تخته خلاقیت

تخته خلاقیت، مکمل نظام پیشنهادات سازمان و توسعه فرهنگ نوآوری

زمان مطالعه: 4 دقیقه

هدف این نوشته توسعه‌ی خلاقیت در سازمان ها و شرکت ها و تیم هاست. قبلا در معرفی خودم گفته بودم که یکی از شغل‌های قبلی من این بود که کارمند موسسه اعتباری ثامن و سپس بانک انصار بودم که نهایتا به خاطر تمرکز بیشتری روی بحث معلمی و آموزش، از آنها استعفا دادم.

در آن روزها من تلاش میکردم آنچه به ذهنم می رسد و مفید خواهد بود را در دسته بندی «نگاه یک کارمند» منتشر کنم. این نوشته از این دست نوشته هاست، اما برای شرکت ها و سازمان ها هم می تواند جای فکرکردن داشته باشد.

  .

چرا و چگونه تخته خلاقیت ساخته شد

چند ماهی از ورودم به موسسه ثامن نگذشته بود که با توجه به وجود یک سامانه نظام پیشنهادات به صورت یک سایت داخلی در سازمان و همچنین برخوردها و صحبت هایی که با دوستان همکارم در شعب مختلف داشتم، به نظرم رسید که وجود یک تخته خلاقیت در سطح شعب موسسه می تواند شروع خیلی خوبی باشد و دست آورد های مختلفی نیز داشته باشد؛ برای نمونه :

  • تمرین خوبی برای همفکری سازمانی است. فرهنگ، مقوله ای بسیار وسیع در سطح یا سازمان است و نمی توان انتظار داشت همه یک سبک اندیشیدن را در پیش بگیـرند، لذا ما شاهد خـرده فرهنگ های سازمانی هستیم که افراد در این خرده فرهنگ ها، بهتر زندگی سازمانی را تجربه میکنند. تخته خلاقیت، حضور خـرده فرهنگ های سازمانی و امکان همفکری اعضای یک جزیره فرهنگی برای منافع همان جزیره را فراهم میکند
  • ایده ها در بین حلقه های کوچک فـردی مطرح شده و تحت مشورت و نظرسنجی قرار میگیرند و از پختگی بهتری نسبت به ایده های فـردی برخوردار می شوند
  • محصولات فکری تخته خلاقیت می تواند در قالب ایده های مشارکتی برای رده های بالای سازمانی منتشر و ارسال شود
  • ادامه این روند، فواید بالاتری برای سازمان دارد و افراد طی ماه های آتی، درگیری بالاتر فکری برای جایگاه، سمت، قسمت و.. آن خواهند داشت و ناخودآگاه افراد هشیارتر شده و منافع و مضررات و … را نمایان خواهد کرد
  • گفتگو از فرهنگ های نازل جامعه من است، تخته خلاقیت بابی در گفتگو و کار تیمی خواهد بود.
  • می تواند معیاری برای مدیریت کلی سازمان برای سنجش دغدغه ها، اولویتها و جریان فکری سازمان بوجود آورد تا در تصمیمات آتی مورد استفاده قرار گیرد
  • و…..

.

.

دانلود رایگان فایل PDF تخته خلاقیت

در لینک زیر می توانید فایل PDF را دانلود کنید:

دانلود فایل PDF اسلاید پیرامون لزوم وجود تخته خلاقیت در سطح شعب موسسه ثامن

 .

تخته خلاقیت به عنوان یک جـزء اصلی از فضای فکری سازمان

شاید یکی از نمونه های موفق با کلی داستان سازمانی زیبا، تخته خلاقیت در شرکت گوگل باشد که داستان ها و ابعاد مختلف آن را شنیده ایم. اینکه مکان هایی روی دیوار کار کارمندان قرار دارد که هر کسی که ایده ای به ذهنش می رسد آنجا مطرح می کند، نفر بعدی می تواند ایده را توسعه داده و یا اصلاح کند، روندی آرام آرام به پخته تر شدن ایده ها کمک می کند و نهایتا می تواند شروع یک تحول یا پروژه جدی در سطح کل سازمان باشد.

قطعا پرورش نوآوری، هم یاری، همفکری و دلسوزی و رقابت در بین کارمندان از پازل ِ بسیار بزرگتری تشکیل شده که تخته خلاقیت می تواند حداکثر یکی از قطعات های کوچک و کناری این پازل باشد و لزوم ایجاد فرهنگ سازمانی نوین، بحثی بسیار فراگیر خواهد بود.

ضمن آنکه دور از انتظار نیست که به هنگام نصب تخته خلاقیت در سطح شعب (یا در کریدورهای سازمان، اتاق های شرکت و…) شوخی ها و مزاح ها و بیراهه های متنوع و بسیار گسترده ای را شاهد باشیم، اما امید است در ادامه و پافشاری و اهمیت دادن به این قبیل موضوعات از سوی مدیران سازمان، تخته خلاقیت به عنوان یک جـزء اصلی از فضای فکری سازمان به رسمیت شناخته شود.

البته من یک نقـد جـدّی هم به سازمان نظام پیشنهادات سازمانها که به صورت عمـودی طراحی شده و اجرا می شوند هم دارم که امیدوارم پیرو این مطلب در یک نوشته جداگانه به آن بپردازم.

.

اسلایدهای تخته‌ی خلاقیت

در ادامه چند عکس از این فایل و نمونه اسلایدهای پاورپوینت را مشاهده می کنید:

صفحه آغازین پاورپوینت تخته خلاقیت، متنی از کتاب پرورش نسل خلاق در ایران

.

تعریفی از خلاقیت (از کتاب پرورش نسل خلاق در ایران)

.

خلاقیت و ایده پردازی چه زمانی رخ می دهد و تخته خلاقیت چه کمکی به آن می کند؟

.

چرا تخته خلاقیت می تواند مکملی برای نظام پیشنهادات یک سازمان و شرکت باشد؟

.

هشدار: تخته خلاقیت فقط تخته خلاقیت است
. .

دوره‌های آموزشی سازمانی و شرکتی و تیم‌ها

منسجاد سلیمانی ( مربی و مدرس مدیریت زمان ) و درباره‌ی روش‌های متنوع داشتن سازمانی بهتر می‌نویسم. برای آشنایی با مجموعه‌ی آموزش‌های سازمانی من شما می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

کارگاه و دوره آموزشی تیم ها ** سازمان ها و شرکت ها 

بهره وری و کارایی سازمانی   .  
لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 1 Average: 5]

One thought on “تخته خلاقیت، مکمل نظام پیشنهادات سازمان و توسعه فرهنگ نوآوری

  1. Pingback: نوشتن درمانی! - سجاد سلیمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.