صفحه اصلی جنبش#یادهست

 

.

#یادهست

( جنبشی برای قدردانی از بزرگانی که در بین ما هستند )

.

.

این جنبش در سایت رسمی یادهست به کار خود ادامه می دهد:

YadHast.com

سایت بالا را بنابه دلایلی کنار گذاشتم، اینجا بخوانید.

.

..

دو نکته ساده برای #یادهست وجود دارد:

نکته اول: #یادهست بهانه ای برای قدرشناسی از بزرگانی است که اکنون در بین ما هستند؛ #یادهست یعنی یادهست زندگان بجای یادبود مردگان.

نکته دوم: #یادهست یک نام زیبا و برچسبِ جدید برای کاری هست که ما می خواهیم انجام بدهیم. با این نامگذاری می خواهیم «تلاش اجتماعی خودمان را جهت دهی کنیم». با این نامگذاری، شما در هر جای دنیا که باشید و یک یادهست تک نفره یا جمعی برگزار کنید، میتوانید با همفکران خود به اشتراک بگذارید.

.

.

جنبش #یادهست از کجا شروع شد؟

روزی معلمی خوب به نام محمدرضا شعبانعلی برای استاد آواز ایران آقای محمدرضا شجریان متنی کوتاه اما عمیق به نام یادبود مردگان یا یادهست زندگان نوشت و در عصر ایران منتشر شد، متنی که بارها و بارها توسط سایت های خبری و وبلاگ های دیگر بازنشــر شد. اینجا روح آن نوشته جاری است، جرقه ی اندیشه ی خیرخواه این معلم بزرگ اینجا شعله ور است و بعد از روزها، پویشی برای عملی کردن آن ایده خوب شکل گرفته است.

کار و رسالت معلمی همین است، ایده و فکری را منتشر کردن و باقی با شاگردان و جامعه است که تا به کجا می توانند آن را جامه ی عمل بپوشانند و اجرایش کنند. 

ما در این پویش یا جنبش اجتماعی و رسانه ای و مجازی، می خواهیم #یادهست را به یک فرهنگِ جاری زندگی تبدیل کنیم و چقـدر دنیای بهتری خواهیم داشت وقتی از همدیگر قدردانی می کنیم و تلاشها و زحمات بزرگان و تلاشگران خودمان را به جای می آوریم.

.

جنبش #یادهست به شکل ساده یعنی چی؟

.

جنبش #یادهست می خواهد جایگزین یادبود شود.

اگر برای انسان های بزرگی که همه عمر تلاش کرده اند تا دنیا جای بهتری برای زندگی باشد، امروز قدردانشان نباشیم و برای آنها یادهست برگزار نکنیم، در آینده ای نزدیک وقتی آنها دیگر میان نیستند، مجبور می شویم #یادبود برایشان برگزار کنیم. یادبودهایی که در شکل های مختلف همین امروز در جای جای دنیا برای کسانی برگزار می شود که دیگر هیچگاه میان ما نخواهند بود. یادهست زندگان جایگزینی شایسته برای یادبود مُـردگان است.

.

یاد هست بزرگان را به چه شکلی می توان برگزار کرد؟

 

.

شما به هزاران شکل مختلف می توانید #یادهست را برگزار کنید. هیچ محدودیتی برای آن وجود نـدارد. در ادامه چند مورد را فقط برای نمونه بیان می آید:

می توانید با خرید کتاب یک نویسنده بزرگ قدردان زحمات او باشید

  • آلبوم موسیقی یک خواننده یا گروه موسیقی را خریداری کنید و لحظه های لذت بخشی را با آن سپری کنید
  • شرکت در کلاس درس یک استاد میتواند شکلی از قدردانی باشد
  • به شکل فـردی یا دسته جمعی به دیدار یک انسان تلاشگر رفتن #یادهست را می توان اجرا کرد
  • شرحی برای انسان بزرگی در شبکه های اجتماعی یا سایت و وبلاگ خود بنویسید و منتشر کنید
  • در لحظه های سخت و دوران کهولت یک فردی که عمری تلاش کرده دنیای بهتری برای ما بسازد، می توانیم در کنارشان باشیم و گره از مشکلاتشان بگشاییم
  • نمایشگاه از آثارِ تلاش هایش برگزار کنیم و او را معرفی کنیم
  • اگر نویسنده ای هستیم که یادهست را مهم میدانیم، به سراغ این آدم های خوب و بزرگوار برویم و تا میان ما هستند، کتابی از خودگویه های زندگی شان و خاطراتشان و آثارشان منتشر کنیم (حتی اگر شده کتابی الکترونیک در فضای مجازی)
  • در مراسم های رسمی و غیررسمی میتوانیم دعوتشان کنیم و یادهستی جمعی برگزار کنیم و چند دقیقه ای پای حرف هایشان بنشینیم
  • و هزاران شکلی که شما اجـرای آن را شایسته می دانید.

فقط فراموش نکنید که عکس و فیلم و گزارش خود را در شبکه های مجازی و سایت یا وبلاگ خود با عنوان #یادهست منتشر کنید و در این پویش اجتماعی شرکت نمایید.

.

 یادهست را می توانید در قالب نام بزرگان، منتشر کنید.

برای نمونه اگر بخواهم تنها چند مثال برای روشن شدن آن بیان کنیم، می توانم اینگونه نام برد:

یادهست_محمدرضا_شعبانعلی

یادهست_استاد_شجریان

یادهست_شفیعی_مطهر

یادهست_بهروز_فروتن 

و هزاران انسان بزرگی که هنوز ما از نعمت حضورشان در میان خودمان بهره مند هستیم. چنین یادهست هایی مشخصا برای یک فرد و قدردانی از وی منتشر خواهد شد. انتظار اولیه هم این هست که چنین سبکی از یادهست ها منتشر شود و آرام آرام در سالهای آتی، نگاه جمعی به آن داشته باشیم و بتوانیم در شکل ها بالا، یادهست های جمعی برگزار کنیم.

.

یادهست چالشی است که شما می توانید به هر شکل دلخواه آن را اجرا کنید.

در زیر چند مورد از انواع یادهست هایی که می توانید ایجاد کنید و آن را تبلیغ کنید معرفی شده اند. تکمیل این زنجیره با شما…

#یادهست :

بهترین عنوان کلّی و کوتاهی که برای همه انواع یاد هست هایی که برگزار می کنید، می توانید بکارببرید. بهترین عنوان ممکن برای این شور و شعور اجتماعی را همین دو کلمه کوتاه یادهست دانست که به خوبی همسو با ایده این کمپین و پویش اجتماعی است

یادهست_خانوادگی یا یادهست_فامیلی

یادهست هایی که شما به همراه بستگان و خویشان و اقوام خود می توانید برای یکی از بزرگان و خیرخواهان خاندان خودتان به جا بیاورید. دسته جمعی به دیدنش بروید، خوبی ها و زحمت ها و تلاشهایش را مرور کنید و از او بابت همه کارهایش قدردانی کنید و عکس یادگاری بگیرید و این قدرشناسی خود را جشن بگیرد. عکس خود را هم برای دوستان و همفکرانتان در سراسر دنیا منتشر کنید.

یادهست_روستایی

حتما در روستاها و بخش های مختلف کشور افرادی بوده اند که زحمات بسیار کشیده اند و تلاش های زیادی برای آبادنی آبادی و بخش های خود داشته اند، کسانی که بی منّت برای دیگران و هم ولایتی های خودشان وقت و انرژی صرف کرده اند تا محیط زندگی بهتری داشته باشند. شما میتوانید به صورت فردی یا جمعی از ایشان قدردانی کنید، به دیدنش بروید، کادویی برایش بخرید یا اگر مشکلی این روزها برایش پیش آمده دسته جمعی همّت به رفع آن مشکل کنید و این تلاش زیبا را با همه دنیا تقسیم کنید

یادهست_شهری

بزرگتر از روستا جوامع شهـری هستند، جایی که آدم ها غریبه ترند اما هم نوع دوستی و مدارا و خیرخواهی در میان آدم های ساکن شهر ارزش و جایگاه ویژه ای دارد. برخی برای شهرهایشان تلاش های زیادی کرده اند، نماینده مجلس بوده اند یا خیّر و مدرسه ساز یا جلودار یک حرکت خوب جمعی و یا صدای مردم شهر در مشکلاتشان. وسعت بزرگ شهر آدمهای خوب بیشتری را در خود دارد. آیا دوست داریم آنها را بشناسیم و قدردان همه زحماتشان باشیم؟ 

 

یادهست_فرهنگی یا یادهست_هنری

برای فعالان عرصه (بسیار بزرگ و مهم) هنــر می توانید یادهست هایی را برگزار کنید. از موسیقی دان و آوازخوان هایمان تا فعالین صنایع دستی و نقاشی و عکاسی و… در هر جنبه ی هنری اگر هنرمندی شایسته و تلاشگر می شناسید فردی یا جمعی یادهستی برگزار کنید، محصول هنری اش را با قصـدِ یادهست خریداری کنید و یا دیداری و گزارشی از او تنظیم کنید و با همفکرانتان به اشتراک بگذارید. یادهست روش خوبی برای این کار خواهد بود. 

یادهست_نظامیان و یادهست_جانبازان

در ایرانمان برای رزمندگان مراسم و تجلیل های مختلفی برگزار شده است. اما هستند رزمندگانی که در گوشه بیمارستان ها و کنج خانه هایشان خاطرات بزرگ دفاع از وطن را در سینه دارند. انتشار یک عکس، خاطره و یا بازدید جمعی و فردی و گپ زدن با او و مرور در خاطره هایشان، می تواند شکل جدیدی از قدردانی از رزمندگان باشد. 

یادهست_دینی

بزرگانی بوده اند که در عرصه دینی مجاهدت های علمی فراوانی داشته اند و عمـر خود را پای این راه صرف و وقف کرده اند. شما کدام یک را می شناسید؟ کتابی از او خوانده اید؟ به دیدنش رفته اید؟ مقاله ای از او خوانده اید یا سخنرانی وی را شنیده اید؟ لطفا این قدرشناسی خود را با یک اسم مشترک به نام #یادهست برگزار کنید تا دیگران هم از تلاش های ایشان آگاه شوند.

یادهست_مجازی

منظور از یادهست_مجازی این است که ما در فضای مجازی و در شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها و وب سایت های خودمان، یک یادهست برگزار کنیم و متنی و خاطره ای و نکته ای از یک انسان تلاشگر و زحمتکش یا دانشمند یا خیرخواه که می شناسیم و هنوز در میان هستند منتشر کنید. 

یادهست کارآفرینی

برای کارآفرینان بزرگ این کشور ما مردم و کارگران و کارمندان و دانشجویان میتوانیم یادهستی برگزار کنیم و قدردان سالها تلاش آنها باشیم. کارآفرینانی که در شرایط سخت اقتصادی هم چنان واحدهای علمی و صنعتی خود را اداره کرده اند و نقشی در ثروت ملی ما داشته و دارند.

یادهست_پزشکی

جامعه بزرگ پزشکی کشورمان صدها انسان دانشمند و پرتلاش دیده و در خود دارد. از فوق تخصص ترین رشته های پزشکی تا پرستارانی که سالهای عمر خود را صرفِ بهبود حال بیمارانِ خود کرده اند. می توانیم در چنین یادهستی بگوئیم که زحمات و تلاش علمی تان را می ستائیم و قدردان آن هستیم. یادهست_پزشکی میتواند توسط کارکنان و جامعه پزشکی برگزار شود تا هموطنانی که از خدمات آنها بهره مند شده اند.

و صدها یادهستی که شما میتوانید با عناوین مختلف برگزار کنید

.

یادهست را می توانید فـردی یا دسته جمعی برگزار کنید:

.

.

نمادی برای  #یادهست

برای آنکه بیشتر دیده شویم و فرهنگ ِ خوب یادهست را تبلیغ کنیم و بتوانیم همدیگر را پیدا کنیم، نمادِ هشتگ در کف دست، برای آن انتخاب می کنیم. این نماد برای آن است که اگر شما یادهستی برگزار می کنید، دقیقا بتوانید آن را به دوستان خود هم نشان بدهید و بقیه را هم دعوت به این کار کنید.

yadhast_namad
یادهست های خود را با این نماد منتشر کنید yadhast

.

سجاد سلیمانی--معرفی هشتگ های مورد استفاده در جنبش یادهست
سجاد سلیمانی–معرفی هشتگ های مورد استفاده در جنبش یادهست

.

با چه روش هایی میتوانیم #یادهست  خود را منتشر کنیم؟

برای انتشار نوشته ها و یادداشت و مراسمی که با عنوان یادهست برگزار می کنید، می توانید از هشتگ های اصلی #یادهست یا Yadhast# برای انتشار محتوا و مطالب خود استفاده کنید

yadhast_share

.

کلیپ کوتاه در مورد چگونگی منتشر کردن یادهست:

.

همچنین در این آدرس با عنوان

(هشتگ ها و روش های منتشر کردن یادهست

می توانید عکس های مرتبط بیشتری ببینید

.

#یادهست میراثِ خوب ِ ما به نسل آینده:

اگر یادبگیریم که هر روز از تشکر کنیم از کسانی که تلاش میکنند و عمر خود را صرفِ بهبود کیفیت زندگی دیگران می کنند، آن وقت ما زندگی جمعی بهتری را تجربه خواهیم کرد.

آن روز که همه ما دائما در حال سپاسگزاری از بزرگان خود هستیم به یک فرهنگِ ثروتمند معنوی دست یافته ایم که تلاش کردن در آن معنا دارد، رقابت برای بهتر شدن ارزشمند است، شایسته سالاری مردمی رخ میدهد و شوق ِ تلاش در دلها زنده تر از قبل می شود.

اگر همه ما در این جنبش شرکت کنیم ما میراثی گرانقدر به نسل بعد خود یادگار گذاشته ایم، میراثِ قدردانی و قدرشناسی. کودکانی که در این فرهنگ تربیت می شوند و رشد می کنند، فردا در هر سمتی که باشند قدردانِ بزرگان و شایستگان خواهند بود.

.

#یادهست می تواند علاوه بر شبکه های اجتماعی، یک تلوزیون اینترنتی و یا رادیو اینترنتی خود را داشته باشد

برای تجمیع همه تلاش های آدم هایی که قرار است یادهست برگزار کنند و بزرگوارانی که مورد توجه دوباره ما قرار بگیرند، می توانیم فرهنگ سازی کنیم و همه تلاش ها را تجمیع کنیم و به عنوان ارثیه ای عمومی به نسل بعد واگـذار کنیم تا شاید ضرب المثل «زنده کش مرده پرست» برای همه فراموش شود و به قدرشناسی و تمرین سپاسگزاری ارتقا پیدا کنیم.

yadhast_aparat-2

.

.

جنبش #یادهست اولین یادهست خود را تقدیم میکند به محمدرضا شعبانعلی

برای مشاهده این یادهست، روی عکس زیر کلیک کنید

%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%87%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b4%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d9%86%d8%b9%d9%84%db%8c

.

..

لینک های مرتبط:

صفحه اصلی جنبش #یادهست

همه مطالب مرتبط با جنبش #یادهست در این سایت

کانال ویدیویی #یادهست در آپارات

 

.

.

یک خبر جـدید: این جنبش در سایت رسمی یادهست به کار خود ادامه می دهد:

YadHast.com

۲-start-yadhast-2

کلمات کلیدی:

پویش اجتماعی، چالش اجتماعی، چالش شبکه های اجتماعی، کمپین مرکزی یادهست، نکوداشت زندگان، نگوداشت بزرگانمان، کانال یادهست، YadHast ، یادهست چیه؟، یادهست چجوری برگزار میشه؟ ، برای کیا میتونیم یادهست برگزار کنیم؟ ، یادهست کجا اجرا میشه؟ ، Yadhast chie ، یادهست شفیعی کدکنی، یادهست شجریان، قدر آدم های بزرگ را بدانیم ، یادبود استاد، قدرشناسی، شعور اجتماعی، حرکت ملی ایرانیان، هدیه، هدیه به استاد، هشتگ در کف دست، یادهست از کجا شروع شد، داستان یادهست چیه؟ ،فیلم ویدیویی معرفی یادهست، پادکست معرفی یادهست، 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 0 Average: 0]