کارگاه و دوره آموزشی مدیریت زمان تیم ها ** سازمان ها و شرکت ها ** دولتی و خصوصی

 

یکی از مسائل بسیار مهم و البته ناراحت‌کننده سازمان‌های ما، نبود بهره‌وری فردی و اختلال در کارِ تیمی است. به جرات می‌توان گفت ما راه درازی برای رسیدن به استانداردهای جهانی در تولیدِ تیمی (محصول فیزیکی یا فکری) داریم، این‌ها نیازی به آمار و ارقام یا مقایسه‌ی تک به تک ندارد، کافیست به تعداد محصولاتِ فیزیکی و فکری خودمان در وسعتِ زجهانی نگاه کنیم، ببینیم چند برند جهانی داریم و دایره‌ی نفوذشان چقدر است؟ کیفیت محصولِ رقابت است و رقابت، بهره‌وری بسیار بالای فردی و سازمانی می‌خواهد.

بهره وری و کارایی سازمانی

ناتوانی آموخته شده به ما می‌گوید که آن بالاسری‌ها نمی‌گذارند؛ توهمِ توطئه زده‌ایم و کار را کار خارجی‌ها می‌دانیم و بسیاری کار زیاد را معادل خـــرکاری و حمّالی و حماقت می‌دانند. مسئولیتِ خویش را برای  خوب بودن در بازار رقابتی، کسب مهارت‌های هرچه بیشتر کاری، بهتر کردن زندگی خودمان و سایر هم‌وطنانمان،‌ ساختن میهن عزیز و تلاش و صبر زیاد برای داشتن کار گروهی و تیمی بلند مدت  و… را به باد فراموشی سپرده‌ایم.

داشتن نگاهِ بلند مدت یک توانایی تربیتی فوق‌العاده است هم برای آن فردی که در یک سازمان کار می‌کند و چه شرکتی که به عنوان یک برند، در بازار رقابتی ملی یا جهانی حضور دارد. نگاه بلند مدت یعنی کارعمیق، خوب و پیوسته در «اکنون».

این نگاه‌ها و باورها نه با بخشنامه‌ها ایجاد می‌شوند و نه اجبار دوربین‌های مداربسته و دستگاه‌های کارت‌زنی و انگشت‌نگاری و نه توصیه‌های اخلاقی. تکِ تکِ افرادِ یک مجموعه باید باوری درون‌زاد برای رشد، توانمند شدن و افزایش روزافزون و شدید بهره‌وری داشته باشند.

.

چه دوره‌ای آموزشی ؟

به باور من، در هر سازمان و شرکت و تیم ما به «من»هایی نیرومند، کاربلد، خواهان رشد ( و نه پیشرفت!) و با مهارت که بتواند با کار تیمی داشته‌های خودش و «دیگری» را رشد بدهد، نیازمندیم. چه خوب است که سازمان‌ها و تیم‌ها بتوانند از اول هر کسی را که استخدام می‌کنند از این دسته افراد باشند.

اما واقعیت این است که این «من»های توانمند در دلِ کار تیمی ساخته شده و رشد می‌کنند. ما تا جایی و تا حدّی می‌توانیم افرادِ خوب را جذب کنیم، بقیه‌ی کار اکوسیستم سازمانی ماست که می‌تواند برای کارکنان فضایی برای رشد و بهره‌وری بسیار بالا را ایجاد کند. 

یکی از زیرشاخه‌های خواستِ سازمانی برای رشدِ فردی افراد مجموعه‌ی خودشان ایجاد محیطی برای یادگیری بیشتر است و یکی از زیرشاخه‌های این محیط یادگیری، دوره‌های آموزشی است که برای کارکنان خودشان برگزار می‌کنند و یکی از بهترین برنامه‌ریزی‌های راهبردی یک مجموعه، برگزاری دوره‌های آموزشی برای رشد فردی و شخصی کارکنان است. (و نه دوره‌ای که فقط با هدفِ اینکه او کارمندِ بهتری، حرف گوش‌کن‌تر و ساکت‌تری بسازد.)

وقتی می‌گویم دوره‌های آموزشی، منظورم دوره‌های آموزشی واقعاً مناسبِ کارمند است. دوره‌هایی است که هزینه‌ها با سازمان است، اما آنقدر این محتوای آموزشی مناسبِ کارمند است که او با اشتیاق تمام، از خدا خواسته، خوشحال و با انگیزه‌ی تمام در این دوره‌ی آموزشی شرکت می‌کند. (و نه با اکراه، خواب‌آلود، خسته، به زور لیست حضور و غیاب و…).

من از این دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنم.

.

هدفِ دوره‌ی آموزشی مدیریت زمان

دوره‌ای برای توانمندسازی «من»ها و افرادِ حاضر در تیم‌ها  با یک هدف نهایی: توانایی بالا برای مدیریت زمان. مهارتی که در دلِ خود خرده مهارت‌ها و نتایجی هم به همراه خواهد داشت:

 • کار عمیق و با بهره‌وری بالا،
 • کاهش شدید کارهای بی‌بازده و کم‌بازده،
 • افزایش توانایی در کار تیمی،
 • داشتن نگاهِ بلند مدت،
 • تلاش برای برندسازی شخصی،
 • آموختن مهارت‌هایی برای کل زندگی (و نه فقط یک کار)
 • توانایی افراد برای آموزش مهارت‌های آموخته‌شده به دیگری،
 • و…

اگر فکر می‌کنید شما برنامه‌ریزان‌ آموزشی یک سازمانِ کوچک، متوسط یا بزرگ؛ چنین دیدگاه و باوری دارید و بر اساسِ تئوری بازی‌ها، می‌خواهید یک بازی برد – برد (برد برای سازمان و برد برای کارکنان) را در پیش بگیرید، می‌توانید با پرکردنِ فرم زیر درخواستِ خود را ارسال کنید.

.

  .

   

  .

  با مهر

  سجاد سلیمانی

  مربی و مدرس مدیریت زمان

  .

  .

  برای دیدن کلیه‌ی دوره‌های آموزشی و مشاوره مدیریت زمان اینجا را کلیک کنید.

  .

  .

  لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
  [Total: ۲ Average: ۵]