Onion week 4

پروژه پیاز – هفته چهارم: میدانم ضعیفم ولی ادامه میدهم

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

خب به هفته‌ی چهارم یادگیری زبان انگلیسی در پروژه پیاز رسیدیم، روشی که به ما رشد تدریجی را می‌آموزد و غولی مثل یادگیری زبان انگلیسی را می‌توانیم به زانو در بیاوریم. (البته هفته‌ی قبل که هفته‌ی سوم بود اصلا خوب عمل نکردم).

این پروژه سه هفته‌ی قبل هم انجام شده است که گزارش‌های روز‌انه‌ی هر یک را می‌توانید در آدرس‌های زیر دنبال کنید:

اگر می‌خواهید با اصل این پروژه و تجربه‌های من در این زمینه آشنا شوید، می‌توانید به صفحه‌ی اصلی پروژه پیاز برای یادگیری زبان انگلیسی مراجعه کنید.

شنبه:

بی‌خوابی و خستگی شدید این روزها امکان مطالعه برای من نگذاشت. هیچی 🙁

یک شنبه:

عصری با بی‌خوابی شدیدی آمدم خانه تا چرتی بزنم و بعدش کلاس زبان از ساعت ۱۸ تا ۲۰ بروم. خواب ماندم و ساعت ۱۸:۴۵ بیدار شدم. اما با همان خواب‌آلودگی رفتم و به ۴۵ دقیقه‌ی آخر کلاس زبانم رسیدم. حس بسیار خوبی داشت این تلاش برای رسیدن به کلاس.
شب قبل از خواب هم اینکارها را کردم: بازهم شنیدن سخنرانی اوباما با عنوان «ما می‌توانیم» که اینجا برای شما هم می‌گذارم. هنوز به طور کامل نمی‌فهمم چی میگه! اما بازهم گوش می‌دهم که کلمات را بشنوم و ذهنم با آنها آشنا شود. من تعدادی از این سخنرانی‌ها را آماده کرده‌ام که بزودی برای شما هم منتشر می‌کنم. درشت بودن زیرنویس برای من خیلی لذت بخش هست:

اگر یادتان باشد در «هفته‌ی سوم» من تصمیم گرفتم تاپ‌ناچ A را دوباره مرور کنم و کلمه‌های آن را بنویسم و همیشه مرور کنم ۰به همین دلیل فیلم اکسترا را هم ندیدم. من الان ترم سوم یک دوره‌ی آموزشی هستم که تاپ‌ناچ B را می‌خوانیم. می‌خواهم در همان دفتر کلمه‌های این کتاب را هم بنویسم و مرور کنم. البته امشب درس شماره ۸ را روی کتاب می‌خوانم. مثلا این فایل صوتی که مربوط به درس شماره هشتم هست را گوش می‌دهم و کلمه‌ها را تکرار می‌کنم.

صفحه‌ی ۶۴ کتاب را کامل مرور کردم و کلمات آن را هم نوشتم. البته یک گرامر کوچک هم مربوط به «حروف اضافه مکان – Prepositions of place» داشت که من متوجه نشدم و از دوستانم پرسیدم که بهم توضیح بدهند دقیقا باید چطوری از این‌ها استفاده کنم (کلاسش غایب بودم یادم نیست).

در پایان تصمیم گرفتم آهنگ‌ها و ترانه‌های انگلیسی را هم به یادگیری خودم اضافه کنم. برای همین ترانه‌ی “Hotel Californiaهتل کالیفرنیا را از این آدرس دانلود کرده و همراه متنش گوش دادم. این ترانه‌ها قرار است سهم بیشتری در زندگی من داشته باشند. (ترانه‌های بیشتری وجود داره همراه متن انگلیسی و فارسی که میشه ازش لذت برد و انگلیسی آموخت– یادتان باشد من متوجه نمی‌شوم، فعلا فقط گوش می‌دهم به این ترانه.) بخش ابتدایی آن را برایتان می‌آورم:

On a dark desert highway, cool wind in my hair
در بزرگراهی در یک صحرای تاریک باد سردی در موهایم می پیچید
Warm smell of colitis۱, rising up through the air
بوی غنچه های کوچک در هوا می پیچید
Up ahead in the distance, I saw a shimmering light
در دوردست ها نوری سوسو می زد
My head grew heavy and my sight grew dim
سرم سنگین شده بود و هیچ جا را درست نمی دیدم

من این آهنگ را دو سه باری گوش کردم خیلی از آن خوشم آمد. این‌هم موزیک ویدیو بدون متن اگر دلتان می‌خواهد ببیشتر بشنوید:

.

دوشنبه:

فردا کلاس زبان داریم و استاد گفته که از درس هشتم تاپ‌ناچB می‌پرسه، برای همین امشب من درس هشتم و گرامرش را در نیم ساعت مرور کردم.

صبح هم موقع رانندگی سخنرانی اوباما را دوباره گوش دادم. می‌خواهم این گوش دادن را عادت کنم تا به مرور سخنرانی‌های دیگری را بشنوم. فعلا وقت من بیشتر از این اجازه نمی‌دهد.

دیشب هم که ترانه‌ی هتل کالیفرنیا را معرفی کردم خدمت شما. قبل از خواب یکبار می‌شنوم و متن ترانه راهم با چشمانم دنبال می‌کنم و بعدش می‌خوابم.

.

سه شنبه:

مرور کلماتی که در دفترچه‌ام داشتم.

چهارشنبه:

هیچ!

پنج شنبه:

هیچ!

جمعه:

هیچ!

نتیجه گیری:

هفته ی چهارم به خوبی نگذشت. کیفیت خوبی در پیگیری کارها نداشتم. مریض بودم، به عقد و عروسی دعوت بودم و تنبلی کردم. تعارف نداریم، استرس‌های این هفته را نتوانستم جمع‌بندی کنم. عملا سه روز پایانی از دستم رفت.

بریم سراغ هفته‌ی بعد که هفته پنجم است…

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۳ Average: ۳.۷]

17 thoughts on “پروژه پیاز – هفته چهارم: میدانم ضعیفم ولی ادامه میدهم

 1. آتنا🧘‍♀️ says:

  سلام سلام.امروز یه متن راجع به استفاده بیش از حد،از گوشی خوندم.بعضی از لغاتی که یاد گرفتم رو می نویسم:indulgeبه معنای زیاده روی کردن.preciousبه معنای گرانبها.grab به معنای گرفتن یا تصرف کردن.dropبه معنای کم کردن یا کاهش دادن.

 2. فرشته says:

  اخرین روز از هفته چهارم امروز من برنامه رز استون را خوندم لغات ۵۰۴مرور شد و یک صفحه از کتاب ۵۰۴ خوندم سه تا اهنگ گوش دادم به نام eleven -black swan -سومی یادم نیست

 3. فرشته says:

  پنجمین روز از هفته چهارم امروز مثل همیشه یک اهنگ انگلیسی گوش دادم به اسم The police every eathyou take اهنگ جالبی بود باید گوشم به شنیدن کلمات عادت کنه البته یاد گرفتم belong , stake بقیه کلمات برام آشنا بود و به صورت دست وپا شکسته تونستم ترجمه کنم و این خیلی برام خوب بود طبق معمول نرم افزار رز استون گوش دادم و مرور لغات ۵۰۴ویک صفحه از کتاب ۵۰۴ متن و ترجمه را خوندم فرصت و زمان بیشتری پیدا کنم بیشتر کار می کنم تا زبانم را قوی تر کنم

 4. آتنا🧘‍♀️ says:

  خوابم نمی بره واسه همین، در ادامه، متن کوتاهی با موضوع بالانس نگه داشتنِ سطحِ انرژی در طولِ روز رو انتخاب کردم که بخونم. لغاتی که یاد می گیرم رو همزمان اینجا پست می کنم:Sneaking به معنای یواشکی هست.stimulateبه معنای تهییج کردن،groggyبه معنای گیج.sircadinبه معنای شبانه روزی.deviation به معنای انحراف یا اختلاف.sipبه معنای آشامیدن.dip به معنای پایین آمدن مثلا
  …When your energy begins to dip….

 5. آتنا🧘‍♀️ says:

  سلام سلام.
  امروز متنی راجع به نگرانی خوندم.لغاتی که ازش یاد گرفتم این ها بود:indulge به معنای زیاده روی کردن،futile به معنای بی فایده،courageousبه معنای شجاع و affirmative که در این متن به معنای مثبت بود.

 6. فرشته says:

  چهارمین روز هفته چهارم امروز دوتا اهنگ به نام های محشر و بی تی آس را گوش دادم با تمرین درس دوم رز استون به دلیل مراسم امشب زیادکارنکردم

 7. آتنا🧘‍♀️ says:

  امروز یه متن راجع به self talk خوندم. جمله جالب توجهی که داشت این بود که می گفت
  Comparison makes you feel inferior!!
  متنش رو دوست داشتم‌. می گفت جوری با خودمون رفتار کنیم که انگار بهترین دوست خودمونیم‌ و جمله ی
  I can prepare myself for this
  رو جایگزین
  Im not good at this
  کنیم.
  چندتا لغت جدید یاد گرفتم که دوتاش رو اینجا می نویسم.relentless،به معنای بی رحم.distain به معنای تحقیر.
  از این کالوکیشن هم خوشم اومد:
  With the passage of time
  یعنی با گذر زمان.

  • فرشته says:

   ششمین روز از هفته چهارم داریم به اخرای هفته چهارم نزدیک میشم امروز من سه تا اهنگ انگلیسی گوش دادم و تکرار کردم یکی متن داشتم متوجه شدم چی مییگه دوتای دیگه را اصلا متوجه معنا نشدم نرم افزار زبان گوش کردم و لغات ۵۰۴هم مرور شد

 8. فرشته says:

  دومین روز ازهفته چهارم نرم افزار گوش دادم تا بتوانم کلمات بهتری یادبگیرم گوش دادن به یک فیلم انگلیسی برا موفقیت در ازمون که تونستم خیلی چیزها ازش متوجه بشم واین خیلی حس خوبی بهم میداد

 9. آتنا🧘‍♀️ says:

  سلام سلام….من تصمیم گرفتن هر روز یه متن کوتاه بخونم که مهارت خوندنم بالا بره….اما متاسفانه نوت برداری نمی کنم.تنبلی می کنم.😚متنی که امروز خوندم در مورد مهارت گوش دادن به ادم ها بود.کالوکیشن های خوبی داشت،یکیشون که یادمه این بود:
  Sign of disrespect

  • فرشته says:

   سلام سومین روز از هفته چهارم تصمیم گرفتم که هر روز یک آهنگ انگلیسی با متن گوش بدم که امروز اهنگ un stoppable را گوش کردم توجه کلی لذت بردم و این لغات که از آهنگ یاد گرفتم براتون می نویسم smile, fool, town, tear, invincible, در کنارش نرم افزار زبان درس سوم از سطح دو را خوندم و لغات درس های یک تا سه کتاب ۵۰۴را مرور کردم و لغات درس چهار را نوشتم نسبت به هفته اول خیلی پیشرفت کردم و میخوام همین طور ادامه بدم

   • سجاد سلیمانی says:

    فرشته تو واقعا گزارشهات به من هم انرژی میده

    فقط یک سوال: چرا در پاسخ به آتنا این گزارش خودت رو منتشر کردی؟

 10. فرشته says:

  اولین روز از هفته چهارم نرم افزار رز استون را گوش دادم دارم کم کم به یادگیری زبان عادت می کنم دوتا لغت که از این نرم افزار یاد گرفتم و برام جالب بود hunning و kissing که به معنای در اغوش کشیدن و بوسیدن بود و یاد گرفتم که زبان فقط یادگیری لغت نیست بلکه دستور زبان هم باید بلد باشی تا بتونی یک زبان اموز موفق بشی درکنار آن لغات ۵۰۴ مرور شد و درس سوم کتاب ۵۰۴ هم متنش را خواندم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.