از طولانی شدن دوره یادگیری زبان انگلیسی نترس

از طولانی شدن دوره یادگیری زبان انگلیسی نترس

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بعد از ۸ هفته از شروع پروژه پیاز (روش شخصی من برای یادگیری زبان انگلیسی) که گزارش‌های هشت هفته‌ی آن را در ادامه برایتان گذاشته‌ام، می‌خواهم اولین نکته‌ای که عمیقا یاد گرفته‌ام را با شما دوستان عزیزم به اشتراک بگذارم.

اجازه بدهید قبل از آن لینک گزارش‌های خودم را به همراه معرفی پروژه پیاز بگذارم و سپس برویم سراغ ِ این نکته.

گزارش ۸ هفته‌ای از یادگیری زبان انگلیسی

در این قسمت شما می‌توانید مجموع گزارش‌های مرا طی ۸ هفته‌ی گذشته بخواهید. گزارش‌هایی که شروعی جدی و محکم داشتند و در هفته‌های آخر تقریبا به هیچی خواندن رسیده‌اند:

همانطوری که در بالا می‌توانید مشاهده کنید و بر طبق گزارش‌های روزانه یا هفتگی که (بدون سانسور) منتشر کرده‌ام، من افت شدیدی را در ماه دوم تجربه می‌کنم. خواست من برای یادگیری همان خواست روز اول هست اما امکان یا میل یا وقت ِ لازم و باکیفیت برای یادگیری زبان را اختصاص نداده‌ام.

و نکته‌ی پراهمیتش این است که بر خلاف سال‌ها و دوره‌های قبل، با اجباری که در انتشار گزارش‌های روزانه و رسمی خودم در این سایت ایجاد کردم، همچنان ادامه می‌دهم. بسیار کوچک و خرد، اما ادامه‌دار.

معرفی پروژه پیاز

شاید شما هم می‌خواهید همه‌ی گزارش‌های من و نکته‌هایی در راهِ یادگیری زبان انگلیسی را بخواهید بشنوید و بدانید، پیشنهاد می‌کنم به صفحه‌ی اصلی پروژه پیاز مراجعه کنید:

صفحه‌ی اصلی پروژه پیاز — یادگیری زبان انگلیسی

از طولانی شدن دوره‌ی آموزش زبان ترسی نداشته باشیم

این نکته بسیار ساده است، در حد همین عنوانی که بالا نوشته‌ام. یعنی اگر همین مفهوم را گرفته باشید، نیازی به خواندن کامل این پست (واقعا) نیست. اما خب، من چند خطی هم از خودم و این روزها می‌گویم شاید با تنبلی و عقب‌افتادن ِ برنامه‌های من، شما درسی بگیرید.

ببینید من بارها (حتی در صفحه‌ی اصلی پروژه) گفته‌ام که ترس از یادگیری زبان انگلیسی داشته‌ام. البته نه ترس از خود ِ زبان، بلکه ترس از شکست‌هایی که هر بار خورده‌ام و این علاقه‌ی من برای یادگیری به هیچ تبدیل شد، ترس از این که : اینبار هم مثل دفعات قبل نکنه عقب بکشی و ادامه ندهی.

برای همین من یک معیار کاملا شخصی برای خودم در نظر گرفتم:

هرجوری دوست داری زبان را بخوان. در هر سطحی که می‌توانی پیش برو. هر چقدر که مغزت میکشه ادامه بده. فقط کنار نگذار، ادامه بده.

این مدل ِ فکری من باعث شد ترس و استرس ِ ناشی از شروع یادگیری زبان را دور بریزم و با اینکه به صورت عمومی گزارش‌هایی را منتشر می‌کنم (و ممکن است برای یک مربی و مدرس بسیار زشت باشد)، مشغول نوشتن شوم و هفته یک گزارش کوتاه از خلاصه‌ی کارهایم را منتشر کنم. (شیوه‌ای بسیار جالب که من را مجبور می‌کند ادامه بدهم. راستش را بخواهی، مجبور می‌کند هر طوری شده ادامه بدهم.)

در هفته‌های آخری که مطالعه زبان به کمترین سطح خود رسید و ویروس کرونا هم باعث شد آموزشگاه زبان تعطیل شود (و من هم مشغول ازدواج و تهیه جهاز و… شدم)‌، این نکته را خوب درک کردم: باید تحت هر شرایطی ادامه بدهم، حتی اگر در گزارش‌های روزانه‌ی خودم بنویسم: هیچ!

یک نمونه از گزارش من (هفته ششم)

البته که گاه به گاه به این فکر می‌کردم که ادامه ندهم! زشته، چی میگن بهم؟ واقعا تا مرز پایان دادن به پروژه آموزش زبان خودم پیش رفتم، اما خب در نهایت خواستم که ادامه بدهم (تحت هر شرایطی، حتی اگر هیچ شده) و از این کار راضی‌ام.

تداوم: مهمترین نکته‌ی دوره‌ی آموزشی زبان

تداوم کلمه‌ی بسیار زیبایی است. برای شخصی ِ مثل من، اصل یادگیری زبان، حجم خواندن در یک روز نیست. تداوم در یک بازه‌ی زمانی بلند مدت است که می‌تواند باعث شود من امیدوارم باشم و به مرور و طی زمان، ضعف بسیار شدید خودم (در زبان انگلیسی) را جبران کنم و بیاموزم.

برای همین بجای ترس (ترس از هر چیزی) تلاش کردم ذهن ِ خودم را روی ِ تداوم ِ یادگیری زبان انگلیسی متمرکز کنم و تحت هر شرایطی ادامه بدهم. همین تغییر رویکرد، به شدت باعث شد ترس من ریخته شود.

هرکس به روش خودش

اگر دقت کرده باشید من بارها گفتم که «روش ِ شخصی من برای یادگیری زبان انگلیسی»، یعنی هم روش اجرایی و هم گزارش‌های من و هم تجربیاتی که در این مسیر دارم، همگی بر اساس متدی است که بر اساس فهم ِ خودم در پیش گرفته‌ام.

شاید زمان‌بر باشد، کیفیت کم و از نظر ناظر بیرونی، بی‌معنا باشد. اما برای من معنای مهم‌تری دارد. این ترس در حال فرو ریختن است، با دیگران رقابت نمی‌کنم و بر اساس مصالح و وقت شخصی، به میزانی دلخواه پیش می‌روم تا فرصتی فراهم شود (در آینده‌ای نزدیک) و به صورت حرفه‌ای‌تر و با مشورت بهتر، زبان را با سرعت بیشتری یاد بگیرم.

با سپاس از همراهی شما دوستان عزیز

همانطوری که بالا اشاره شد شما می‌توانید همه‌ی گزارش‌های مرا درباره‌ی پروژه پیاز اینجا بخوانید. همچنین اگر علاقمند هستید تا روزنوشته‌های یک جوانِ یک‌لاقبا را خوانید بخش روزنوشته‌ها و اگر دوست دارید آموزش‌های مرا درباره‌ی مدیریت زمان بخوانید و بشنوید و ببینید، اینجا را کلیک کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید 🙂
[Total: ۱ Average: ۵]

2 thoughts on “از طولانی شدن دوره یادگیری زبان انگلیسی نترس

  1. Hanieh says:

    سلام. طولانی شدن ترس نداره
    ولی فراموش کردن یا به اصطلاح نبود اهرم فشار که یاد آوری کنه بابا تو یه پروژه ای رو شروع کردی باید محکم پیش بری، نبودش ترس داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.