پروژه پیاز - یادگیری زبان انگلیسی - هفته سوم

پروژه پیاز-هفته سوم: می‌خواهم زبان انگلیسی را قاعده‌مندتر یادبگیرم۱ min read

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

خب بچه‌ها هفته سوم پروژه پیاز (پروژه شخصی و فردی ما برای یادگیری زبان انگلیسی) شروع شد. اگر به گزارش هفته‌ی دوم نگاه کرده باشید من خیلی خیلی ضعیف کار کردم و مریض هم شدم و دیگه هیچی، اصلا راضی نیستم ازش. دوست داشتید سری به گزارش‌های دوهفته قبل من و بچه‌های همراه بزنید (بچه‌ها کامنت می‌گذارند):

البته اگر می‌خواهید همه‌چیز را در مورد پروژه پیاز بدانید پیشنهاد می‌کنم به صفحه‌ی اصلی این پروژه بروید.

یادگیری با قاعده بیشتر

خب، حالا برویم سراغ ِ گزارش‌نویسی هفته‌ی سوم، اما قبلش می‌خواهم یک اشاره‌ای بکنم به عنوان پستم که نوشتم «می‌خواهم زبان انگلیسی را قاعده‌مندتر یادبگیرم» منظورم چی بود از این نوشته؟

راستش را بخواهید من به شروع هرجوری شده برای یادگیری زبان انگلیسی باور پیدا کرده‌ام، برای همین هفته‌ی اول را هرجوری بود شروع کردم. اما الان بعد از دو هفته به این نتیجه رسیدم که باید قاعده‌ی بیشتری را رعایت کنم. همانطوری که گفتم من آموزشگاه زبان انگلیسی می‌روم و کتاب TOP NOTCH  را شروع کرده‌ایم (من از پایه یعنی فاندامنتال A شروع کردم).
در این هفته تصمیم گرفته‌ام تمرکز بیشتری روی این کتاب داشته باشم. در کنارش اگر وقت شد، فیلم‌های دیگری را ببینم.

حتی تصمیم گرفته‌ام کلماتی که در این کتاب درسی آموزشگاهی ما وجود دارد را یادداشت کنم، همه‌ی کلمه‌ها را و این‌ها را دائما مرور کنم. به نظرم این مدلی بیشتر نتیجه خواهم گرفت. اگر هم نتیجه نگرفتم که برمیگردم به روش‌های قبلی یا یه روش جدید، بالاخره باید یادبگیریم دیگه…

گزارش‌های روزانه از هفته سوم یادگیری زبان انگلیسی

مثل روالی که در هفته‌های گذشته رعایت کردم، پستی ایجاد کرده‌ام و می‌خواهم به صورت روزانه در طول یک هفته هر روز گزارشی از کوچک‌ترین و بی‌اهمیت‌ترین تا مهم‌ترین کارهایی که برای یادگیری زبان انگلیسی انجام می‌دهم را بنویسم.

روزها به ترتیب از شنبه‌ی هر هفته تا پایان روز جمعه محاسبه می‌شوند.

شنبه:

سرماخوردگی رفته تو استخونم خونه کرده و قصد بیرون رفتن نداره. کلا خواب بودم تا ۹ شب. رفتم بیمارستان از شدت سرگیجه بهم قرص دادن و خوابیدم تا شب. آخر شبی فقط تونستم تعداد کلمه‌های که هفته‌ی اول از فیلم آموزشی EXTRA 1 بیرون کشیده بودم را مرور کنم و بخوابم. بازم خوشحالم که همین مقدار کار رو هم کردم.

.

یکشنبه:

امروز تصمیم گرفتم فعلا فیلم‌های اکسترا را متوقف کنم و روی کتاب تاپ ناچ که کلاسش رو می‌روم، تمرکز کنم. الان ترم سوم هستیم، امروز کلاس زبان داشتیم که به دلیل برف شدید تهران، کلاسمان تعطیل شد. در خانه رفتم سراغ کتاب تاپ‌ناچ A که مال ترم قبلی بود. هدفم این بود که بشینم کلیه‌ی کلمه‌های اون کتاب رو که برای من یکمی هم جدید یا سخت هستند، بنویسم تا تند و تند مرورش کنم.

اینجوری پخش شدم روی زمین و البته برای ترجمه‌ی لغات فعلا از مترجم گوگل استفاده می‌کنم:

پروژه پیاز — تمرین زبان انگلیسی – هفته سوم

هدفم را اینگونه روی کاغذ نوشتم:

و در نهایت این کلمه ها را از درس اول کتاب تاپ‌ناچ A بیرون کشیدم و جداگانه نوشتم (بخاطر اینکه نوشتن به یادگیری من کمک می‌کنه و همچنین هرجایی نمی‌توانم کتاب را با خودم ببرم، اما این دفترچه را می‌برم و هرجایی شد چند دقیقه مرور می‌کنم):

امروز داشتم به این نکته فکر می‌کردم که واقعا اگر این گزارش‌نویسی و اجباری که برای خودم ایجاد کرده‌ام نبود، احتمالا نمی‌توانستم حتی یک کلمه مطالعه کنم یا بنویسم یا بخوانم (حتی یک کلمه) چرا که با این سرماخوردگی شدیدی که داشتم و همچنین استرس‌هایی که ناشی از یک پرونده در دادگاه دارم و دعواهایی این روزها و… هیچ بهانه‌ای برای یادگیری زبان انگلیسی در من نبود…

دوشنبه:

امروز ۱۰ تا از کلمه‌های جدید درس دوم از تاپ‌ناچ A را استخراج کرده و  نوشتم. کلمه‌ی جدید دیگری برای من وجود نداشت. می‌گردم خط به خط هرچیزی برای من سخت است یا دیرفهم یا اصلا نمی‌فهممش، می‌نویسم تا چندباری مرورش کنم. کلمه‌های جدید درس قبلی را هم دوباره یک بارمرور کردم. جمعا ۲۵ دقیقه طول کشید.

دارم به این فکر می‌کنم به جای نوشتن فقط کلمات جدید، تاپ‌ناچ A را دوباره مرور کنم. یعنی بیایم و درس‌های قبلی را مرور کامل‌تری کنم. دیالوگ‌ها و تمرین‌ها را دوباره حل کنم. حتی اگر شده CD آن را به طور کامل گوش بدهم. خیلی زمان‌گیر نخواهد بود اما می‌توانم یکبار دیگر مرورش کنم. به گمان خودم ماه اول اصلا خوب عمل نکرده و تاپ‌ناچA را با کیفیت پایینی پاس کردم.

.

سه شنبه:

مریض و خواب 🙁

.

چهار شنبه:

مریض و خواب – بدون مطالعه

.

پنج شنبه:

بی حال، درگیر کارهای خرید و عملا درگیری تا شب. کلا تقویتی زبان انگلیسی را هم نرفتم. هیچی هم نخواندم 🙁

.

جمعه:

شرکت در یک همایش یک روزه وشب هم تدارک تولد برای عزیز دلم که تا دو بامداد طول کشید. عملا هیچ مطالعه ایی نداشتم.

.

نتیجه‌گیری:

اصلا هفته‌ی خوبی نبود. مریضی شدید و خانه‌نشینی برای منی که مجردی و تنهایی زندگی می‌کنم بسیار سنگین و حوصله‌بر بود. نمی‌دانم چه ویروسی بود که این مدلی زمین‌گیرم کرد. دو روز آخر هم که برای عزیز دلم تولد گرفتم و فرصت مطالعه نداشتم.
البته که بر حرف خودم پایبند هستم، می‌خواهم با قاعده‌ی بیشتر و متد تاپ‌ناچ کارهایم را پیش ببرم. برای هفته‌ی بعد و هفته‌های آینده این شکست‌ها یک درس بزرگ دارند. باید هرجوری شده زبان را داخل برنامه بچپانم! خود به خود که وقت ایجاد نمی‌شه!

حالا می‌روم سراغ هفته‌ی جدید یعنی هفته‌ی چهارم. برای دیدن گزارش هفته‌ی چهارم، اینجا را کلیک کنید

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: 2 Average: 3]

12 thoughts on “پروژه پیاز-هفته سوم: می‌خواهم زبان انگلیسی را قاعده‌مندتر یادبگیرم

 1. فرشته says:

  اخرین روز از هفته سوم امروز من درس ۱ از سطح دو نرم افزار رزلستون را گوش کردم یکم پیشرفت داشتم مرور لغات داشتم و نوشتن لغات درس سوم دارم از زبان خوندن لذت میبرم تو تلفظ کردن یکم پیشرفت کردم و در نوشتن کلمات دارم خوب پیش میرم امیداورم بتونم یک کلاس زبان ثبت نام کنم حالم بازبان خیلی عالیه البته این حال را مدیون اقای سلیمانی هستم مرسی ازشون

  • سجاد سلیمانی says:

   عالیه کارت. تو خیلی خوب داری پیشروی می کنی و من واقعا خوشحالم برات
   بریم هفته چهارم رو آغاز کنیم

 2. فرشته says:

  روز ششم از هفته سوم امروز سطح یک زبان از نرم افزار را تموم کردم وکلی لغت یاد گرفتم مرور لغات ۵۰۴ را داشتم و دارم خوب عمل میکنم از اقای سلیمانی ممنونم به خاطر این پروژه مرسی خوندن زبان تبدبل شده به عادت برای من مرسی ارتون

 3. Hanieh says:

  هفته سومم شروع شد
  کل این هفته از شنبه تا پنج شنبه سر فیلمبرداریم 😑 بابت کلیپ اسپرت برف.
  وقتی میام خونه مستقیم پرواااااز به سوی تخت.
  تنها کاری که تونستم توی دو روز اول انجام بدم این بود که دفترچه یادداشتمو مرور کنم و خیلی کوتاه با اطرافیانم سعی کردم منظورمو انگلیسی بگم. اونام سعی کردن متوجه بشن.
  اصلا صحبت کردن انگلیسی به صورت روزمره خیلی کمک میکنه.
  کلا کار زیادی انجام ندادم. ولی رها نکردمش.

  • فرشته says:

   سومین روز از هفته سوم امشب چون فردا مسافرم فقط لغات را که خوندم از درس یک و دوم را مرور کردم

 4. فرشته says:

  هفته سوم روز دوم درس دوم کتاب ۵۰۴تموم شد لغات هم مرور کردن نرم افزار رز استون را گوش دادم مرحله اول را امتحان دادم متوجه شدم که در تلفظ کردن ضعیف عمل میکنم تصمیم گرفتم که این ضعف را تقویت کنم

  • سجاد سلیمانی says:

   سرعتت عالیه .. من فکر کنم شش ماهه دیگه هم نتونم بهت برسم فرشته

   چه خوبه که متمرکز شدی و نقاط ضعف خودت رو پیدا می‌کنی. آفرین. واقعا خیلی خوب داری پیش میای. امیدوارم وقتی برگشتی شهرتون هم این رویه رو جدی و پیگیرانه ادامه بدی.

   • فرشته says:

    صد درصد ادامه پیدا میکنه واصلا ترک نمیکنم باقدرت تمام ادامه میدهم همراه با شما مرسی ازانرژی مثبت تون

 5. آتنا🧘‍♀️ says:

  سلام سلام.من دیشب بیست تا لغت جدید خوندم و امروز هم سی و دوتا لغت مرور کردم.یه متن انگلیسی هم الان می خوام بخونم.

  • سجاد سلیمانی says:

   واقعا دمت گرم. باهات حرف زدم می‌دونم حال و روز خوشی نداشتی، اما آفرین بهت که پایبندی و حتی شده یک گام خیلی کوچک برمیداری. دمت گرم آتنا

 6. فرشته says:

  هفته سوم روز اول که شنبه بود شروع گردم از دو هفته فبلم راضی بودم و با پشتکار ادامه میدم روز اول هفته سوم درس اول کتاب ۵۰۴ تموم شد ومرور لغات را داشتم در کنارش لغات درس دوم را نوشتم و قرار امشب درس دوم به همراه لغات تموم بشه فعلا بنا را بر یاد گرفتن لغت گذاشتم اخه دایره لغاتم ضعیف هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.