من آن‌ها را دریافت کند، در سایتم منتشر می‌کنم. در این بخش می‌توانید لینک‌های مطالب منتشر شده را مشاهده کنید و برای خواندن هر یک روی آن‌ها کلیک کنید: 

دانلود رایگان کتاب‌های اصلی زروان - فایل PDF

در این بخش می‌توانید فایل PDF منابع اصلی آموزشی تئوری و نظریه زروان را به رایگان دانلود کرده و بخوانید. بر روی اسم هر یک از این کتاب‌ها که کلیک کنید می‌توانید آن‌ها را به صورت مستقیم دریافت کنید:

۱-  کتاب نظریه سیستم‌های پیچیده

۲- کتاب نظریه منش‌ها

۳- کتاب نظریه قدرت

۴- کتاب روانشناسی خودانگاره

۵- کتاب جام جم زروان

۶- جامعه شناسی تاریخی مکان (این کتاب چاپ شده اما هنوز نسخه‌ی PDF آن منتشر نشده است).

۷- کتاب درباره‌ی زمان ( در این آدرس بخوانید و بشنوید).

من تلاش کرده‌ام در یک مطلب جداگانه همه‌ی کتاب‌های دکتر را (حدود ۸۰ جلد) را منتشر کنم. اگر علاقمند هستید، این آدرس را دنبال کنید.

ویکی زروان | منبعی موثق و جالب برای مطالعه درباره‌ی زروان

انجمن زروان یک دانشنامه اختصاصی برای مجموعه‌ی کتاب‌ها و مقالات زروانی دکتر شروین وکیلی به نام «ویکی زروان» راه‌اندازی کرده است که در آن می‌توانید به شکلی منسجم‌تر و عمیق‌تر (و البته با متن‌های طولانی‌تر مقالات و کتاب‌ها) درباره‌ی نظریه زروان بخوانید. برای دسترسی به این دانشنامه روی این آدرس ( http://wiki.zorvan.org/ ) کلیک کنید.

دکتر شروین وکیلی به عنوان استادی میان‌رشته‌ای مطالب متنوعی و گوناگونی را منتشر کرده‌اند که من در اینجا بخشی از آن‌ها را که مرتبط با کارم بوده‌اند آورده‌ام. برای دسترسی به همه‌ی مطالب منتشر شده (شامل کتاب، فیلم آموزشی، فایل صوتی و….) می‌توانید به این آدرس مراجعه کنید..

 

پاسخ به چند سوال:

در این بخش پاسخ‌هایی کوتاه به سوالات احتمالی شما دوستان عزیز درباره‌ی «نظریه زروان» داده شده است. اگر سوال جدید یا متفاوتی دارید می‌توانید مطرح کنید.

به صورت خلاصه و کوتاه: زروان چیست؟

زروان برچسب عمومی دیدگاهی نظریست که در بسترِ نظریه‌ی سیستمهای پیچیده به مفهوم انسان و چگونگی پیوند خوردنش با نهادهای اجتماعی می‌نگرد.

به بیان دیگر، زروان نامی است برای یک نظریه‌ی جامعه‌شناختی/ روانشناختی، که بازتعریف مفهوم «من» را در ارتباط با «نهاد» آماج کرده است.

چرا نام این دیدگاه «زروان» است؟

زروان نام ایزدِ باستانی زمان در ایران زمین بوده است، و چون مفهوم زمان در صورتبندی این نظریه نقشی کلیدی ایفا می‌کند، با نام زروان شهرت یافته است.

دیدگاه زروان کی و کجا تدوین شده و در کجا به ثبت رسیده است؟

نظریه‌پرداز این دیدگاه دکتر شروین وکیلی است. چارچوب نظری ابتدا به صورت پایان‌نامه‌هایی پژوهشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای فیزیولوژی (اعصاب) و جامعه‌شناسی در دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی ارائه شده و بعد در قالب پنج کتاب (نظریه‌ی سیستم‌های پیچیده، نظریه‌ی منش‌ها، نظریه‌ی قدرت، روانشناسی خودانگاره، جام جم زروان) از سوی موسسه‌ی خورشید راگا منتشر شده است.

فایل PDF این کتاب‌ها را همین صفحه (بالا) می‌توانید به رایگان دانلود کرده و مطالعه کنید.

چارچوب نظری دیدگاه زروانی چیست؟ | آیا با دین، عرفان یا اموری از این دست ارتباط دارد؟

دیدگاه زروان صرفا یک دیدگاه علمی است و کاملا در درون سرمشق دانش‌های میان‌رشته‌ایِ رسمی تعریف می‌شود. باورهای اساطیری، نظام‌های اخلاقی، جریان‌های تاریخی دینی یا عرفانی به عنوان موضوع مورد واکاوی و پژوهش دیدگاه زروانی قرار می‌گیرند، اما محتوای آن را تعیین نمی‌کنند. به بیان دیگر، هیچ اصل موضوعه‌ای جز روش‌شناسی علمی (به طور خاص رویکرد سیستمی) در این مدل پذیرفته نمی‌شود. حوزه‌ی دعوی صدق این نظریه نیز به همین ترتیب تنها به امور تجربی و مواد و داده‌های مورد بحث در علوم رسمی محدود می‌شود.

آخرین مطالب منتشر شده از دکتر شروین وکیلی:

آموزش مدیریت زمان - صفحه‌ی اصلی

در این بخش می‌توانید همه‌ی آموزش‌های تخصصی مدیریت زمان و اصول و تکنیک‌های آن را به صورت مدون و همراه «نقشه‌ی راه یادگیری» مشاهده کنید.
لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 2 Average: 5]